Britský premiér Keir Starmer uviedol, že je pripravený vyslať na Ukrajinu britských vojakov, ak to bude potrebné. Napísal to v článku pre denník The Telegraph. Podobne sa vyjadrilo Švédsko, ktoré vyslanie svojich vojakov po nastolení mieru „nevylučuje“. Aj Nemecko je pripravené podieľať sa na prípadnej mierovej misii.

Starmer napísal, že Spojené kráľovstvo je „pripravené a ochotné prispieť k bezpečnostným zárukám pre Ukrajinu tým, že v prípade potreby nasadí svojich vlastných vojakov“. Je to prvýkrát, čo britský premiér výslovne formuloval, že zvažuje vyslanie britských mierových síl na Ukrajinu. V exkluzívnom článku pre The Telegraph Starmer tiež uviedol, že rozhodnutie zvážiť vyslanie britských vojakov a vojačiek do nebezpečenstva nebral na ľahkú váhu. Pomoc pri zaisťovaní bezpečnosti Ukrajiny podľa britského premiéra znamená pomoc pri zaisťovaní bezpečnosti vlastnej krajiny i európskeho kontinentu.

Nemecké ministerstvo obrany na dnešnej vládnej tlačovej konferencii oznámilo, že ak bude dohodnutý rámec pre mierovú vojenskú misiu, nezostane Berlín stranou. O prípadných počtoch vojakov, ktoré by Nemecko mohlo na Ukrajinu vyslať, hovorca odmietol hovoriť, lebo je podľa neho na takéto debaty príliš skoro.

Švédsko v prvom rade žiada uzavretie spravodlivého a trvalého mieru, ktorý bude rešpektovať medzinárodné právo aj Ukrajinu samotnú. Takýto mier by zároveň mal zabrániť, aby sa Rusko stiahlo, vybudovalo novú armádu a o niekoľko rokov zaútočilo na Ukrajinu alebo inú krajinu, povedala podľa webu Aftonbladet švédska ministerka zahraničia Maria Malmerová Stenergardová. „Keď takýto mier budeme mať, musíme zabezpečiť, aby mohol byť udržaný, a v takom prípade naša vláda nič nevylučuje,“ dodala ministerka.

Starmer aj Malmerová Stenergardová sa vyjadrili 17. februára 2025 krátko pred parížskou schôdzkou predstaviteľov veľkých európskych krajín, ktorí budú rokovať o situácii okolo Ukrajiny. Mimoriadne stretnutie zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron po tom, ako vyšlo najavo, že americká administratíva chce rokovať o prímerí priamo s Ruskom bez účasti Európanov.