Francúzsko a Veľká Británia v rámci svojho vlastného mierového plánu pre Ukrajinu navrhujú, aby Moskva a Kyjev vyhlásili mesačné prímerie „vo vzduchu a na mori“, a aby tiež zaviedli moratórium na útoky na energetické zariadenia, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron. Podľa neho prímerie neovplyvní boje na zemi, keďže dĺžka frontovej línie je „porovnateľná so vzdialenosťou z Paríža do Budapešti“ a na takomto úseku územia bude „extrémne ťažké“ overiť dodržiavanie dohody. Bude to prvý krok k mieru, po ktorom sa plánuje nasadenie európskych jednotiek na Ukrajine, poznamenal francúzsky prezident.

Podľa jeho názoru by sa urovnanie vojenského konfliktu na Ukrajine mohlo v najbližších dňoch pohnúť z mŕtveho bodu, no uzavretie dostupného prímeria potrvá niekoľko týždňov. Nasadenie európskeho mierového kontingentu bude nasledovať až po mierovej dohode medzi Kyjevom a Moskvou, zdôraznil Macron. Dodal, že Európa chce mier, ale „nie za každú cenu, bez akýchkoľvek záruk“. Francúzsky líder tiež vyjadril nádej na „deeskaláciu“ vzťahov medzi americkým a ukrajinským prezidentom Donaldom Trumpom a Volodymyrom Zelenským, ktoré sa zhoršili po otvorenom spore v Bielom dome 28. februára 2025. Trump a americký viceprezident J.D. Vance obvinili Zelenského, že nie je pripravený na mierové rozhovory s Ruskom a je nevďačný voči Washingtonu za jeho pomoc.

V nadväznosti na to sa v Londýne zorganizoval mimoriadny európsky summit, na ktorom sa diskutovalo o otázke vytvorenia vojenskej „koalície dobrej vôle“ na zaistenie bezpečnosti Ukrajiny po skončení vojny. Britský premiér Keir Starmer uviedol, že Londýn a Paríž navrhnú svoj vlastný plán na ukončenie bojov, ktorý vypracuje spoločne s Ukrajinou a „možno s jednou alebo dvoma ďalšími krajinami“. Pre trvalý mier je podľa neho potrebné poskytnúť Kyjevu silnú vyjednávaciu pozíciu, diskutovať o „európskom prvku bezpečnostných záruk“ a zabezpečiť si podporu USA. „Takýto je balík, všetky tri časti musia byť na svojom mieste,“ zdôraznil Starmer.

Trump nedávno povedal, že v telefonáte s ruským prezidentom z 12. februára nastolil možnosť prímeria, no Vladimir Putin zdôraznil potrebu trvalého prímeria. „Nechce, aby sa to skončilo a aby sa o šesť mesiacov neskôr opäť začali boje,“ vysvetlil Trump. Napriek tomu americký prezident poznamenal, že prímerie považuje za dosiahnuteľné v „blízkej budúcnosti“. Ruská strana sa zároveň stavia proti rozmiestneniu európskych mierových síl na Ukrajine a nazýva to „neprijateľným“.

Lavrov: Zelenskyj je čistý nacista
Včera sa však k geopolitickému momentu vyjadril aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Myšlienka vyslania mierových síl Európskej únie je pre Lavrova „arogantná“. „Tak ako priviedli k moci súčasný kyjevský režim pomocou bajonetov a posunuli ho dopredu, teraz ho chcú podporiť aj svojimi bajonetmi v podobe mierových jednotiek,“ komentoval diplomat. Lavrov nezmenil názor na ukrajinského vodcu Volodymyra Zelenského, ktorého nazval „čistým nacistom“. „Spojené štáty otvorene hovoria o tom, že chcú ukončiť konflikt na Ukrajine, Európa vyzýva na pokračovanie vojny.“