Dvojdňové stretnutie skupiny E5, ktorú tvoria ministri obrany Francúzska, Nemecka, Talianska, Poľska a Spojeného kráľovstva, sa skončilo. Päťčlenná skupina rokovala o pokračovaní podpory Ukrajiny, posilňovaní európskeho obranného priemyslu a budovaní európskeho piliera NATO. Stretnutia sa zúčastnil aj európsky komisár pre obranu a vesmír Andrius Kubilius a zástupcovia NATO a Európskej služby pre vonkajšiu činnosť.

Formát piatich krajín, vytvorený s cieľom urýchliť riešenie najnaliehavejších otázok týkajúcich sa obrany kontinentu, vracia na scénu obraz Európy, ktorá neuprednostňuje medzi ochotnými, NATO alebo Európskou úniou, ale spoločne smeruje k dvom hlavným cieľom: mierovej Ukrajine a bezpečnému kontinentu. Ako zdôraznil taliansky minister Guido Crosetto: „Sme päť ministrov z piatich rôznych krajín s rôznou históriou, kultúrou a politickými víziami. Dnes nás však spája spoločné uvedomenie si: zdieľame rovnaké vnímanie hrozieb, rovnakú strategickú víziu a rovnaké odhodlanie vybudovať Európu obrany.“

„Celý svet to mohol včera v Istanbule vidieť: Putin nemá záujem na ukončení vojny,“ povedal nemecký minister Boris Pistorius. Päťka sa zhodla, že podpora Kyjeva bude pre Európu naďalej prioritou, pretože, ako zdôraznil poľský minister Władysław Kosiniak-Kamysz, „bezpečnosť Európy začína na Ukrajine“. Dôraz sa kladie na to, ako dosiahnuť prímerie, ale aj na to, aké nástroje bude potrebné zaviesť, aby sa zabezpečilo jeho dodržiavanie. „Musíme už teraz myslieť na prvý deň po možnom prímerí,“ zopakoval Pistorius, ktorého podporil francúzsky minister Sébastien Lecornu, ktorý zdôraznil, že diskusie medzi spojencami o podpore Kyjeva zahŕňajú aj strednodobé a dlhodobé horizonty, najmä pokiaľ ide o „regeneráciu“ ukrajinských ozbrojených síl. „Nemám záujem o to, aby jedna z našich krajín sedela pri mierovom stole,“ dodal Crosetto, „mám záujem o to, aby pri tomto stole bola aj Európa.“

„Naše úsilie je mierové,“ povedal Kosiniak-Kamysz v súvislosti s otázkou zvyšovania vojenských výdavkov v Európe. Zvýšenie výdavkov, dodal, poslúži „k tomu, aby sme sa stali rovnocenným partnerom USA, aby sme mohli očakávať lojálne partnerstvo aj od nich.“ Podľa varšavského ministra za posledných tridsať rokov „nikdy nebola taká silná túžba zvýšiť výdavky na obranu“. Potvrdil to aj Pistorius s tým, že v otázke európskej obrany „to chceme brať vážne“.

Nemecký minister sa vyhol presným číslam, pričom zdôraznil, že pozornosť by sa mala sústrediť na definovanie spôsobilostí, ktoré sa majú rozvíjať, a načasovanie. „Nemáme desať rokov na to, aby sme rozšírili naše spôsobilosti, existujú medzery, na ktorých musíme čoskoro popracovať.“ Túto potrebu zdieľal aj Crosetto, ktorý pripomenul dôležitosť spolupráce medzi Európanmi. „Uvedomujeme si, že každý z našich národov je príliš malý na to, aby čelil výzvam, ktorým čelíme sami.“

Pokiaľ ide o posilňovanie priemyslu, zámerom je posunúť sa k ešte väčšej interoperabilite prostredníctvom otvorenia niekoľkých rámcových zmlúv v oblasti obstarávania v blízkej budúcnosti. Na otázku ohľadom zapojenia Spojeného kráľovstva Lecornu objasnil, že hoci Paríž naďalej podporuje líniu „nakupujte európske“, pokiaľ ide o nákupy s fondmi EÚ, Spojené kráľovstvo zostane kľúčovým hráčom v širšom kontexte posilňovania európskeho priemyslu. „Sila tohto formátu,“ zdôraznil, „spočíva práve v schopnosti spolupracovať v rámci tohto perimetra so Spojeným kráľovstvom.“

„Nemyslíme si, že sme lepší ako iné krajiny,“ objasnil Crosetto s odkazom na skupinu piatich, „ale myslíme si, že je potrebné konkrétne vybudovať Európu obrany.“ Crosetto hovorí o „kontinentálnom pilieri“, ktorý slúži nielen na zaručenie bezpečnosti Európy, ale aj na oživenie transatlantických vzťahov a vzťahov so štátmi mimo EÚ. Predovšetkým so Spojeným kráľovstvom, ktoré je prítomné v Palazzo Aeronautica s ministrom Johnom Healeym. „V tejto chvíli,“ povedal Healey, „sú to Spojenci, ktorí nám dávajú silu.“

Podľa britského ministra boli posledné mesiace zlomové pre vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a Európou po Brexite. „V júli neexistoval žiadny formát E5, neexistovala žiadna dohoda Trinity House, neexistovala žiadna koalícia ochotných a ani len vyhliadka na obrannú dohodu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ,“ pripomenul. Výhodou päťčlenného formátu je v skutočnosti to, že prekonal problémy členstva a spojil za jedným stolom hlavných európskych vojenských aktérov, pričom na prvé miesto postavil spoločné potreby. Ako ďalej zdôraznil Kosiniak-Kamysz, „táto skupina predstavuje vojensky najsilnejšie krajiny v Európe“, ale nepredstavuje exkluzívny klub. Použil metaforu o cyklistoch, v ktorej tí, ktorí sú vpredu, pomáhajú tým, ktorí sú ďalej za nimi, predierajú sa vzduchom a umožňujú ostatným získať späť stratenú pôdu pod nohami. Skutočnou výzvou v tomto bode bude zabezpečiť, aby všetci šliapali rovnakým smerom.