Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Hegseth: O amerických vojakoch v Európe môže rozhodnúť len Trump

Vyjadrenia amerického ministra obrany Pete Hegsetha prišli deň po tom, ako vrchný veliteľ amerických síl v Európe uviedol, že Spojené štáty by mali ponechať svoju vojenskú prítomnosť na tomto kontinente v súčasnej podobe. Počas svojej návštevy Panamy vyjadril návrh na opätovné nasadenie amerických ozbrojených jednotiek v krajine na ochranu kľúčového Panamského prieplavu.

10.04.2025 07:00
debata

Rozhodnutie o budúcnosti amerických vojakov v Európe urobí výlučne prezident USA Donald Trump, uviedol 9. apríla 2025 americký minister obrany Pete Hegseth. Reagoval na otázku, či ich počty ponechá na súčasnej úrovni. Informovala o tom agentúra Reuters, píše TASR. Jedinou osobou, ktorá urobí rozhodnutie o štruktúre jednotiek USA v Európe, bude prezident Trump, hlavný veliteľ, povedal Hegseth novinárom počas návštevy Panamy. Budeme pokračovať v diskusiách, aj v kontexte ukrajinsko-ruských rokovaní, o tom, aké by malo byť rozmiestnenie našich síl na tomto kontinente, aby najlepšie zodpovedalo americkým záujmom a zaistilo rozdelenie bremena aj v Európe, doplnil šéf Pentagónu.

Pentagón Čítajte viac NBC News: Pentagón zvažuje návrh na stiahnutie vojakov z východnej Európy

Vyjadrenia Hegsetha prišli deň po tom, ako vrchný veliteľ amerických síl v Európe uviedol, že Spojené štáty by mali ponechať svoju vojenskú prítomnosť na tomto kontinente v súčasnej podobe. Americká armáda mala po invázii Ruska na Ukrajine v roku 2022 v Európe viac ako 100 000 vojakov, no ich počet medzičasom znížili na 80 000, uviedol generál Christopher Cavoli, vrchný veliteľ amerických síl v Európe. Odporúčam, aby sme zachovali súčasný stav síl, povedal Cavoli kongresmanom na utorkovom zasadnutí výboru Snemovne reprezentantov pre ozbrojené sily.

Americký systém protivzdušnej obrany THAAD Čítajte viac USA rozmiestnia v Izraeli ďalšiu batériu protiraketovej obrany THAAD

Hegseth dostal v stredu otázku, či s týmto názorom súhlasí. Počas svojej prvej návštevy Európy svojim tamojším rezortným kolegom povedal, že by nemali predpokladať, že americká prítomnosť potrvá navždy. Televízia NBC News v utorok informovala, že predstavitelia ministerstva obrany USA sa zaoberajú návrhom na stiahnutie 10 000 vojakov z východnej Európy. Odvolávala sa na amerických a európskych predstaviteľov, podľa ktorých v Európe panujú obavy, že takýto krok by mohol povzbudiť ruského prezidenta Vladimira Putina. Toho sa Trump snaží presvedčiť, aby súhlasil s prímerím vo vojne na Ukrajine. Trumpova administratíva dala viackrát jasne najavo, že od európskych spojencov chce, aby prevzali väčšiu zodpovednosť za vlastnú obranu. USA plánujú svoje vojenské zdroje viac zamerať na Čínu a ďalšie regióny.

Stíhačka Boeing F-47 Čítajte viac Americká stíhačka budúcnosti má meno - Trump oznámil príchod F-47

Hegseth navrhol obnovenie americkej vojenskej prítomnosti v Paname

Americký minister obrany Pete Hegseth v stredu počas svojej návštevy Panamy vyjadril návrh na opätovné nasadenie amerických ozbrojených jednotiek v krajine na ochranu kľúčového Panamského prieplavu. Tamojšia vláda túto myšlienku zavrhla, píše TASR podľa správy agentúry AFP. Hegseth vyhlásil, že na základe pozvania by Spojené štáty mohli oživiť americké vojenské základne alebo námorné letecké stanice v krajine a rozmiestniť svoje jednotky v blízkosti Panamského prieplavu. Americký minister obrany tiež hovoril o možnosti spoločných cvičení medzi obomi krajinami.

Panamský prezident Jose Raul Mulino a americký... Foto: Matias Delacroix
Jose Raul Mulino a Pete Hegseth Panamský prezident Jose Raul Mulino a americký minister obrany na cerémonii pri príležitosti podpísania dohody v Panama City 9. apríla 2025. (AP Photo/Matias Delacroix)

Panamský minister bezpečnosti Frank Abrego v reakcii na Hegsethove vyhlásenia uviedol, že jeho krajina odmietne akékoľvek snahy o obnovenie prítomnosti amerických ozbrojených síl. Panama prostredníctvom prezidenta Josého Raula Mulina jasne povedala, že nemôžeme akceptovať vojenské základe alebo miesta obranných jednotiek, povedal Abrego. Podľa AFP by s týmto návrhom nesúhlasila ani verejnosť, pre ktorú je vlastníctvo prieplavu zdrojom národnej pýchy. Hegsethova návšteva je prvou oficiálnou návštevou amerického ministra obrany v Paname za posledné desaťročia. Počas nej sa stretol s prezidentom Mulinom a bol na prehliadke Panamského prieplavu. Obe krajiny sa dohodli na zintenzívnení koordinácie v oblasti bezpečnosti.

US Army Čítajte viac Pentagón posiela na hranicu s Mexikom ďalších 3000 vojakov

Prezident USA Donald Trump od svojho opätovného nástupu do funkcie opakovane tvrdil, že Panama prevádzku prieplavu prenechala Číne a americkým lodiam prechádzajúcim cez prieplav účtovala vysoké poplatky. Panamská vláda tieto obvinenia dôrazne odmieta a upozorňuje, že prieplav spravuje spoločnosť nezávislá od vlády. Americký prezident tiež odmietol vylúčiť možnosť použitia vojenskej sily na získanie kontroly nad prieplavom, ktorý Washington pred viac ako storočím vybudoval a dlhodobo spravoval. Panama ho spravuje od roku 1999. Podľa agentúry Reuters prejde cez Panamský prieplav ročne viac ako 40 percent americkej kontajnerovej dopravy v hodnote približne 270 miliárd dolárov.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #Európa #Panama #Donald Trump #Ozbrojené sily USA #Pete Hegseth #Frank Abrego #Jose Raul Mulino