Izraelská armáda 1. apríla 2025 skoro ráno vykonala úder na južnom predmestí Bejrútu, ktorého cieľom bol príslušník libanonského militantného hnutia Hizballáh. Podľa libanonských úradov pri ňom zomreli najmenej traja ľudia. Už druhý útok na predmestí libanonskej metropoly počas niekoľkých dní je podľa tlačových agentúr ďalším testom viac ako štyri mesiace trvajúceho prímeria. Úder odsúdili libanonský prezident Joseph Aún aj premiér Naváf Salám. Poslanec Hizballáhu ho označil za „veľmi vážnu agresiu“ a vyzval štát, aby konal a zaručil bezpečnosť svojich obyvateľov.

„Cieľom úderu bol terorista Hizballáhu, ktorý nedávno riadil agentov Hamasu a pomáhal im pri plánovaní významného a bezprostredne hroziaceho teroristického útoku proti izraelským civilistom,“ uviedla armáda s odvolaním sa na palestínske teroristické hnutie Hamas, proti ktorému vedie už takmer 18 mesiacov vojnu v Pásme Gazy v odvete za útok zo 7. októbra 2023. Podľa zdroja blízkeho Hizballáhu bol terčom útoku činiteľ, ktorý v rámci tejto radikálnej šiitskej skupiny dohliadal na palestínske záležitosti. „Cieľom úderu bol Hasan Bdajr, zástupca šéfa Hizballáhu pre palestínske záležitosti“, ktorý bol v tej chvíli „doma so svojou rodinou“, povedal agentúre AFP tento zdroj pod podmienkou zachovania anonymity.

Hizballáh sa k totožnosti cieľa útoku zatiaľ nevyjadril. Úder si podľa libanonského ministerstva zdravotníctva vyžiadal troch mŕtvych a sedem zranených. Svedkovia útoku uviedli, že nad libanonským hlavným mestom boli počuť nízkoletiace lietadlá a ozývali sa hlasné výbuchy, uviedla agentúra Reuters. Podľa jej reportéra útok poškodil tri horné poschodia budovy na juhobejrútskom predmestí Dahíja, ktoré je považované za baštu Iránom podporovaného hnutia. Okná v nižších poschodiach zostali nedotknuté, čo podľa Reuters svedčí o cielenom útoku, ktorému navyše nepredchádzala výzva na evakuáciu.

„To, čo sa stalo, je veľmi vážna agresia,“ povedal novinárom blízko zasiahnutého bytu poslanec Hizballáhu Ibráhím Musáví a príslušné štátne orgány vyzval, aby konali čo najefektívnejšie, obrátili sa na medzinárodné spoločenstvo a prijali všetky potrebné opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti Libanončanov. Libanonský prezident Aún izraelský úder odsúdil a označil ho za „nebezpečné varovanie“ ohľadom premyslených zámerov Izraela voči Libanonu. „Vytrvalosť Izraela v jeho agresii si žiada, aby sme zintenzívnili úsilie o mobilizáciu priateľov Libanonu po celom svete na podporu nášho práva na plnú suverenitu,“ uviedol Aún vo vyhlásení.

Dnešný úder odsúdil tiež libanonský premiér Salám. Podľa neho ide o hrubé porušenie novembrovej dohody o pokoji zbraní aj rezolúcie OSN 1701 z roku 2006, ktorá ukončila vtedajšiu vojnu medzi Izraelom a Hizballáhom a poslúžila ako základ k súčasnej dohode o prímerí. Dodal, že v koordinácii so ministrami obrany a vnútra pozorne sleduje následky úderu. Spojenými štátmi sprostredkované prímerie 27. novembra 2024 ukončilo dva mesiace intenzívnych bojov medzi Izraelom a Hizballáhom. Na základe jeho podmienok mali juh Libanonu opustiť členovia Hizballáhu aj izraelské vojská a v oblasti majú pôsobiť len libanonská armáda a mierové jednotky OSN. Obe strany sa ale navzájom obviňujú z nedodržiavania podmienok prímeria.

Prímerie je v posledných dňoch stále krehkejšie. Izrael v januári odložil sľúbené stiahnutie pozemných jednotiek a vo februári ich ponechal na piatich strategických miestach pri hraniciach. V marci potom uviedol, že zostrelil rakety vypálené nad jeho územie z Libanonu, a v odvete bombardoval desiatky cieľov v južnom Libanone. Hizballáh vtedy poprel, že by sa na vypálení rakiet podieľal. Minulý piatok potom Izrael prvýkrát od novembra udrel na južnom predmestí Bejrútu, podľa armády bol cieľom sklad dronov Hizballáhu a išlo o reakciu na vypálenie dvoch rakiet, ktoré mierili na Izrael. Premiér Benjamin Netanjahu nato vyhlásil, že Izrael bude útočiť na hrozby proti svojej bezpečnosti všade v Libanone.