Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Andrej Kozyrev: Putin hrá so Západom hru na mačku a myš

V rozhovore pre Deutsche Welle Andrej Kozyrev vysvetlil, čo možno očakávať od rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou v Istanbule, prečo je vojna na Ukrajine väčšou katastrofou pre Moskvu ako pre Kyjev a ako môže Západ pomôcť Ukrajine.

15.05.2025 13:40
debata

Osud rusko-ukrajinských rokovaní v Istanbule 15. mája je stále nejasný. Rusko nezverejnilo zloženie delegácie až do úplného konca a až večer 14. mája Kremeľ oznámil, že jej povedie Vladimir Medinskij, asistent prezidenta Vladimira Putina. Putinovo meno sa na zozname členov delegácie nenachádza. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predtým uviedol, že v Istanbule bude hovoriť iba s ním. Deutsche Welle sa rozprával s prvým ruským ministrom zahraničných vecí Andrejom Kozyrevom, ktorý viedol ministerstvo zahraničných vecí v rokoch 1990 až 1996, o tom, či má rusko-ukrajinské stretnutie šancu na úspech, prečo je súčasná situácia výhodná pre Putina a ako môžu západné krajiny podporiť Ukrajinu.

Andrej Vladimirovič Kozyrev (nar. 27. marca 1951 – 74 rokov) bol posledným ministrom zahraničných vecí Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky a prvým ministrom zahraničných vecí Ruskej federácie.

Andrej Vladimirovič, aká je Vaša prognóza možných rokovaní v Istanbule?

Veľmi rád sa budem mýliť, ale nie je vôbec žiadny dôvod na to, aby tieto rokovania, nech sa ich zúčastní ktokoľvek, boli korunované nejakým úspechom. Pretože jediný spôsob, ako zastaviť Putina, naozaj ho prinútiť viesť normálne rokovania a vôbec uvažovať o ukončení intervencie, je vyzbrojiť Ukrajinu, ako niekedy hovorí prezident Trump, až po zuby. A len ukrajinská armáda, ukrajinská ekonomika, sila tejto krajiny sa môže stať prekážkou pokračovania tejto vojny a ďalšej agresie v Európe. Ale presne to sa nedeje. Západní lídri sa aktívne zapájajú do akéhosi diplomatického rozruchu. Dokonca aj ich hrdinské cesty do Kyjeva, ktoré, ako chápem, ich vo vlastných očiach výrazne pozdvihujú, neprinášajú absolútne nič. To isté, žiaľ, platí aj pre prezidenta Trumpa. Zdá sa, že za viac ako sto dní mal už možnosť vidieť, že ani za deň, ani za 100 dní, ktoré už uplynuli, ani za ďalších 100 dní nič nedosiahne bez splnenia tejto podmienky. Existuje len jedna zbraň. A túto zbraň má v rukách ukrajinská armáda. Ukrajinci sa správajú hrdinsky, a to nielen na bojisku. Ako bývalý diplomat musím povedať, že prezident Volodymyr Zelenskyj sa určite stal veľmajstrom diplomacie. A teraz všetkých predbehol tým, že súhlasil s prímerím a dokonca aj so stretnutím s Putinom v Istanbule.

Sumská oblasť po ruskom útoku 15. mája 2025 Čítajte viac Rusko pred rokovaniami v Istanbule zaútočilo na Ukrajinu 110 dronmi

Západní lídri však pohrozili novými sankciami, ak Rusko nebude súhlasiť s tridsaťdňovým prímerím…

Tieto hrozby nemajú na Putina absolútne žiadny vplyv. A žiadne sankcie nebudú vôbec fungovať. Z jedného jednoduchého dôvodu, ktorý sme práve videli na Červenom námestí. Bol tam predseda ČĽR Si Ťin-pching, ktorý rád podporuje Putina, aby si z Ameriky robil žarty. Toto je jeho ďalší argument, najmä počas obchodnej vojny s USA. Vojna na Ukrajine navyše vyčerpáva samotné Rusko, čo má preňho tiež veľký strategický význam. Čína vždy vnímala Sovietsky zväz aj Rusko ako dlhodobého protivníka. A ak sa tento protivník chce čo najviac oslabiť, príde žobrať, aby kúpila od neho ropu, nejaké prírodné zdroje, je to samozrejme pre Čínu výhodné. Preto Peking urobí všetko pre to, aby Putina udržal nad vodou. A táto vojna pokračovala.

rusko, vojaci, tank, Proryv , vojna Čítajte viac Pozorovateľ sa domnieva, že kvantita je jediným ukazovateľom, v ktorom sovietske a ruské tanky prekonali západný vývoj

Existuje názor, že v dôsledku diplomatickej roztržky z posledných týždňov sa ruský prezident ocitol v pasci a udalosti sa nevyvíjajú tak, ako by chcel. Najmä po tom, čo Trump povedal, že ho Putin možno vedie za nos a že s ním treba hovoriť inak. Súhlasíte s týmto hodnotením?

Zatiaľ nie. Stále neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by Trump bol pripravený urobiť niečo konkrétne. Aspoň zaviesť ekonomické sankcie – síce veľa neprinesú, ale ani to nerobí. Nehovoriac o dodávkach moderných zbraní, zvýšení vojenskej pomoci a tak ďalej. Zatiaľ vidím len to, že ani Trump, ani žiadni iní západní spojenci nie sú pripravení robiť to, čo robia takpovediac východní spojenci Ruska. Severná Kórea a Irán dodávajú zbrane, dodávajú rakety. KĽDR sa teraz dokonca priamo zúčastňuje intervencie, teda posiela vojakov. A Západ len hovorí.

Steve Witkoff / Vladimir Putin / Čítajte viac Witkoff: Predmetom sporov medzi Ukrajinou a Ruskom je päť regiónov

Mohla by Trumpova administratíva zvýšiť dodávky zbraní Ukrajine? Napríklad, ak sa Trump nahnevá.

Možno. Biden mohol a Trump môže. Je to len otázka vôle, ale boja sa. Boja sa jadrového vydierania od Putina. Putin nikdy nepoužije jadrové zbrane kvôli Ukrajine. Ale vydiera tým a Západ v reakcii ukazuje slabosť svojej vôle. Všetci majú zbrane – Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia, ktoré by mohli poskytnúť alebo vyrobiť dostatočne rýchlo na to, aby skutočne zmenili priebeh tejto vojny a dokonca dosiahli jej koniec. V skutočnosti sú všetky tieto rokovania len náhradou za akékoľvek skutočné činy.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac Zelenskyj vyjadril ochotu osobne sa stretnúť s Putinom v Istanbule

Opisujete v skutočnosti dosť depresívny obraz, keď Západ nechce podniknúť žiadne ďalšie kroky na podporu Ukrajiny. Čína akosi trochu podporuje druhú stranu, ale tiež veľmi nezasahuje. A Putin si vlastne robí, čo chce, kladie požiadavky, aké chce, pričom prejavuje úplnú neochotu čo i len trochu ustúpiť, čo i len kvôli zdanlivým rokovaniam. Čo si myslíte: je Trump naozaj pripravený kedykoľvek opustiť proces, úplne zabudnúť na Ukrajinu a tváriť sa, že nie je na mape?

Myslím si, že by sa mu to veľmi páčilo. A je okolo neho veľa ľudí, ktorým by sa to veľmi páčilo. Strčiť hlavu do piesku ako pštros a povedať, že Amerika je na prvom mieste a že nás nič iné nezaujíma: nech si v Európe robia, čo chcú. Toto je, samozrejme, úplné nepochopenie úlohy Ameriky ako lídra slobodného sveta a záujmov Spojených štátov vo všeobecnosti, vrátane ekonomických. Svet sa stal absolútne globalizovaným a teraz má ktorákoľvek krajina, dokonca aj Rusko, ekonomické záujmy po celom svete. V Trumpovej administratíve sa túlajú smiešne myšlienky izolacionizmu. A jediné, čo tomu prekáža, je verejná mienka, ktorá je v Amerike väčšinou na strane Ukrajiny. Prekáža tomu, že v americkej tradícii existuje taký súcit so slabými, najmä s demokraciami, keď sa stavajú proti diktatúram.

Vladimir Putin Čítajte viac Putin navrhol Ukrajine priame rozhovory bez podmienok

Má Európa dostatok síl pomôcť Ukrajine v extrémnom prípade bez pomoci USA?

Veľká Británia, Nemecko a Francúzsko plus Poľsko – myslím si, že toto by úplne stačilo na to, aby sa pomohlo Ukrajine vyhrať. Nejde o oslobodenie Ruska od Putinovho režimu, pretože Rusko nemožno poraziť tak, ako bolo porazené nacistické Nemecko. Ale je celkom možné ho z Ukrajiny vyhnať. To neznamená, že neurobí nejaké, ako sa hovorí, hybridné kroky. A bude, samozrejme, všetkými možnými spôsobmi presadzovať protizápadnú politiku, ale fyzicky tam už tanky nepošle. Pretože Putin robí kroky, ktoré sa niekedy zdajú byť hlúpe, ale v skutočnosti je veľmi racionálny. To znamená, že nebude biť hlavou o kamenný múr. Ale späť k diplomacii. Putin zo všetkého, čo sa dnes deje, strašne profituje. Pretože nie je v žiadnej patovej pozícii a nie je cítiť, že by bol zahnaný do nejakého kúta. Jednoducho sa s radosťou zúčastňuje tejto hry a vysmieva sa západným lídrom, čím všetkým ukazuje, že na jednej strane všetci pobehujú a niečo od neho prosia, a na druhej strane, že ich môže úplne pokojne ignorovať, oklamať, hrať sa s nimi na mačku a myš. Vo všeobecnosti ide pravdepodobne o jednu z najzaujímavejších epizód v európskych a svetových dejinách, keď v hre na mačku a myš úlohu mačky hrá myš. Pretože Rusko je ekonomicky vo všetkých ohľadoch oveľa slabšie ako západné mocnosti. Ale skutočné mačky – nemecké aj americké, ba dokonca aj britské a francúzske – sa všetky rozhodli hrať úlohu myši. A to je pravdepodobne bezprecedentné.

Emmanuel Macron Čítajte viac Macron: Putinov návrh na priame rokovania s Kyjevom je prvý krok, ale nestačí

Chcel by som sa veľmi stručne vrátiť k téme možných rokovaní v Istanbule a k šéfovi ruského ministerstva zahraničných vecí Lavrovovi, ktorý sa na týchto rokovaniach zrejme zúčastní. Vieme, že bol vaším zástupcom a vy ste sa o ňom veľmi chválili ako o diplomatovi. Aké právomoci by mohol mať minister zahraničných vecí ako vyjednávač za súčasnej štruktúry Putinovej vlády, aké sú jeho schopnosti? Čo môžeme očakávať?

Nič. Pretože každý minister zahraničných vecí, vrátane mňa, keď som bol ministrom, presadzuje politiku prezidenta. Pretože je to zvolený prezident, kto je nositeľom suverenity. V tomto prípade minister zahraničných vecí slúži diktátorovi, nie Rusku. Myslím si, že aj sám Lavrov veľmi dobre chápe, že táto vojna je pre Rusko takmer rovnaká a možno z dlhodobého hľadiska aj väčšia katastrofa ako pre Ukrajinu. Pretože Rusko stráca samo seba a Ukrajina sa v tomto hrdinskom boji ocitá. Lavrov sa však postavil do služieb diktátora a bude robiť to, čo je výhodné pre Putina. A to, čo je pre neho výhodné, je pokračovanie vojny a ponižovanie západných politikov a diplomatov.

Podľa posledných správ do Istanbulu pricestovala 15. mája 2025 ruská delegácia vedená Vladimirom Medinským, poradcom ruského prezidenta. Delegácia nezahŕňa ani jedného ministra, vrátane ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova ani ruského ministra obrany Andreja Belousova. Namiesto toho Kremeľ na rokovania vyslal Lavrovovho zástupcu Michaila Galuzina, Belousovovho zástupcu Alexandra Fomina a vedúceho Hlavného riaditeľstva Generálneho štábu ruských ozbrojených síl Igora Kosťukova.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Európa #Ukrajina #vojna na Ukrajine #Andrej Kozyrev