Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Kanada rokuje s USA o pripojení sa k systému protiraketovej obrany Zlatá kupola

Kanadský premiér Mark Carney povedal, že s Donaldom Trumpom tému Zlatá kupola osobne preberal niekoľkokrát. Vo všeobecnosti označil myšlienku posilnenej vojenskej ochrany Kanady za dobrý nápad, a to vzhľadom na reálne hrozby zo strany Severnej Kórey, Ruska, Číny a dokonca aj z vesmíru v nie takej vzdialenej budúcnosti.

22.05.2025 09:00
debata

Kanada zvažuje účasť v novom programe protiraketovej obrany Zlatá kupola, ktorý tento týždeň predstavil americký prezident Donald Trump. V noci na 22. mája 2025 to podľa agentúry Reuters potvrdil kanadský premiér Mark Carney, ktorý dodal, že o prípadnej účasti Kanady na tomto projekte sa rokuje na vysokej úrovni. Carney však neuviedol, akou sumou by Kanada mohla prispieť. „Uvedomujeme si, že máme možnosť, ak sa tak rozhodneme, podieľať sa na Zlatej kupole prostredníctvom investícií a partnerstva. Zvažujeme to,“ povedal Carney. Trump v pondelok uviedol, že kanadská vláda kontaktovala jeho administratívu s úmyslom zapojiť sa do programu, a že Washington bude spolupracovať s Ottawou, aby zabezpečil, že druhá strana na projekt prispeje spravodlivým dielom.

Trump Čítajte viac USA: Trump oznámil výber architektúry protiraketového štítu Zlatá kupola

Carney na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády poznamenal, že medzi kanadskými a americkými vojenskými predstaviteľmi sa o možnosti programu protiraketovej obrany diskutuje už roky. Dodal, že s Trumpom vraj tému Zlatá kupola osobne preberal niekoľkokrát. Vo všeobecnosti označil Carney myšlienku posilnenej vojenskej ochrany Kanady za dobrý nápad, a to vzhľadom na reálne hrozby zo strany Severnej Kórey, Ruska, Číny a dokonca aj z vesmíru v nie takej vzdialenej budúcnosti.

Pentagón Čítajte viac NBC News: Pentagón zvažuje návrh na stiahnutie vojakov z východnej Európy

Kanadské médiá si všímajú, že Carney uvažuje o vojenskej spolupráci s USA napriek tomu, že počas nedávnej kampane pred parlamentným voľbami v Kanade mal voči Trumpovej administratíve oveľa tvrdší postoj. V nedávnych vyjadreniach tvrdil, že vzťah s USA sa skončil a že Trump sa snaží zlomiť nás, aby nás mohol ovládnuť. Carney sa na margo toho v noci na štvrtok vyjadril, že keď bude treba, Kanada bude spolupracovať s USA, ale nie vždy a nie za každú cenu. Premiér zároveň uviedol, že ak bude spolupráca na programe protiraketovej obrany najlepšou možnosťou, Kanada sa touto cestou vydá.

Riaditelia FBI, Národného spravodajstva a CIA Čítajte viac Čína, Rusko a ostatní. Bezpečnostné hrozby pre USA podľa spravodajských služieb

Po rokovaní svojej vlády Carney zverejnil aj dokument o jej prioritách: prvým z prioritných bodov je nový ekonomický a bezpečnostný vzťah so Spojenými štátmi a posilnenie spolupráce s dôveryhodnými obchodnými partnermi a spojencami vo svete. Ďalšími prioritami sú napríklad odstránenie prekážok medzi provinciami, zníženie životných nákladov, dostupnejšie bývanie, ochrana suverenity Kanady, návrat k udržateľným úrovniam migrácie a zníženie vládnych výdavkov.

Pete Hegseth, minister obrany USA Čítajte viac Pete Hegseth nariadil zmeny v americkej armáde

Protiraketový štít Zlatá kupola má podľa plánov fungovať na zemi aj vo vesmíre a byť schopný detegovať a zastaviť balistické rakety počas každej zo štyroch hlavných fáz potenciálneho útoku: pred vypustením, počas skorej fázy letu, uprostred neho i v závere počas klesania na cieľ. Štít má byť podľa plánov v prevádzke do konca funkčného obdobia prezidenta USA Donalda Trumpa, teda do roku 2029. Trump zároveň v utorok pri prezentácii svojho plánu oznámil, že dohľad nad postupom prác bude vykonávať súčasný zástupca veliteľa vesmírnych síl generál Michael Guetlin.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #Kanada #protiraketová obrana #Ozbrojené sily USA #Ozbrojené sily Kanady #Mark Carney