Estónsky parlament schválil 9. apríla 2025 návrh zákona na posilnenie námornej obrany krajiny. Podľa neho bude môcť estónska armáda použiť silu proti akejkoľvek lodi, ktorá zaútočí na dôležité námorné objekty či infraštruktúru. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Ide o reakciu na minuloročný incident, keď došlo k poškodeniu elektrického vedenia Estlink 2 medzi Fínskom a Estónskom a zničeniu niekoľkých telekomunikačných káblov na dne Baltského mora. Vyšetrovatelia pracujú s podozrením, že poškodenie zapríčinila kotva ropného tankera Eagle S, ktorú ťahal desiatky kilometrov po dne. Je súčasťou tzv. ruskej tieňovej flotily a Moskva používa tieto lode často v zlom technickom stave na obchádzanie sankcií uvalených za inváziu na Ukrajinu, napríklad pri vývoze ropy.

„Každý zákon má svoj význam. V tomto prípade je dôvodom náš východný sused, ktorý pre nás predstavuje skutočné nebezpečenstvo,“ ozrejmil predstaviteľ národného výboru pre bezpečnosť v stredu v parlamente, pričom odkazoval na Rusko. Návrh musí ešte podpísať prezident a potom musí byť zverejnený v zbierke zákonov, aby nadobudol platnosť. Schválilo ho 62 zo 70 prítomných poslancov. V dôvodovej správe k návrhu zákona sa uvádza, že doposiaľ mohla armáda použiť silu najmä na ochranu estónskych hraníc, odrazenie útokov na estónske územie a pri zásahu v prípade ohrozenia života civilistov. Vláda podľa správy preto iniciovala návrh zákona s cieľom posilniť námornú bezpečnosť a umožniť obranným silám zasiahnuť aj v prípade, že nebezpečenstvo predstavuje civilná loď.

Napätie v Baltskom mori sa zvyšuje od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Odborníci a politici tvrdia, že nedávne incidenty týkajúce sa dôležitej infraštruktúry sú súčasťou hybridnej vojny medzi Ruskom a Západnými krajinami.