Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Spojené kráľovstvo a Nemecko spoločne vyvinú raketu s doletom 2 000 km

Britské ministerstvo obrany 15. mája 2025 oznámilo, že Spojené kráľovstvo a Nemecko prvýkrát potvrdia, že budú spolupracovať na vývoji novej útočnej schopnosti s dosahom viac ako 2 000 km. Stalo sa tak počas stretnutia britského ministra obrany Johna Healeyho s jeho nemeckým kolegom Borisom Pistoriusom v Berlíne.

16.05.2025 10:00
debata

Vlani v októbri Spojené kráľovstvo a Nemecko posilnili svoje vojenské väzby podpísaním dohody Trinity House. Okrem operačných otázok sa táto dohoda zameriavala predovšetkým na priemyselnú spoluprácu v oblasti obrany. Medzi diskutovanými projektmi bol spoločný vývoj autonómneho leteckého námorného prehľadového systému, dronu schopného sprevádzať bojové lietadlá so schopnosťou útoku na veľké vzdialenosti. Britské ministerstvo obrany uviedlo, že cieľom je „spolupracovať na rýchlom vývoji nových zbraní, ktoré dokážu zasiahnuť ďalej a s väčšou presnosťou ako súčasné systémy, najmä Storm Shadow“. Táto strela, nazývaná aj SCALP, bola vyvinutá v rámci francúzsko-britskej spolupráce. A zatiaľ by to tak malo byť aj v prípade jej nástupcu v rámci programu FMAN/FMC [Future Anti-Ship Missile – Future Cruise Missile), informuje francúzsky server opex360.com.

Dron v kodaňskom Vojenskom múzeu Čítajte viac Spojené kráľovstvo má na boj proti dronom vysokofrekvenčnú zbraň

Vyhlásenie, ktoré vydal nemecký náprotivok britského ministerstva obrany, však nespomínalo vývoj novej strely s plochou dráhou letu vzduch-zem, ktorá by mohla nahradiť KEPD-350 Taurus. Namiesto toho vysvetlilo, že Nemecko a Spojené kráľovstvo budú spolupracovať na „rýchlom rozvoji spôsobilostí Deep Precision Strike (DPS)“ s cieľom „zabezpečiť konvenčné odstrašovanie v Európe“. Bude zahŕňať vypracovanie „spoločných požiadaviek“ na „podporu vývoja systémov dlhého doletu, najmä v rámci European Long Strike Approach (ELSA)“. Projekt ELSA, ktorý bol predmetom listu o zámere podpísaného v júli 2024 Francúzskom, Talianskom, Poľskom a Nemeckom a neskôr Spojeným kráľovstvom a Švédskom, si kladie za cieľ vyvinúť strelu zem-zem, pravdepodobne balistickú, s doletom väčším ako 2 000 km.

Lockheed Martin - Rheinmetall - GMARS Čítajte viac Lockheed Martin a Rheinmetall spojili sily v Centre excelentnosti pre európsku bezpečnosť

„Členské štáty iniciatívy sú vyzvané, aby sa pripojili ku „klastrom“, ktoré zodpovedajú čo najväčšiemu počtu prioritných oblastí týkajúcich sa diaľkového delostrelectva. Schopnosť úderov zem-zem vo veľkej operačnej hĺbke je samozrejme hlavným prvkom diskusií,“ vysvetlili francúzski poslanci Jean-Louis Thiériot a Matthieu Bloch v nedávno zverejnenej krátkej správe o budúcnosti delostrelectva. „Iniciatíva ELSA umožňuje členským štátom špecifikovať si svoje operačné potreby v rámci každého klastra a zvážiť doktrinálny rámec pre využitie príslušných spôsobilostí,“ dodali a privítali túto „inovatívnu a flexibilnú metodiku spolupráce, ktorá pripravuje cestu pre európske prezbrojenie v oblasti presných úderov do hĺbky“.

Nemecká húfnica Čítajte viac Nemecko bude musieť podľa nových plánov NATO výrazne navýšiť výdavky na obranu

V každom prípade sa projekt načrtnutý v dohode Trinity House naplní. Ministerstvo obrany 15. mája dokonca oznámilo, že Spojené kráľovstvo a Nemecko „prvýkrát potvrdia, že budú spolupracovať na vývoji novej útočnej schopnosti s dosahom viac ako 2 000 km“. Stalo sa tak počas stretnutia britského ministra obrany Johna Healeyho s jeho nemeckým kolegom Borisom Pistoriusom v Berlíne. Táto „nová schopnosť presnej údernej akcie do hĺbky s dosahom 2 000 km bude jedným z najmodernejších systémov, aké kedy Spojené kráľovstvo navrhlo na ochranu britského obyvateľstva a posilnenie odstrašovania NATO,“ tvrdí ministerstvo obrany bez toho, aby uviedlo ďalšie podrobnosti o charakteristikách, nákladoch a harmonograme tohto projektu. Nemecké ministerstvo obrany sa zatiaľ nevyjadrilo.

Litva - cvičenie NATO Čítajte viac Mark Rutte chce, aby krajiny zvýšili obranné výdavky na 5 % do roku 2032

„Spojené kráľovstvo a Nemecko si nikdy neboli bližšie a dohoda Trinity House už má pozitívny vplyv na našu bezpečnosť a hospodárstvo. Toto partnerstvo nám pomáha urobiť z obrany motor rastu, vytvárania pracovných miest, budovania zručností a podpory investícií v oboch krajinách,“ povedal britský minister obrany. Tento nemecko-britský program bude pravdepodobne prerokovaný na stretnutí ministrov obrany európskej skupiny piatich (Francúzsko, Taliansko, Poľsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo), ktoré sa bude konať 16. mája2025 v Ríme.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Nemecko #zbrojný priemysel #Spojené kráľovstvo #Boris Pistorius #John Healey