Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Arménsko a USA podpísali dohodu o bezpečnostnej spolupráci

Odklon Arménska od bezpečnostnej politiky orientovanej na Rusko sa začal po prehre s Azerbajdžanom v druhej vojne o Náhorný Karabach v roku 2020 a následnom úplnom dobytí tohto dovtedy Arménmi obývaného separatistického územia v Azerbajdžane.

15.01.2025 06:50
debata

Spojené štáty americké uzavreli dohodu o strategickom partnerstve s Arménskom, ktorá rozšíri bezpečnostnú spoluprácu medzi týmito krajinami. Dokument v utorok večer podpísali ich ministri zahraničných vecí Antony Blinken a Ararat Mirzojan. TASR o tom píše podľa správy agentúry AFP. „Sme čoraz silnejšími partnermi a myslím si, že je to pre dobro oboch našich krajín, ako aj pre dobro celého regiónu a ďalších častí sveta,“ povedal Blinken. Spojené štáty „spolupracujú s Arménskom v oblasti bezpečnosti a obrany a najmä podporujú jeho úsilie o presadenie nezávislosti a zvrchovanosti nad vlastným územím“, dodal.

Sergej Naryškin Čítajte viac Rusko: USA tlačia Arménsko k národnej samovražde

V strategickom dokumente USA prisľúbili Arménsku pomoc pri hospodárskych a vojenských reformách. Jerevan sa zároveň zaviazal pokračovať v demokratizácii svojich inštitúcií. USA budú podporovať Arménsko pri zachovaní jeho suverenity a nedotknuteľnosti hraníc. Obe krajiny podpisom dohody tiež začnú spoločné rokovania o jadrovej spolupráci a Arménsko sa pripojí k USA v boji proti džhihádistickej skupine Islamský štát (IS).

Nikol Pašinjan Čítajte viac Pašinjan: Arménsko už nemôže dôverovať ruským bezpečnostným zárukám

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok v reakcii na túto dohodu obvinil Spojené štáty zo snahy o destabilizáciu pomerov na južnom Kaukaze. Arménsko, ktoré je členom Ruskom vedenej vojenskej aliancie Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), sa v uplynulých rokoch snažilo o čiastočnú zmenu orientácie svojej bezpečnostnej a zahraničnej politiky. Arménsky premiér Nikol Pašinjan zmrazil členstvo Arménska v OZKB a v septembri minulého roka ju označil za hrozbu „pre budúcu existenciu Arménska, jeho bezpečnosť a suverenitu“.

Stepanakert / Náhorný Karabach / Čítajte viac Medzinárodný súd rozhodne o sporoch Arménska a Azerbajdžanu v Náhornom Karabachu

Odklon Arménska od bezpečnostnej politiky orientovanej na Rusko sa začal po prehre s Azerbajdžanom v druhej vojne o Náhorný Karabach v roku 2020 a následnom úplnom dobytí tohto dovtedy Arménmi obývaného separatistického územia v Azerbajdžane. Podľa arménskej vlády Moskva neurobila dostatok na podporu svojho spojenca v konflikte a nereagovala ani na výpady Azerbajdžanu, ktorý doteraz okupuje malé časti suverénneho arménskeho územia. Jerevan sa preto začal viac orientovať na bezpečnostnú spoluprácu s Francúzskom, USA alebo Indiou.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #Arménsko #Nikol Pašinjan #Antony Blinken #Ararat Mirzojan