Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Čína používa umelú inteligenciu na šírenie paniky na Taiwane

Podľa taiwanských spravodajcov Peking zintenzívnil používanie generatívnej umelej inteligencie na šírenie dezinformácií online a rozdelenie taiwanskej spoločnosti. To všetko po minulotýždňovom megacvičení.

11.04.2025 14:00
debata

Podľa taiwanského Národného bezpečnostného úradu, najvyššej ostrovnej spravodajskej agentúry, Čínska ľudová republika zintenzívnila používanie generatívnej umelej inteligencie na šírenie státisícov kontroverzných správ na sociálnych sieťach s jasným cieľom „rozdeliť“ taiwanskú spoločnosť a podkopať vnútornú súdržnosť. V tomto novom fronte „kognitívnej vojny“ sa momenty osobitnej politickej a sociálnej citlivosti využívajú na vytváranie zmätku a pochybností medzi občanmi. Udalosti ako prejav prezidenta Laj Čching-teho alebo investičné oznámenie firmy TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) sa stali hlavnými cieľmi týchto dezinformačných kampaní na platformách ako Facebook a TikTok.

Taiwan / Vojenské cvičenie / Čítajte viac Taiwan: Vojenské manévre budú simulovať možný čínsky útok očakávaný v roku 2027

Okrem digitálneho frontu zaznamenáva Taiwan prudký nárast takzvanej taktiky „vojny v sivej zóne“. Tieto operácie zahŕňajú vpády čínskej pobrežnej stráže a prítomnosť leteckých balónov na taiwanských územiach a vodách, čo spôsobuje zostrenie vojenskej odozvy ostrova. Posledné veľké cvičenie sa konalo minulý týždeň, do ktorého sa zapojila úderná skupina lietadlových nosičov Shandong. Podľa Východného veliteľstva Čínskej ľudovej armády zahŕňali cvičenia simulované útoky na prístavy a kľúčovú energetickú infraštruktúru.

Čínska lietadlová loď CNS Liaoning Čítajte viac Čína v čase svojich vojenských manévrov upozornila, že nezávislosť Taiwanu znamená vojnu

Tieto manévre, hoci nemusia nevyhnutne predstavovať tradičné vojnové akty, boli navrhnuté tak, aby vytvárali tlak taiwanské zdroje a zvýšili pocit neistoty, čo podnecuje obavy z budúcej vojenskej eskalácie. Čína zo svojej strany nikdy nevylúčila použitie sily na presadenie svojej vízie suverenity, čím načrtla rámec, v ktorom je vojenský a informačný tlak integrovaný do komplexnej a všadeprítomnej stratégie.

Ruský dron Supercam Čítajte viac Bloomberg: Peking znížil dodávky dielcov do dronov vyrábaných v USA a EÚ

Rastúca vojenská a strategická aktivita Číny nezostáva bez povšimnutia na medzinárodnej scéne. Spojené štáty a viacerí spojenci vyjadrili znepokojenie nad rastúcou schopnosťou Číny využívať technológiu umelej inteligencie na dezinformáciu a taktiku boja proti šedej zóne na získanie geopolitickej výhody. V tejto súvislosti prezident Lai Čching-te rozhodne vyhlásil, že „iba taiwanský ľud môže rozhodnúť o svojej vlastnej budúcnosti“, pričom zdôraznil svoj pevný odpor voči čínskym tvrdeniam a stratégii rozdelenia.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Čína #umelá inteligencia #Taiwan #Čínska ľudová oslobodzovacia armáda