Prejav kanadského premiéra Marka Carneyho na Univerzite v Toronte obsahoval ostré varovania pred globálnym bezpečnostným poriadkom, ktorým otriasa americký prezident Donald Trump. Jeho prejav neobsahoval len jeho obavy o budúce vzťahy s USA. Premiér varoval, že Kanada neurobila dosť pre to, aby sa pripravila na vyvíjajúce sa hrozby z Číny a Ruska, kybernetické útoky a postupujúce dôsledky klimatických zmien pre národnú bezpečnosť. „Dlhodobý názor, že geografická poloha Kanady nás ochráni, sa stáva čoraz zastaranejším,“ povedal Carney. Vzhľadom na to, že hrozby, ktorým krajina čelí, sa znásobujú, premiér povedal, že Kanada „dosiahne tento rok cieľ dvoch percent NATO – o pol desaťročia skôr, ako bolo plánované.“ „Sme príliš závislí od Spojených štátov,“ dodal.

Trump opakovane vyvíjal tlak na členov NATO, aby zvýšili výdavky na obranu, argumentujúc, že Spojené štáty platia za kolektívnu bezpečnosť viac, ako je ich spravodlivý podiel. V apríli Aliancia oznámila, že 22 z jej 32 členov dosiahlo cieľ výdavkov vo výške dvoch percent. Trump však tlačil na členov NATO, aby míňali ešte viac, a varoval, že Spojené štáty by mohli odmietnuť chrániť krajiny, ktoré nevynakladajú na obranu dostatok zdrojov, ktoré považuje za dostatočné.

Carney povedal, že Kanada si zvykla na povojnový poriadok, v ktorom boli Spojené štáty „globálnym hegemónom“ a „najbližším spojencom a dominantným obchodným partnerom Kanady“. „Spojené štáty teraz začínajú svoju hegemóniu speňažovať: účtujú si poplatky za prístup na svoje trhy a znižujú svoje príspevky k našej kolektívnej bezpečnosti,“ povedal a odsúdil Trumpovu obchodnú vojnu. Carney vyhlásil, že Kanada sa bude usilovať o nové bezpečnostné vzťahy s „podobne zmýšľajúcimi partnermi“ so zameraním na Európu. „Aktívne sa snažíme posilniť transatlantickú bezpečnosť,“ povedal a naznačil, že summit Kanada-EÚ tento mesiac bude „dôležitejší ako kedykoľvek predtým“.

Od nástupu do úradu v polovici marca Carney zdôrazňuje meniacu sa bezpečnostnú situáciu v kanadskej Arktíde, kde ustupujúci ľad spôsobený klimatickými zmenami otvára rozsiahle prírodné zdroje regiónu tvrdej konkurencii. Carney už predtým oznámil plány na podstatné rozšírenie kanadskej vojenskej prítomnosti v regióne a v pondelok povedal, že „Arktída sa stáva dostupnejšou a zraniteľnejšou voči obchodným a vojenským aktivitám“.

Rusko a Čína sú vnímaní ako dvaja hlavní rivali, ktorí by v nasledujúcich rokoch mohli predstavovať rastúce bezpečnostné výzvy pre Arktídu. Carney označil pondelkové oznámenie o vojenských výdavkoch za krok, ktorého cieľom je „ochrániť Kanaďanov, nie uspokojiť účtovníkov NATO“. Poznamenal, že vojenská infraštruktúra krajiny starne, pričom iba jedna zo štyroch ponoriek je považovaná za spôsobilú na plavbu a menej ako polovica námornej flotily a pozemných vozidiel sú prevádzkyschopné.