Pred 80 rokmi vypuklo Varšavské povstanie
31.07.2024 13:00Po jeho potlačení bolo mesto zrovnané so zemou
Po jeho potlačení bolo mesto zrovnané so zemou
Nacistická propaganda a strach z Červenej armády v apríli 1945 spôsobili, že v mestečku Demmin spáchalo samovraždu najmenej 900 ľudí.
Pred 7 rokmi bol pre to škandál. Z Varšavy i Prahy zazneli hlasy, že krajiny východnej a strednej Európy oslobodili spod nemeckej okupácie Ukrajinci, nie Rusi.
IVAN HOFFMAN: Je mýtus, že historik slúži pravde. Samozrejme, slúži režimu, a preto sa so zmenami režimov mení aj interpretácia historických udalostí.
Keď vstúpili do Bratislavy, v meste práve začal kvitnúť zlatý dážď. Nuž a odchádzali v čase prvých mrazov blížiacej sa zimy.
JURIJ MUŠKA: Víťazstvo nad nacizmom by nebolo možné bez Ukrajincov. Dôkazom toho sú nielen obrovské straty vojakov a civilných obyvateľov, ale aj ich účasť na bojoch Červenej armády.
MARTIN KRNO: Niežeby sme na Slovensku nenašli rusofóbov, ale naša nátura hádam nie je až taká hysterická, ba v tomto ohľade je v dobrom zmysle slova konzervatívna.
STANISLAV MIČEV: Akoby bolo teraz moderné hovoriť s dešpektom o Červenej armáde na sklonku 2. svetovej vojny. Nie je to namieste. Padlí zo všetkých armád si zaslúžia hlbokú úctu.
Pieseň je spontánnym soundtrackom ku konceptuálnemu projektu fotografa Lousyho Aubera, ktorý umelec vytvoril pre desiaty ročník festivalu Grape.
Proti sebe sa behom troch dní na zhruba dvadsaťkilometrovom úseku postavilo tisíc tankov a samohybných diel, sovietske mali prevahu dva ku jednej.
Motorkári z ruského motocyklového klubu Noční vlci si v bývalom nacistickom vyhladzovacom tábore Osvienčim na juhu Poľska uctili pamiatku obetí fašizmu.
Prečo väčšina jednotiek Červenej armády odišla z územia obnoveného Československa už v lete a ostatné - koncom jesene 1945? Čo tu robili osem mesiacov po oslobodení?
Príchod Červenej armády do Československa na prelome rokov 1944-45 a vyhnanie nacistov bol oslobodením, nie sovietskou okupáciou, zhodli sa historici.
Deň víťazstva alebo Deň oslobodenia? Má sa sláviť 9. či 8. mája? Alebo ho vôbec neoslavujme? Aj takéto otázky lietali v česko-slovenskom parlamente pred štvrťstoročím.
Bratislavu ovládli jednotky Červenej armády v priebehu troch dní. Aj o tom hovorí historik František Cséfalvay z Vojenského historického ústavu v Bratislave.