Ako oklamať Google. Umelec poľahky vyrobil virtuálne dopravné zápchy
Nemecký umelec Simon Weckert prekabátil technologický gigant Google, kde pracujú tisíce inžinierov.
Weckert totiž zadal do navigácie v 99 telefónoch rovnakú trasu a následne ju prešiel. Takto sa mu v uliciach Berlína podarilo vytvoriť virtuálne zápchy, ktoré by museli autá v reálnom svete obchádzať.
Telefóny, ktoré Simon naložil na malý červený vozík, hlásili spoločnosti Google svoju polohu. Pri tak veľkom počte telefónov so zapnutou navigáciou algoritmus vyhodnotil, že v ulici sa nachádza priveľa vozidiel a tvoria dopravnú zápchu. V skutočnosti sa po ulici prechádzal len Simon. Virtuálnu zápchu vytvoril aj pred sídlom spoločnosti Google.
Na svojej stránke umelec vyhlásil, že chcel „spôsobiť zmeny vo fyzickom svete pomocou digitálnych prostriedkov.”
„Vďaka tejto aktivite je možné zmeniť farbu zelenej ulice na červenú ulicu, ktorá má vplyv na fyzický svet tým, že naviguje autá na inej trase, aby nedošlo k uviaznutiu v premávke,“ napísal.
Rovnako uviedol, že sa zaujíma o každodenné používanie technológie vo všetkých aspektoch života v mestách, vrátane navigácie, ubytovania, randenia, dopravy a donášky potravín.
„Mapová služba Google zásadne zmenila naše chápanie toho, čo je mapa, ako interagujeme s mapami, ich technologické obmedzenia a ako vyzerajú esteticky. Všetky naše aplikácie fungujú prostredníctvom rozhraní s Mapami Google a vytvárajú nové formy digitálneho kapitalizmu a komodifikácie,“ citoval antropológa Moritza Ahlerta.
Google ocenil kreativitu. Cestovanie s vozíkom zatiaľ nerozlíšili.
Hovorca spoločnosti Google vôbec nebol v rozpakoch z prelomenia algoritmu. Uviedol, že firma bola ohromená Weckertovou kreativitou.
„Či už prostredníctvom automobilu, vozíka alebo ťavy, sme radi, keď vidíme kreatívne využitie Máp Google, pretože nám to pomáha zlepšovať fungovanie aplikácie,“ uviedol hovorca.
Google ďalej objasnil ako funguje vizualizácia premávky v ich aplikáciach. „Údaje o premávke v mapách Google sa neustále obnovujú vďaka informáciám z rôznych zdrojov vrátane anonymizovaných údajov od ľudí, ktorí majú zapnuté služby určovania polohy a príspevkov od komunity mapy Google,“ doplnil hovorca.
„Zaviedli sme schopnosť rozlišovať medzi automobilmi a motocyklami v niekoľkých krajinách vrátane Indie, Indonézie a Egypta. Cestovanie s vozíkom sme zatiaľ nerozlíšili,” uzavrel zástupca Googlu.

Študent posledného ročníka žurnalistiky na Univerzite Komenského. Redaktor zameraný na technológie, IT a kyberbezpečnosť.