V marci 2025 noviny The Sun odhalili, že do užšieho výberu na nástupcu admirála Bena Keya, ktorý sa chystal odstúpiť z funkcie náčelníka štábu Kráľovského námorníctva (a prvého námorného lorda – First Sea Lord), sa dostali štyria kandidáti. A že medzi uchádzačmi bol favoritom generál Gwyn Jenkins z Kráľovskej námornej pechoty… Čo sa môže zdať prekvapujúce… V skutočnosti, od svojho vzniku v roku 1546 Kráľovskému námorníctvu vždy velil námorný dôstojník, snáď s výnimkou obdobia medzi rokmi 1738 a 1742, keď bol Harry Powlett, 4. vojvoda z Boltonu, menovaný za „prvého morského lorda“ napriek tomu, že mal veľmi obmedzené skúsenosti s námorným bojom. Informuje o tom francúzsky server opex360.com.
First Sea Lord – Prvý námorný lord je najvyššia profesionálna námorná funkcia v britskom kráľovskom námorníctve. Ide o funkciu, ktorá je súčasťou rady Admirality a je zodpovedná za celkovú efektívnosť a pripravenosť námorníctva. Prvý námorný lord (First Sea Lord), je vojenská pozícia, Prvý lord admirality (First Lord of the Admiralty, v rokoch 1911–1915 a 1939–1940 bol ním aj Winston Churchill), je civilná pozícia zodpovedná za vedenie Kráľovského námorníctva.
V každom prípade, správu denníka Sun potvrdilo britské ministerstvo obrany (MoD – Ministry of Defence) 15. mája 2025. Stalo sa tak v čase, keď bol post prvého námorného lorda neobsadený a admirál Key bol nútený okamžite odstúpiť po tom, čo bol obvinený z mimomanželského pomeru s jednou zo svojich podriadených. „Minister obrany John Healey potvrdzuje, že Jeho Veličenstvo kráľ schválil vymenovanie prvého námorného lorda a veliteľa námorníctva. Generál Sir Gwyn Jenkins bude vymenovaný za prvého námorného lorda, náčelníka námorného štábu Kráľovského námorníctva a pobočníka Jej Veličenstva,“ oznámilo ministerstvo obrany vo vyhlásení.

„Ako jeden z najvýznamnejších príslušníkov Kráľovskej námornej pechoty jeho generácie prináša generál Sir Gwyn Jenkins bohaté operačné a organizačné znalosti. Jeho vymenovanie demonštruje, že zbor je ešte viac prepojený so spôsobom, akým Kráľovské námorníctvo myslí, operuje a bojuje,“ povedal admirál Tony Radakin, náčelník štábu obrany britských ozbrojených síl. Generál Jenkins vstúpil do Kráľovskej námornej pechoty v roku 1990 a v roku 2009 velil Special Boat Service. Jeho služba v Afganistane, kde velil britským špeciálnym jednotkám, mu vyniesla vyznamenanie Rádu britského impéria „ako uznanie za jeho statočnú a vynikajúcu službu“. V roku 2012 bol tento dôstojník vymenovaný za „vojenského asistenta“ britského premiéra (vtedy Davida Camerona), predtým ako bol povýšený na brigádneho generála. Po pôsobení vo funkcii zástupcu poradcu pre národnú bezpečnosť prevzal v roku 2017 velenie nad 3. brigádou komanda a potom sa stal riaditeľom špeciálnych síl.

V roku 2022 sa kariéra Gwyna Jenkinsa zrýchlila… keďže „preskočil“ hodnosť generálporučíka a bol priamo povýšený na generála armády. Následne sa stal zástupcom náčelníka štábu obrany a potom bol vymenovaný za veliteľa Kráľovskej námornej pechoty. V roku 2024 sa predpokladalo, že sa stane poradcom pre národnú bezpečnosť. Keď sa však Keir Starmer stal premiérom, rozhodnutie svojho predchodcu zmenil. Malo by sa vymenovanie generála Jenkinsa za veliteľa Kráľovského námorníctva považovať za akúsi kompenzáciu? V každom prípade ho podľa britskej tlače „silne podporoval“ admirál Radakin.

„Je mi cťou byť vybraný za ďalšieho prvého námorného lorda. Cítim sa nesmierne poctený, že môžem viesť vynikajúcich námorníkov a mariňákov Kráľovského námorníctva v tomto kľúčovom čase obrany Spojeného kráľovstva,“ povedal generál Jenkins. „Počas celej mojej kariéry ma vždy hnala kľúčová úloha, ktorú Kráľovské námorníctvo zohráva v bezpečnosti nášho národa. Aby sme to dosiahli, musíme urýchliť náš návrat k bojaschopným silám, zintenzívniť naše úsilie o modernizáciu a poskytnúť nášmu národu námorníctvo, ktoré potrebuje,“ uzavrel.