Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov videá

Ostatníkov bezpečnostný paradox: Ak by USA odišli z Európy, ohrozené by možno bolo práve Rusko

Odchod USA z Európy by neznamenal len oslabenie NATO, ale otras celej bezpečnostnej architektúry Západu. Americký jadrový dáždnik nie je iba symbol, ale základ európskej obrany, ktorý dopĺňajú základne, logistika, spravodajstvo aj operačné know-how. Európa dnes za tento systém nemá plnohodnotnú náhradu. Práve tieto fakty otvárajú tézu vykročenie Nemecka z tieňa histórie a opätovného strategického vyzbrojenia. Dokonca sa otvára priestor na provokatívnu hypotézu: Rusko by sa z takého vývoja nemuselo tešiť dlho, pretože tlak na tvrdú remilitarizáciu Európy by sa napokon mohol obrátiť práve proti nemu. Viac sa dozviete z rozhovoru Maroša Košíka a bezpečnostného analytika Viliama Ostatníka v Defence News.

22.04.2026 10:00
debata (4)
Pozrite si debatu Maroša Košíka a Viliama Ostatníka na portáli Defence News
Video
Zdroj: Defence News

5 najsilnejších momentov z rozhovoru

  • Európa by stratila jadrový dáždnik aj americkú poistku odstrašenia
  • Skončilo by zdielanie jadrových bômb B61 – dozviete sa kde sú dislokované
  • Vzniklo by nebezpečné vákuum v logistike, velení, spravodajstve a rýchlej reakcii
  • Francúzsko a Británia by samy nedokázali okamžite nahradiť americkú rolu
  • Nemecko by sa dostalo pod tlak prevziať oveľa väčšiu bezpečnostnú zodpovednosť
  • Rusko by možno najprv získalo priestor, no napokon by mohlo čeliť tvrdo prebudenej Európe
Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Defence News #Viliam Ostatník
Sledujte Pravdu na Google news po kliknutí zvoľte "Sledovať"