Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Rada Európskej únie začína 6. vlnu nových projektov PESCO

S 11 novými kolaboratívnymi projektmi sa celkový počet iniciatív PESCO - Stálej štruktúrovanej spolupráce zvýšil na 75. To signalizuje nepretržitý, kolektívny a rozhodný záväzok zúčastnených členských štátov posilňovať obrannú pripravenosť Európskej únie.

28.05.2025 14:20
debata

Rada prijala 27. mája 2025 rozhodnutie o spustení šiestej vlny projektov v rámci Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO), kľúčového rámca EÚ pre rozvoj obranných spôsobilostí. S 11 novými kolaboratívnymi projektmi sa celkový počet iniciatív PESCO zvýšil na 75. To signalizuje nepretržitý, kolektívny a rozhodný záväzok zúčastnených členských štátov posilňovať obrannú pripravenosť EÚ.

Vlajka Európskej únie Čítajte viac EÚ schválila program pôžičiek na obranu vo výške až 150 miliárd eur

V súlade so strategickým usmernením, ktoré poskytla Európska rada 6. marca 2025, EÚ zintenzívňuje svoje úsilie o posilnenie svojich vojenských spôsobilostí tvárou v tvár bezprostredným a budúcim výzvam. Nové projekty sa rozprestierajú v rôznych oblastiach, ako sú pozemné, vzdušné, námorné, strategické prostriedky a multiplikátory síl a výcvikové zariadenia, ako aj špičkové technológie, ako sú kvantové systémy a zbrane s riadenou energiou.

Budova EEAS v Bruseli Čítajte viac Úloha spravodajských služieb v spoločnej európskej obrane podľa Valtera Virdichizziho

Táto nová vlna zahŕňa nasledujúce projekty:

  • Spoločná európska iniciatíva pre konvergenciu elektromagnetického boja (JEEWCI – Joint European Electromagnetic Warfare Convergence Initiative)
  • Náhrada olova v pechotnej munícii (SLIA – Substitute for Lead in Infantry Ammunition)
  • Spoločné rozhranie pre ručné optronické systémy (CHOI – Common Handheld Optronic Interface)
  • Navigácia pre pechotu bez použitia globálnych navigačných satelitných systémov (InfNav w/o GNSS)
  • Systémy riadenej energie (DES – Directed Energy Systems)
  • Systém pre vojaka budúcej generácie (NGDSS – Next Generation Dismounted Soldier System)
  • Modulárne plavidlo pre morské dno (MSV – Modular Seabed Vessel)
  • Budúca (bezpilotná) schopnosť dopĺňania paliva vo vzduchu (Future (unmanned) Air-to-Air refuelling Capability
  • Bezpilotná letecká preprava zranených vojakov (UNATIS – Unmanned Air Transport of Injured Soldiers)
  • Kvantové prvky pre strategickú výhodu (QUEST – Quantum Enablers for Strategic Advantage)
  • Rozvoj spôsobilostí zdravotníckeho zariadenia úrovne 2 v predsunutej pozícii (MTF R2F-CD – Medical Treatment Facility Role 2 Forward-Capability Development).
Stretnutie ministrov obrany vo formáte E5 Čítajte viac Summit ministrov obrany vo formáte E5 obnovuje európsky obranný a transatlantický dialóg

Niekoľko z týchto projektov priamo reaguje na priority v oblasti spôsobilostí, ktoré identifikovali lídri EÚ, čím posilňuje úlohu PESCO pri posilňovaní obrannej pozície EÚ a prehlbovaní jej strategickej suverenity. Rozhodnutie dokazuje, že PESCO je naďalej ústredným nástrojom na riešenie nedostatkov v spôsobilostiach EÚ prostredníctvom spolupráce. Mobilizuje zúčastnené členské štáty, aby združovali zdroje, koordinovali investície a zlepšovali interoperabilitu svojich ozbrojených síl, a zároveň posilňovali Európsku obrannú technologickú a priemyselnú základňu (EDTIB – European Defence Technological and Industrial Base).

Dezinformácie Čítajte viac Röpke: EÚ potrebuje efektívny právny rámec pre zamedzenie šírenia dezinformácií

Stála štruktúrovaná spolupráca (PESCO) je kľúčovou iniciatívou EÚ v oblasti obrany. Poskytuje rámec pre obrannú spoluprácu medzi 26 zúčastnenými členskými štátmi EÚ, ktoré medzi sebou prijali záväznejšie záväzky. Zvyšuje operačnú pripravenosť a interoperabilitu, výdavky a investície do obrany, rozvoj spôsobilostí a príspevok ozbrojených síl k najnáročnejším misiám a zároveň podporuje spoločnú strategickú kultúru. Na PESCO sa zúčastňuje 26 členských štátov: Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Švédsko.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Európska únia #Rada Európskej únie #PESCO