Severná Kórea predstavila pôsobivé bezpilotné lietadlo na špionážne a varovné účely. Pchjongjangská štátna agentúra KCNA uviedla, že lietadlo skontroloval sám najvyšší vodca Kim Čong-un. Ten bol údajne aj svedkom testov samovražedných útočných dronov vybavených umelou inteligenciou. Kontroly vykonal Kim Čong-un na projektoch obranného vedeckého výskumu Bezpilotného leteckého technologického komplexu a Výskumnej skupiny pre výskum elektronickej vojny. Na snímkach zverejnených severokórejskou tlačou je vidieť, ako diktátor v koženej bunde dáva pokyny úradníkom v súvislosti s tým, čo vyzerá ako bezpilotné lietadlo podobné Mierovému oku, ktoré používa juhokórejské letectvo.

KCNA uviedla, že testy preukázali schopnosť prieskumného bezpilotného lietadla „sledovať viaceré ciele a monitorovať pohyby jednotiek na súši a na mori, čo môže potenciálne zlepšiť operácie Severnej Kórey na zhromažďovanie spravodajských informácií a schopnosť neutralizovať nepriateľské hrozby“. Pokiaľ ide o samovražedné drony, boli navrhnuté pre „rôzne útočné misie a majú nešpecifikované schopnosti umelej inteligencie“. Testovacie zábery ukazujú, že drony zasahujú pozemné ciele vrátane tanku.

Severokórejská štátna agentúra informovala, že Kim Čong-un, ktorý vyjadril spokojnosť s výsledkami vojenských testov, schválil plány na rozšírenie výroby a uviedol, že drony a umelá inteligencia by mali patriť medzi „najvyššie“ priority pri modernizácii ozbrojených síl a ich prispôsobení modernej vojne. Na predchádzajúce testy samovražedných dronov dohliadal šéf severokórejského režimu v novembri a auguste minulého roka.

Juhokórejská spravodajská stránka Daily NK pred pár dňami odhalila, že ich severný sused sa pripravuje na export dronov. Vývoj, ktorý prichádza len niekoľko mesiacov po tom, čo najvyšší vodca nariadil rozsiahlu výrobu bezpilotných lietadiel. Jeden zo zdrojov uviedol, že „Oddelenie zbrojného priemyslu Strany pracujúcich (Severnej Kórey) začalo 7. marca kontroly vývozu dronov do zahraničia“. Podľa tohto zdroja „inšpekcie vyhodnotia schopnosti a kvalitu dronov vyrobených od januára a tie, ktoré získajú schválenie, budú okamžite určené na export“.

Zdroj citovaný Daily Nk hovorí, že Severná Kórea sa zameriava na zámorský trh, najmä na trh konkurentov Spojených štátov, aby sa vyrovnala s nedostatkom cudzej meny a má v úmysle využiť „existujúce osobné siete a získanie nových zákazníkov“ na Blízkom východe a v Afrike. Medzi krajiny, do ktorých by Pchjongjang chcel drony vyvážať, sú okrem húsijských povstalcov v Jemene a ozbrojených skupín v Afrike aj Sýria, Irán a Rusko. Režim vraj používa rôzne úskoky, aby zakryl pôvod svojich dronov a unikol kontrole medzinárodného spoločenstva – na lietadlách, ktoré sa navyše často nedodávajú úplne zmontované, nie sú uvedené výrobné čísla ani značky – a uprednostňuje platby v kryptomenách.

Čo sa týka spojencov, Severná Kórea pokračuje v spolupráci s Moskvou. Kim Čong-un už poslal do Ruska asi 11 000 vojakov a podľa Spojeného generálneho štábu juhokórejských ozbrojených síl vyslal medzi januárom a februárom ďalších 3 000 vojakov, aby podporil snahy Ruskej federácie proti Ukrajine. Pchjongjang dodal svojmu spojencovi aj „značný počet balistických rakiet krátkeho doletu, približne 220 ks 170 mm samohybných húfnic a 240 mm raketometov“.