Rusko nadviazalo užšie diplomatické a vojenské vzťahy so Severnou Kóreou od invázie Moskvy na Ukrajinu vo februári 2022. Viac ako 12 000 severokórejských vojakov je v Rusku a minulý mesiac začali bojovať proti ukrajinským silám v ruskej Kurskej oblasti, povedala Bezpečnostnej rade OSN zástupkyňa amerického veľvyslanca pri OSN Dorothy Camille Sheaová.
Čítajte viac KLDR odpálila balistickú streluSeverná Kórea „výrazne profituje zo získania ruského vojenského vybavenia, technológií a skúseností, vďaka čomu je schopnejšia viesť vojnu proti svojim susedom“, povedala Sheaová 15-člennej rade, ktorá sa stretla kvôli tomu, že Pchjongjang oznámil v pondelok test novej hypersonickej balistickej rakety so stredným doletom. „Na druhej strane, KĽDR bude pravdepodobne horlivo využívať tieto zlepšenia na podporu predaja zbraní a zmlúv o vojenskom výcviku na celom svete,“ povedala.
Čítajte viac KĽDR označila spojenectvo s Ruskom za veľmi efektívne v odstrašovaní USASeverokórejský veľvyslanec pri OSN Kim Song odôvodnil pondelkový raketový test ako súčasť plánu na posilnenie obranných schopností krajiny. Obvinil USA z dvojitého metra. „Keď počet civilných obetí v Gaze presiahol 45 000, Spojené štáty prikrášlili hanebné masové zabíjanie Izraela ako právo na sebaobranu… Medzitým naráža na legitímne uplatňovanie práva na sebaobranu KĽDR,“ povedal Kim v BR OSN.
Čítajte viac Vodca KĽDR sľúbil ruskému ministrovi obrany stálu pomoc vo vojne na UkrajineRuský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia zopakoval dlhodobé obvinenie Moskvy, že USA, Južná Kórea a Japonsko provokujú Severnú Kóreu vojenskými cvičeniami. Taktiež odmietol ako „úplne nepodložené“ obvinenie USA, že Rusko má v úmysle zdieľať satelitné a vesmírne technológie s Pchjongjangom. „Takéto vyhlásenia sú posledným príkladom nepodložených dohadov, ktoré sú zamerané na pošpinenie bilaterálnej spolupráce medzi Ruskou federáciou a spriateleným národom KĽDR,“ povedal Nebenzia.
Čítajte viac Severokórejskí vojaci utrpeli ťažké straty v konflikte na ruskom územíJuhokórejský veľvyslanec pri OSN Joonkook Hwang povedal, že severokórejskí vojaci sú „v podstate otrokmi Kim Čong-una, ktorí majú vymyté mozgy, aby mohli obetovať svoje životy na vzdialených bojiskách, aby získali peniaze pre svoj režim a zabezpečili pokročilú vojenskú technológiu z Ruska“. Na Severnú Kóreu sa vzťahujú sankcie OSN od roku 2006. Opatrenia sa v priebehu rokov neustále posilňovali s cieľom zastaviť vývoj jadrových zbraní a balistických rakiet v Pchjongjangu.