Česká republika podpíše so Švédskom dva dodatky k zmluve na predĺženie prenájmu 12 nadzvukových lietadiel JAS-39 Gripen. Táto dohoda umožní českej armáde využívať Gripeny v rokoch 2027 až 2035, kedy ich nahradia americké stíhačky F-35. Súčasťou dohody je aj generálny servis strojov, ktorý prebehne priamo vo Švédsku. Podpis dodatkov sa očakáva najneskôr do 30. septembra tohto roka, informuje server irozhlas.cz
Gripeny sú kľúčové pre ochranu českého vzdušného priestoru a plnenie záväzkov v rámci NATO. Od roku 2004, kedy si ich Česko prenajíma, vykonali už osem misií v rámci Air Policing v Pobaltí (Litva, Estónsko) a na Islande. Tieto misie, schválené českou vládou, zahŕňali nasadenie pilotov, technikov a podporného personálu. Lietadlá sú tiež pevnou súčasťou aliančného systému protivzdušnej a protiraketovej obrany. Od roku 2022 pomáhajú aj Slovensku pokryť vzdušný priestor počas zavádzania slovenských F-16. V Českej republike držia nepretržitú službu od roku 2005 a majú za sebou desiatky ostrých štartov proti narušiteľom letového režimu.
Ministerstvo obrany ČR sa rozhodlo predĺžiť prenájom Gripenov, aby zabezpečilo kontinuitu vzdušnej ochrany v období pred príchodom F-35. Celkové náklady na servis, výcvik pilotov a samotný prenájom na obdobie 2027 – 2035 dosiahnu 16,695 miliardy českých korún (678,9 mil. eur). Ministerstvo si navyše vyčlenilo rezervu vo výške 5,784 miliardy korún (235,2 mil. eur) na pokrytie kurzového a inflačného rizika. Platby Švédsku budú realizované v ročných splátkach. Pôvodné náklady na predĺženie prenájmu boli až o štvrtinu vyššie, no Švédska strana, konkrétne Úrad pre správu obranného materiálu (FMV), prišla s riešením. Zníženie počtu prenajímaných lietadiel zo 14 na 12 urobilo ponuku pre Českú republiku akceptovateľnou, pričom zostala zachovaná potrebná schopnosť ochrany vzdušného priestoru. Dve lietadlá budú vrátené v októbri 2027.
V rokoch 2026 až 2028 prejdú Gripeny ďalšími dvomi fázami modernizácie. Táto modernizácia zahŕňa inštaláciu nových leteckých striel krátkeho a stredného dosahu, úpravu palubného radaru pre lepšie odhaľovanie malých a vzdialených cieľov, ako aj zmeny výcvikových a podporných zariadení. Tieto úpravy si vyžiadajú náklady vo výške 4,037 miliardy českých korún (164,2 mil. eur). V roku 2026 sa uskutoční aj generálna revízia všetkých Gripenov priamo vo Švédsku. Dôvodom je plánovaná výluka leteckej základne Čáslav, ktorá prejde rozsiahlou rekonštrukciou. Cieľom je pripraviť základňu na príchod lietadiel F-35, čo zahŕňa výmenu pristávacej dráhy, výstavbu nového kampusu, hangárov, ubytovacích kapacít a operačného centra.
Od roku 2004, kedy Gripeny vstúpili do služby v Českej republike, bolo k pôvodnej zmluve uzavretých už 15 dodatkov. Celkové výdavky na Gripeny za posledných 21 rokov, vrátane plánovaných nákladov do konca roka 2025, predstavujú úhrnnú sumu 37 130 407 547,83 českých korún (1,5 mld.eur). Táto suma svedčí o dlhodobom a významnom záväzku Českej republiky k udržiavaniu nadzvukových letových spôsobilostí.