
Stoltenberg odpovedal, či sa Ukrajina s okupovanými územiami môže stať členom NATO
01.10.2024 13:50Všetko je na členských krajinách
Všetko je na členských krajinách
Vo funkcii vystriedal Jensa Stoltenberga
Oznámilo to v rámci summitu vo Washingtone
Okrem iného spomenul Ukrajinu, Rusko i Čínu
Oznámil to jeho generálny tajomník Jens Stoltenberg
Vyhlásil to 17. júna 2024 generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg
Ide o reakciu na rastúcu hrozbu zo strany Ruska a Číny
Členské štáty NATO nemajú zväzovať Ukrajine ruky za chrbtom, a preto by mali zrušiť obmedzenia na použitie nimi dodaných zbraní Ukrajine iba na okupovanom území a povoliť Kyjevu útočiť nimi aj na legitímne vojenské ciele v Rusku. V Prahe to vo štvrtok vyhlásil generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg.
V Prahe sa vo štvrtok začne dvojdňový neformálny summit členských krajín NATO. Medzi hlavné témy bude patriť pomoc Ukrajine či príprava rozhodnutí na júlový summit vo Washingtone, kde sa bude voliť nový generálny tajomník NATO.
Členské krajiny NATO sa dohodli, že na Ukrajinu urýchlene pošlú ďalšie systémy protivzdušnej obrany.
Asi 20 členských štátov Severoatlantickej aliancie v roku 2024 vyčlení na obranu dve percentá svojho hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa prepočtov Defence News by medzi nimi malo byť aj Slovensko.
Severoatlantická aliancia je pre Spojené štáty výhodná, pretože na nej USA zarábajú miliardy dolárov.
Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovore s generálnym tajomníkom NATO upokojoval situáciu ohľadom vstupu Švédska do NATO. Maďarsko je posledné, ktoré jeho vstup neratifikovalo.
Lídri NATO na summite v anglickom Watforde schválili nové plány na obranu Poľska a pobaltských štátov. Stalo sa tak napriek sporom s Tureckom, ktoré hrozilo, že tieto plány zablokuje.