Spojené kráľovstvo bude študovať otázku rozmiestnenia vojenských základní a obrannej infraštruktúry na Ukrajine. Vyplýva to z deklarácie o 100-ročnom partnerstve medzi oboma krajinami, ktorej text zverejnila britská vláda.

„Účastníci dohody zvážia možnosti rozmiestnenia a údržby obrannej infraštruktúry na Ukrajine vrátane vojenských základní, logistických skladov, záložných skladovacích zariadení pre vojenskú techniku a vojenských rezervných zásob. Tieto zariadenia môžu byť použité na posilnenie obranného potenciálu v prípade vážnej vojenskej hrozby,“ píše sa v dokumente.

Dohoda obsahuje aj klauzulu, v ktorej sa uvádza, že Londýn poskytne Kyjevu ročnú vojenskú pomoc vo výške najmenej 3 miliárd libier (3,55 miliárd eur) do roku 2030 – 2031 a „toľko, koľko bude potrebné na podporu Ukrajiny“. Okrem toho sa v dokumente hovorí o prehĺbení spolupráce v oblasti „útočných prostriedkov na veľké vzdialenosti, integrovanej protivzdušnej a protiraketovej obrany a zásob komplexných zbraní“. Ukrajina a Spojené kráľovstvo podpísali dohodu o partnerstve 16. januára 2025 počas návštevy britského premiéra Keira Starmera v Kyjeve.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že dokument obsahuje aj utajovanú časť. „Dohoda zabezpečuje hospodársku, technologickú a vzdelávaciu spoluprácu – rozvoj našich škôl a univerzít spolu s britskými. Existuje aj utajovaná časť dohody. Obsahuje „všetko, čo nám skutočne dodáva stabilitu a príležitosti na rozvoj,“ poznamenal Zelenskyj.
Počas svojej cesty do Kyjeva Starmer tiež oznámil, že Británia dodáe Ukrajine nové delostrelectvo a mobilný systém protivzdušnej obrany Grateful. Podľa neho Londýn v roku 2025 poskytne Kyjevu „väčšiu podporu ako kedykoľvek predtým“. Zdroje Bloombergu predtým uviedli, že Starmer sa chystá diskutovať so Zelenským o rozmiestnení medzinárodných mierových síl na Ukrajine po skončení vojny. Zároveň, ako napísal The Telegraph, britský premiér zatiaľ nedal súhlas s vyslaním vojakov na Ukrajinu, pretože by to mohlo viesť k eskalácii konfliktu.