Holandsko má v úmysle prispieť k vytvoreniu výcvikového strediska pre personál údržby lietadiel F-16 v Rumunsku, kde sa už nachádza európske výcvikové stredisko pre pilotov F-16. Haag to oznámil 5. mája podpísaním listu o zámere počas návštevy ministra obrany Rubena Brekelmansa u jeho rumunského kolegu Angela Tîlvăra. Rumunsko a Holandsko zriadia spoločné výcvikové stredisko pre technický personál ukrajinských lietadiel F-16 na leteckej základni Fetești v južnom Rumunsku. Holandsko urýchľuje dodávky lietadiel F-16 a náhradných dielov na Ukrajinu, keďže dodávky nových lietadiel F-35 sa blížia ku koncu.

Až 18 holandských lietadiel F-16 bolo v apríli prevezených do Rumunska, kde sa nachádza jediné letecké výcvikové stredisko pre F-16 v Európe. Podľa dohôd o spolupráci pri výcviku ukrajinského personálu sa lietadlá presúvajú pod rumunské ministerstvo obrany. Stredisko je primárne určené na výcvik rumunských pilotov (prvá skupina absolvovala výcvikový program v júli 2024), pričom v súčasnosti sa v centre cvičia 4 ukrajinskí piloti. Aj Česká republika prispieva k výcviku ukrajinských stíhacích pilotov poskytovaním pokročilého leteckého výcviku na lietadlách Aero L-159 pilotom určeným pre flotilu lietadiel F-16 dodaných Holandskom, Dánskom a Nórskom.

15. mája Ukrajina stratila ďalšie lietadlo F-16 (pravdepodobne štvrté, pričom rovnaké množstvo bolo zničených alebo poškodených na zemi ruským bombardovaním letísk). Ukrajinské vzdušné sily 16. mája oznámili, že počas nočnej misie na odrazenie ruského leteckého útoku „stratili kontakt“ s lietadlom F-16. Podľa správ ukrajinských médií pilot po núdzovej udalosti na palube odklonil lietadlo od obývaných oblastí a opustil lietadlo, záchranný tím ho neskôr vyzdvihol.

Holandsko naďalej podporuje Ukrajinu aj prostredníctvom zmluvy v hodnote 42,6 milióna eur pre spoločnosť Delta Quad na dodávku pokročilých spravodajských, sledovacích a prieskumných (ISR) dronov Ukrajine a prostredníctvom ďalších objednávok munície a samohybného delostrelectva od českého priemyslu. Holandsko si spolu s Dánskom v máji objednalo od českého obranného priemyslu nové delostrelecké granáty pre Ukrajinu. Haag si od českej spoločnosti Excalibur Army objedná ďalších 6 samohybných húfnic DITA kalibru 155 mm okrem 9 dodaných na Ukrajinu minulé leto. Holandsko napokon prisľúbilo Ukrajine 150 miliónov eur na obnovu a dodanie systémov protivzdušnej obrany stredného doletu Hawk, ktoré boli už dávno vyradené z výzbroje ozbrojených síl členských štátov NATO.

Holandsko tiež potvrdilo svoj zámer posilniť svoju armádu vytvorením práporu vybavenom 46 tankami Leopard 2A8 objednanými od spoločnosti KNDS Germany s dodaním v rokoch 2027 až 2030. Prápor, ktorý tvorí 500 holandských vojakov (a ktorého počet tankov by sa mohol zvýšiť na 52, ak sa využije opcia na ďalších 6 tankov Leopard 2A8), bude mať základňu v Nemecku a bude integrovaný do nemeckej brigády, aby sa uľahčila aj správa a údržba vozidiel. Holandské ministerstvo obrany v apríli oznámilo, že nový holandský tankový prápor bude mať základňu v nemeckom Bergen-Hohne. Umiestnenie kasární v Dolnom Sasku ponúka niekoľko výhod, z ktorých hlavnou je, že Bergen-Hohne má dostatok priestoru na vykonávanie realistického výcviku s obrnenými vozidlami. Holandsko nemá priestor potrebný na cvičenia s ostrou streľbou so 120 mm kanónmi.