Nemecká Spolková agentúra pre civilnú ochranu a pomoc pri katastrofách (BBK) predstaví toto leto projekt operačného rozšírenia siete úkrytov a krytov, aby sa pripravila na pravdepodobný útok zo strany Ruska v priebehu štyroch rokov. Podľa ruského serveru The Moscow Times to v rozhovore pre denník Süddeutsche Zeitung povedal šéf agentúry Ralf Tiesler. „Dlho prevládal v Nemecku názor, že vojna nie je scenár, na ktorý sa musíme pripravovať. Teraz sa to zmenilo. Obávame sa rizika veľkej agresívnej vojny v Európe,“ zdôraznil. V Nemecku je v súčasnosti 480 000 miest vo verejných úkrytoch, čo znamená, že sa tam bude môcť uchýliť len o niečo viac ako pol percenta obyvateľov krajiny. Práce síce prebiehajú, ale podľa Tieslera sú nové bunkrové systémy s vysokými požiadavkami na ochranu drahé a ich výstavba trvá dlho.

„Potrebujeme rýchlejšie riešenie. Preto chceme premeniť tunely, stanice metra, podzemné parkoviská a suterény verejných budov na úkryty. Rýchlo vytvoríme milión miest v úkrytoch. „Krajina preteká s časom a spoliehať sa na výstavbu nových bunkrov nestačí,“ poznamenal Tiesler. Dodal, že je potrebné „dôkladnejšie a okamžite“ preskúmať existujúce zdroje na premenu civilných objektov na úkryty. Povedal, že plán počíta s tým, že ľudia budú môcť v týchto prístreškoch stráviť noc, pričom k dispozícii bude jedlo, toalety a prípadne aj detské postieľky. Dodal, že koncept projektu bude predložený v lete, ale na jeho realizáciu bude potrebné vládne financovanie.

Süddeutsche Zeitung poznamenáva, že vláda už vytvorila priestor na manévrovanie pozastavením „dlhovej brzdy“ na výdavky na obranu. V praxi však Bundeswehr, tajné služby a kybernetická bezpečnosť naďalej bojujú o obmedzené zdroje. Bundeswehr predpokladá, že na prípravu na možnú núdzovú situáciu zostáva len veľmi málo času – podľa výpočtov spravodajských služieb by Rusko mohlo zaútočiť na územie NATO už o štyri roky. V tomto prípade by Nemecko prevzalo funkciu uzla, cez ktorý by sa presúvali medzinárodné jednotky, a stalo by sa aj centrom pre vojenské nasadenie a logistiku – a teda potenciálnym cieľom ruských rakiet dlhého doletu, píše Süddeutsche Zeitung.

Okrem toho je v Nemecku potrebné modernizovať informačné systémy – napríklad aplikácie na varovanie pred nebezpečenstvom, dopravné značky, ako aj poplašné sirény; takto budú ľudia môcť rýchlo určiť, kde sa v prípade nebezpečenstva ukryť. Podľa Tieslerových odhadov sú na potreby civilnej obrany potrebné minimálne 10 miliárd eur v priebehu štyroch rokov a najmenej 30 miliárd eur v nasledujúcich desiatich rokoch. Od studenej vojny je funkčná len asi štvrtina bunkrov v Nemecku (celkovo ich je v celej krajine 2 tisíc), poznamenáva Süddeutsche Zeitung. V nich by sa pred vojnou mohlo ochrániť približne 480-tisíc ľudí, čo je 0,5 % obyvateľstva Spolkovej republiky Nemecko.

Po ruskej invázii na Ukrajinu európske krajiny zvýšili výdavky na obranu a ochranu civilného obyvateľstva pred možnou agresiou. Napríklad v apríli vyšlo najavo, že Švédsko investuje 100 miliónov švédskych korún (9,2 milióna eur) do rekonštrukcie úkrytov civilnej obrany kvôli hrozbe vojny. 64 000 bunkrov na území krajiny bude modernizovaných tak, aby chránili ľudí pred jadrovým úderom, chemickými a biologickými zbraňami, informovala Agentúra pre mimoriadne situácie (MSB).