Poisťovne sa boja hackerov. Ich útoky ich môžu vyjsť draho

Kybernetické útoky sú podľa Allianz Risk Barometra 2020 najväčšou celosvetovou hrozbou pre firmy. Až 39 % z 2718 poisťovacích expertov zo 102 krajín ich označilo za top riziko.
„Incidenty sú čoraz škodlivejšie a veľké spoločnosti častejšie čelia sofistikovaným útokom a vydieraniu s obrovským výkupným. Ešte pred piatimi rokmi boli bežné výšky výkupného v desiatkach tisícov dolárov. Teraz sa môžu pohybovať v miliónoch,” hovorí Marek Stanislawski, zástupca globálneho riaditeľa pre kybernetiku z Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS).
Snahy o vysoké výkupné sú len jedna vec, firmy však môžu utrpieť obrovské straty pre nedostupnosť potrebných dát, systémov alebo technológie, a to pre technickú poruchu či počítačový útok. Mnohé incidenty sú spôsobené ľudským pochybením a môžu ich eliminovať školenia zamerané na zvyšovanie povedomia zamestnancov v tejto oblasti, ktoré v podnikoch ešte nie sú bežné.
Prerušenie prevádzky, ktoré sedem rokov viedlo rebríček top biznis rizík, sa pre rok 2020 stalo druhou najväčšou hrozbou (37 % hlasov). Tretím najvýznamnejším rizikom biznisu je zmena legislatívy a regulácií s 27 % hlasov.
Pre firmy to znamená nové clá, sankcie, opatrenia súvisiace s brexitom i protekcionizmus. Podľa AGCS bolo len minulý rok na celom svete vytvorených viac ako 1300 nových obchodných bariér.
Okrem rizika zmeny legislatívy a regulácií je tento rok najväčším skokanom v rebríčku zmena klímy, ktorá doteraz v rebríčku dosiahla najvyššie 7. miesto (17 % odpovedí). Stúpajúce hladiny morí, extrémne suchá, prudké búrky a masívne záplavy zvyšujú fyzické straty a predstavujú hrozbu pre továrne a ďalšie podnikové aktíva, ale aj pre dopravné a energetické spojenia, ktoré navzájom prepájajú dodávateľské reťazce.
„Prieskum ukazuje, že kybernetické riziká a zmena klímy sú dve významné výzvy, ktoré spoločnosti musia v novej dekáde pozorne sledovať. Samozrejme, existuje veľa ďalších scenárov poškodenia a narušenia, ale ak sa predstavenstvá a rizikoví manažéri spoločností nebudú zaoberať týmito dvoma hrozbami, môže to mať fatálny vplyv na prevádzku, finančné výsledky aj dobré meno firiem,” uzatvára Joachim Müller, generálny riaditeľ AGCS, ktorá prieskum každoročne pripravuje.
