Čína zakazuje neoznačené deepfake videá. Inšpiráciu našli v USA

Čína predstavila prísne pravidlá pre obrazový a zvukový obsah na internete. Týka sa najmä zverejňovania a distribúcie falošných správ, vytvorených pomocou umelej inteligencie a virtuálnej reality. Tieto technológie sa najviac využívajú pri tvorbe deepfake videí.
Regulátori požadujú za porušenie pravidiel tvrdé tresty. Každé použitie umelej inteligencie alebo virtuálnej reality musí byť po novom označené zreteľným spôsobom. V opačnom prípade sa tvorca dopustí trestného činu, uviedla čínska správa kybernetického priestoru (CAC).
Správa zároevň zdôrazňuje potenciálne nebezpečenstvo spôsobené deepfake videami, kde umelá inteligencia pomáha tvoriť realistické postavy a klásť im do úst slová, ktoré nikdy nepovedali. Podľa CAC môžu videá „ohroziť národnú bezpečnosť, narušiť sociálnu stabilitu, narušiť sociálny poriadok a porušiť legitímne práva a záujmy ostatných,“ uvádzajú v správe.
Nové pravidlá nadobúdajú účinnosť od nového roka a nadväzujú na nedávne americké predpisy určené na boj proti deepfake videám. Minulý mesiac sa Kalifornia stala prvým štátom v USA, ktorý kriminalizoval využitie deepfake videí pri politickej propagácií alebo v reklame. Kalifornský zákon však vylučuje médiá, paródiu a satiru a jeho platnosť skončí v roku 2023.
Deepfake je trendom aj na Slovensku
Realistické videá so slovenskými a českými osobnosťami sa na internete vyskytujú čoraz viac. Nedávno napríklad televízia HBO zverejnila deepfake video s českým prezidentom Milošom Zemanom, kde vyzýva k ochrane novinárov. Sám je pritom známy svojimi tvrdeniami o tom, že by sa mali likvidovať.
Medzi profesionálnych tvorcov deepfake videí patrí aj Slovák s kanálom Ctrl Shift Face. Sústreďuje sa však na zábavné videá, kde filmovým hercom mení tváre pri slávnych scénach.

Študent posledného ročníka žurnalistiky na Univerzite Komenského. Redaktor zameraný na technológie, IT a kyberbezpečnosť.