Vojská v pohybe a intenzívne telefonáty. Napätie rastie pozdĺž južnej hranice medzi Spojenými štátmi americkými a Mexikom. Od návratu Donalda Trumpa do Bieleho domu je Mexiko obviňované z toho, že nerobí dosť pre zastavenie toku migrantov a fentanylu na sever. Pripravená je silná odpoveď, informuje Il Giornale.
Fentanyl je silný syntetický opioidný liek schválený Úradom pre potraviny a liečivá na použitie ako analgetikum (úľava od bolesti) a anestetikum.
Najnovšia v chronologickom poradí prišla 28. februára 2025. Minister obrany Pete Hegseth nariadil približne 3 000 vojakom, aby sa presunuli k hranici. Očakáva sa, že 2 400 z nich bude z motorizovanej brigády vybavenej ľahkými obrnenými vozidlami Stryker a 550 z vrtuľníkového práporu. Podľa niekoľkých zdrojov, na ktoré sa obrátil Washington Post, by vojaci boli súčasťou 4. pešej divízie a 2. brigády Stryker vo Fort Carson v Colorade. Rovnaké zdroje však uvádzajú aj ďalšie podrobnosti, a to, že súčasťou nasadenia sú aj ďalší vojaci so ženijnou a spravodajskou odbornosťou. Vo vyhlásení potvrdzujúcom nasadenie sa uvádza, že cieľom je „posilniť a rozšíriť existujúce bezpečnostné operácie na utesnenie hraníc a ochranu územnej celistvosti Spojených štátov“.

Toto nasadenie je ďalšie po tom, ktoré sa začalo v polovici januára, keď bolo približne 1 500 vojakov vyslaných na juh, aby pomohli pohraničnej polícii, americkej colnej správe a ochrane hraníc pri identifikácii a zastavení migrantov pokúšajúcich sa vstúpiť na územie Spojených štátov. V skutočnosti, podobne ako vo svojom prvom funkčnom období, keď bolo nakoniec nasadených až 8 000 vojakov, sa Trump zameral na opevnenie južnej hranice. Doktrína, ktorej cieľom je na jednej strane zabrániť vstupu nelegálnych migrantov, na druhej strane blokovať tok syntetických opiátov a drog, ktoré mexické kartely pašujú cez hranice.

Rozhodnutia posledných dní predstavujú svojím spôsobom kvalitatívny skok vo vzťahoch medzi Washingtonom a jeho susedmi, a to z viacerých dôvodov. Prvým je otázka použitých prostriedkov. Strykery sú vozidlá, z ktorých každé môže prepraviť až 11 vojakov a bežne sú vybavené granátometmi a guľometmi. Zdá sa, že vozidlá budú presunuté vlakom a kamiónmi a zatiaľ sa zdá, že sú nasmerované do Arizony, ale nie je jasné, do ktorej oblasti. V oblasti sa nachádzajú tri základne: letisko Námornej pechoty v Yume, základňa Vzdušných síl v Tucsone a zariadenie Pozemných síl vo Fort Huachuca. V minulosti Strykery masovo využívali vo vojnách v Afganistane a Iraku, v posledných rokoch ich Bidenova administratíva posielala do Kyjeva ako podporné vozidlá a ukrajinské sily ich využívali najmä pri vpáde do oblasti Kurska.

Druhý dôvod tohto kvalitatívneho skoku spočíva v diplomatických pohyboch, ktoré sa odohrávajú v zákulisí. Zdá sa, že minister Hegseth mal intenzívny telefonát s veliteľmi mexickej armády. Wall Street Journal informuje o veľmi tvrdom rozhovore. Šéf Pentagonu údajne vydal ultimátum: „Buď prerušte styky vlády s drogovými kartelmi, alebo sa pripravte na jednostrannú akciu.“ Mexickí funkcionári, ktorí boli prítomní pri telefonáte povedali, že sú nahnevaní a šokovaní. Mexický pocit znechutenia pramení zo skutočnosti, že Hegseth predstavuje pritvrdenie po prvej ofenzíve Trumpa na začiatku roka.

Prezident v skutočnosti výrazne pohrozil Mexiku veľmi tvrdými clami, ak sa nezaviaže obmedziť migrantov a drogy. Zdá sa, že rozmiestnenie 10 000 stredoamerických vojakov pozdĺž hranice nestačí. Existuje riziko, že americké sily prejdú do Mexika, aby priamo zaútočili na narcos. Washington sa už dlho pohráva s myšlienkou konfrontácie tvárou v tvár s kartelmi, o ktorých sa predpokladá, že sú spolu s Čínou zodpovedné za neustály prúd fentanylu prichádzajúci do USA. Nie je náhoda, že 19. februára sa americké ministerstvo zahraničných vecí pod vedením Marca Rubia rozhodlo zaradiť na zoznam teroristických organizácií kartel Sinaloa, Tren de Aragua a šesť ďalších organizácií pôsobiacich v obchode s drogami.

Biely dom presadzuje intenzívnejšie používanie dronov na boj proti kartelom. Za novej administratívy, napísala CNN, CIA spustila nad územím Mexika program sledovania pomocou bezpilotných lietadiel MQ-9 Reaper. Bezpilotné lietadlá nateraz nie sú ozbrojené, ale v posledných rokoch sa vo veľkej miere používajú, najmä od čias vlády Baracka Obamu, na útoky na teroristické bunky v Sýrii, Iraku a Somálsku. V minulosti, napísala CNN, bol program dohodnutý s Mexikom, ale teraz sa veci môžu zmeniť. Najnovšie lety dronov oznámil Biely dom Kongresu v špeciálnom memorande zaradenom medzi tajné programy CIA. Toto oznámenie žiadnym spôsobom nespomína žiadne možné zapojenie mexických partnerov.