Vyhlásenie vyšlo po nedávnom incidente Jeffa Bezosa, kde experti OSN obvinili Saudskú Arábiu z nabúrania účtu WhatsApp generálneho riaditeľa Amazonu. Experti uviedli, že majú informácie, ktoré usvedčujú Mohameda bin Salmana, korunného princa Saudskej Arábie z kybernetickom útoku na Jeffa Bezosa, ku ktorému došlo v roku 2018.
Úradníci požiadali americké a zahraničné úrady o vyšetrenie prípadu. Ich tvrdenia vychádzajú z forenznej správy, ktorú pripravila poradenská spoločnosť z Washingtonu FTI. Vo forenznej správe sa píše, že Bezosov telefón bol napadnutý video súborom, ktorý poslal saudský princ prostredníctvom účtu WhatsApp.
„Nejde o spoľahlivú platformu sociálnych sietí"
Na otázku, či predstavitelia OSN používajú WhatsApp na komunikačné účely odpovedal hovorca organizácie Farhan Haq. Tvrdí, že „úradníkom v OSN sa odporúča, aby nepoužívali aplikáciu WhatsApp na účely zasielania správ, pretože nejde o spoľahlivú platformu sociálnych sietí.“
Príkaz nepoužívať Whatsapp ako komunikačný nástroj prišiel podľa hovorcu už v júni 2018. V reakcii na tento kontroverzný príkaz zo strany OSN, spoločnosť WhatsApp vyhlasuje, že pre viac ako 1,5 miliardy svojich používateľov ponúka jedno z najlepších zabezpečení.
„Každá správa odoslaná prostredníctvom aplikácie je chránená šifrovaním end-to-end, aby sa zachovala dôvernosť správ. Žiadna tretia strana, dokonca ani WhatsApp, nemôže zobraziť správy odoslané používateľmi. Šifrovací mechanizmus vyvinutý spoločnosťou WhatsApp má byť podľa odborníkov na kybernetickú bezpečnosť jednou z najbezpečnejších technológií a je to najspoľahlivejšia komunikačná platforma pre verejnosť," hovorí Carl Woog, riaditeľ pre komunikáciu vo WhatsAppe.