USA a ich spojenci v NATO v Európe by v potenciálnom konflikte s Ruskom dominovali vo vzdušnom priestore a mali by rozhodujúcu výhodu na bojisku, uvádza sa v novej správe, ktorú si objednali americké vzdušné sily. Budúci boj medzi NATO a Ruskom by sa od prebiehajúcej vojny na Ukrajine odlišoval v niekoľkých ohľadoch, uviedla spoločnosť Rand Corp. v správe, ktorú si vyžiadali americké vzdušné sily v Európe a Afrike. „Po prvé, a možno najdôležitejšie, vzdušná dominancia NATO by pravdepodobne narušila stagnáciu, ktorá definuje súčasné pozemné operácie“ vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou, uvádza sa v správe z 22. mája.

Za posledné tri roky si americké sily vzali z bojov na Ukrajine množstvo ponaučení. Niektoré z najväčších súvisia s tým, či spojenci zaostávajú v zavádzaní malých dronov a techník elektronického boja, ktoré definovali rusko-ukrajinský konflikt. Ďalšie zraniteľnosti sa sústreďujú na neschopnosť západnej obrannej priemyselnej základne držať krok s ruskou kapacitou chrliť veľké množstvo munície. NATO má však oproti Rusku veľkú výhodu v bojovej sile, napísal Rand. Útok ruských pozemných síl by pravdepodobne dosiahol počiatočné zisky skôr, ako by NATO mohlo zmobilizovať protiútok, ale aliancia by nakoniec „ovládla oblohu nad východnou Európou“, uvádza sa v správe.

Neutralizácia ruskej protivzdušnej obrany by tiež umožnila prieskumným lietadlám NATO odhaliť slabé miesta nepriateľa a pohyby vojsk, „zatiaľ čo by útočné lietadlá neúnavne bombardovali veliteľské stanovištia, logistické uzly a manévrovacie formácie,“ uvádza sa v správe. Scenár vojnovej hry Rand zahŕňal ruský útok na krajinu NATO a vyhlásenie nároku na časť jej územia. Boje by sa potom rýchlo vystupňovali, pričom americké a spojenecké sily by začali útok s cieľom získať späť územie. „Skutočný konflikt tejto intenzity by mohol pravdepodobne prerásť do jadrovej vojny, najmä ak ruské sily utrpia neudržateľné straty alebo ak akcie NATO ohrozia integritu ruského štátu,“ uvádza sa v správe.

Štúdia ponechala jadrovú hrozbu bokom a skúmala, ako by sa vyvíjal konvenčný boj. Zistenia prichádzajú v čase zvýšeného vnútorného záujmu o pripravenosť NATO na potenciálny konflikt s Ruskom. Spojeneckí predstavitelia varovali, že Kremeľ by mohol byť schopný zaútočiť na štát NATO v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Táto situácia prinútila členov zvýšiť výdavky na obranu a pokúsiť sa posilniť svoju priemyselnú základňu, aby držali krok s Ruskom, ktoré podľa predstaviteľov aliancie dokáže ročne vyrobiť približne tri až štyrikrát viac munície ako celé NATO dohromady.

V správe sa uvádza, že urýchlenie investícií do dronov a technológií na boj proti dronom je jedným z kľúčových opatrení. Napriek tomu sú vzdušná nadvláda a palebná sila dodávaná zo vzduchu „kľúčom k uvoľneniu pozemného manévru na dnešnom transparentnom bojisku,“ uvádza sa v správe. „Potenciál NATO pre úspešné útočné operácie vo vojne s Ruskom sa javí ako oveľa väčší ako potenciál Ruska alebo Ukrajiny v súčasnom konflikte,“ uzatvára Rand.