Operácie ruských špionážnych agentúr ďaleko za frontovou líniou konfliktu na Ukrajine sú čoraz bezohľadnejšie. Najnovšie varovanie prichádza z Berlína, kde nemecká armáda začala vyšetrovanie po šiestich pozorovaniach dronov nad leteckou základňou v severonemeckom meste Schwesing. Podľa Süddeutsche Zeitung a Der Spiegel ide o vojenské zariadenie, kde sa ukrajinskí vojaci cvičia na systémoch protiraketovej obrany Patriot.

Pozorovania dronov v blízkosti zariadenia Luftwaffe boli hlásené medzi 9. a 29. januárom a napriek použitiu elektronických protiopatrení, vrátane rušičky HP47, jednotky Bundeswehru nedokázali lokalizovať operátorov ani zostreliť neidentifikované lietadlo. Incidenty boli klasifikované ako potenciálne špionážne operácie a spravodajské služby boli okamžite upozornené.

Fámy odhalené miestnou tlačou potvrdili ozbrojené sily Nemeckej spolkovej republiky, ktoré však bližšie podrobnosti neuviedli. Podľa Süddeutsche Zeitung technologicky vyspelá povaha bezpilotných lietadiel podnietila podozrenie berlínskych úradov z nepriateľských akcií štátu – pre Der Spiegel je veľmi pravdepodobné, že ide o špionážne aktivity organizované Ruskom – a zistilo sa, že mohli vzlietnuť z lodí v Severnom mori alebo Baltskom mori.

Pozorovania vo Schwesingu by neboli ojedinelým prípadom. Pred rokom Bild odhalil prelety bezpilotných lietadiel nad základňou Klietz, slúžiacou na výcvik Ukrajincov na tankoch Leopard 1. Pred niekoľkými týždňami boli drony hlásené nad americkou leteckou základňou. Po tomto poslednom incidente nemecká vláda navrhla dodatok v zákone, ktorý umožňuje Bundeswehru zostreliť neidentifikované lietadlá. Rozhodnutie, ktoré predstavuje pokus vyplniť medzery, ktoré Berlín identifikoval v obrane proti podozrivým dronom.

Nemecké úrady na čele s ministrom obrany Borisom Pistoriusom tvrdia, že zlepšenie obrany pred bezpilotnými lietadlami je prioritou, ale uznávajú, že pokrok je stále pomalý. Vnútorné správy nemeckej armády naznačujú, že detekčné nástroje ako Wingman a Radis sa nepreukázali ako účinné pri reakcii na nové formy špionáže. Medzitým bolo okolo základne vo Schwesingu umiestnené ďalšie detekčné a rušiace zariadenie.

Kremeľskí „007“ vykonávali misie v Spolkovej republike aj pomocou tradičnejších metód. V decembri obvinili troch občanov s dvojitým rusko-nemeckým občianstvom zo špionáže pre Moskvu. Podozriví špióni údajne fotografovali a vykonávali prieskum cieľov na nemeckej pôde s cieľom vykonať potenciálne sabotážne operácie. Otázka hrozby dronov zostáva na vrchole záujmu spravodajských agentúr západných štátov. Počas roku 2024 došlo k početným pozorovaniam v blízkosti amerických vojenských základní v Spojených štátoch a Spojenom kráľovstve. Osoby zodpovedné za tieto iniciatívy zatiaľ neboli identifikované.