Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Nórsky výrobca systémov PVO NASAMS chce mať svoj podnik aj na Ukrajine

Nórsky výrobca známych systémov protivzdušnej obrany NASAMS používaných na Ukrajine tvrdí, že rozmanité globálne dodávateľské reťazce sú nevyhnutnosťou na udržanie výroby, keďže dopyt po obranných zariadeniach rastie.

28.02.2025 14:20
debata

Eirik Lie, prezident nórskeho podniku Kongsberg Defense & Aerospace, vúrobcu systémov protivzdušnej obrany NASAMS poskytol rozhovor portálu Euractiv ešte pred oznámením Donalda Trumpa, že čoskoro uvalí 25 % clá na produkty EÚ.

NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System) je protilietadlový raketový systém stredného dosahu, ktorý vznikol v polovici 90. rokov na základe požiadaviek nórskej armády. Systém vznikol v spolupráci nórskej firmy Kongsberg a amerického výrobcu Raytheon.

Predpokladáte v najbližších mesiacoch hlbšiu spoluprácu s Ukrajinou?

Teraz zakladáme spoločnosť na Ukrajine. Úzko rokujeme s ukrajinským priemyslom o založení spoločného podniku. Prvoradou prioritou je zvýšenie výroby rakiet pre náš systém protivzdušnej obrany na Ukrajine na báze ukrajinskej technológie. Hovoríme o hromadnej výrobe rakiet, teda o stovkách. Uvažujeme o vytvorení spoločného podniku v priebehu niekoľkých mesiacov.

Niektoré ďalšie spoločnosti uvádzajú bezpečnostné riziká spojené s etablovaním sa na Ukrajine a obavy vlád, že takýto krok by Rusko mohlo považovať za eskaláciu. Prečo tam idete?

Bezpečnosť je veľmi dôležitá. V Kongsbergu chceme využiť silu ukrajinského priemyslu. Z dlhodobého hľadiska, keď sa vojna skončí, sa Ukrajina môže stať súčasťou dodávateľského reťazca rakiet pre systémy protivzdušnej obrany.

Nórske vojačky Čítajte viac Európa minula na obranu v roku 2024 trikrát viac ako Rusko

Aké možnosti rastu vidíte na Ukrajine po mieri?

Na Ukrajine sa práve deje veľa inovácií, budeme toho súčasťou. Je dôležité, aby sme tam boli.

Kongsberg zvýšil svoju výrobnú kapacitu približne v rovnakom čase, keď sa začala ruská vojna na Ukrajine, pred tromi rokmi. Aké výhody z tohto kroku teraz vidíte?

Pred vojnou na Ukrajine sme zaznamenali nárast dopytu najmä po raketách a systémoch protivzdušnej obrany, takže sme vybudovali dosť významnú kapacitu. Rozhodnutie bolo spojené s vonkajšími faktormi, založené na čisto obchodných základoch. Veľa sme investovali do výrobných miest a kapacít v Nórsku, Spojených štátoch a Austrálii. Regionálne výrobné závody nám poskytujú odolnú výrobnú kapacitu. Našou myšlienkou je mať viacero dodávateľských reťazcov.

Nórsky systém NASAMS na Ukrajine, takto bráni krajinu pred raketami
Video
Nórsky systém NASAMS od firmy Kongsberg Defense & Aerospace v akcii na Ukrajine. (apríl 2023) / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Dodávateľské reťazce sa môžu niekedy prerušiť. Aké je riziko?

V Európe vidíme rastúci dopyt, vidíme z dlhodobého hľadiska zvýšené výdavky na obranu. Dostali sme veľa objednávok, momentálne máme rekordný počet nevybavených objednávok. Žiadna z týchto transakcií nebola neočakávaná, ale vzhľadom na situáciu na Ukrajine k nim mohlo prísť skôr, ako sa očakávalo. V tichomorskej oblasti navyše panuje napätie.

Pokiaľ ide o bezpečnosť dodávok, je isté, že hromadenie zásob zohráva hlavnú úlohu. Keď vidíte, ako USA hovoria o obchode a zavádzajú clá, ako to ovplyvňuje spôsob, akým uvažujete o zásobách a dodávateľských reťazcoch?

Toto je oblasť, ktorú musíme monitorovať. Žiadny priemysel si neželá obchodné vojny. Našou odpoveďou je znížiť riziko tým, že budeme mať výrobný závod v USA s miestnymi zamestnancami a dodávateľským reťazcom v USA, čo bude istým spôsobom čeliť tomuto problému.

Putin Čítajte viac Pred tromi rokmi ruský prezident Vladimir Putin nariadil vykonanie tzv. Špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine

Bude teda ťažšie čeliť účinkom obchodnej vojny v Európe?

Záležalo by aj na tom, ako veľmi bude zasiahnutá obrana. Musíme sledovať vývoj a snažiť sa ho čo najviac zmierniť.

Okrem ciel, kde vidíte prekážky vo vašich dodávateľských reťazcoch?

Napríklad, keď máme jeden zdroj dodávok alebo ak všetci idú k rovnakému dodávateľovi, potrebujeme zásoby na zvýšenie našej výrobnej kapacity. Toto je najdôležitejšia vec. Môžeme mať aj viac dodávateľov v regionálnej oblasti.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Nórsko #NASAMS #Konsberg Defende and Aerospace #Erik Lie