Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

EÚ schválila program pôžičiek na obranu vo výške až 150 miliárd eur

Okrem krajín EÚ budú môcť pôžičky na projekty podporujúce obranu a európsky zbrojársky priemysel získať aj ďalšie krajiny, napríklad Ukrajina. Záujem o účasť v tejto iniciatíve prejavila aj Veľká Británia.

27.05.2025 12:40
debata

Európska únia dnes schválila nový únijný finančný nástroj SAFE, vďaka ktorému budú môcť štáty EÚ spoločne nakupovať vojenské vybavenie a získať pôžičky na obranu vo výške až 150 miliárd eur. ČTK to potvrdili diplomatické zdroje. Návrh Európskej komisie odsúhlasili ministri pre európske záležitosti EÚ na svojom rokovaní v Bruseli, Česko na stretnutí zastupuje minister Martin Dvořák. Išlo o záverečné hlasovanie, predpis teraz bude zverejnený v Úradnom vestníku EÚ a začne platiť.

Andrius Kubilius Čítajte viac Andrius Kubilius: EÚ musí byť pripravená na obranu do roku 2030

Okrem krajín EÚ budú môcť pôžičky na projekty podporujúce obranu a európsky zbrojársky priemysel získať aj ďalšie krajiny, napríklad Ukrajina. Záujem o účasť v tejto iniciatíve prejavila aj Veľká Británia, ktorá s EÚ uzavrela 19. mája 2025 novú dohodu o posilnení obrannej spolupráce. Cieľom projektu je posilniť európsku obranu.

Budova Európskej komisie v Bruseli Čítajte viac Európska únia chystá Stratégiu pripravenosti

Nový špecializovaný nástroj SAFE (Security Action for Europe) predstavila Európska komisia v marci ako súčasť plánu na zvýšenie obranyschopnosti Európskej únie s názvom ReArm Europe/Readiness 2030. "SAFE členským štátom poskytne úvery až do výšky 150 miliárd eur kryté rozpočtom EÚ. To pomôže členským štátom posilniť ich obranné schopnosti prostredníctvom spoločného verejného obstarávania, "uviedla už skôr únijná exekutíva. Spoločné nákupy zabezpečia interoperabilitu pre ozbrojené sily členských štátov a zároveň predvídateľnosť pre európsky obranný priemysel. Znížia tiež náklady a povedú k posilneniu európskej obrannej priemyselnej základne. Program umožňuje krajinám spoločne nakupovať napríklad rakety, prostriedky protivzdušnej obrany, drony, muníciu a ďalšie vojenské vybavenie.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #EÚ #Európska únia #obranný rozpočet