Čína eskalovala svoju protiofenzívu proti Spojeným štátom zintenzívnením sankcií voči americkým obranným firmám. Peking dnes oznámil druhé kolo sankcií voči desiatim americkým spoločnostiam. Dôvod – predaj zbraní na Taiwan. Týmto Čína celkovo sankcionovala alebo penalizovala 45 amerických subjektov – 17 firiem a 28 subjektov – prostredníctvom rôznych stupňov sankcií. Zatiaľ čo 17 firiem bolo sankcionovaných, 28 ďalších bolo potrestaných tým, že ich pridali na zoznam so zákazom vývozu. Medzi tými, ktorí sú dnes sankcionovaní, sú niektorí z najväčších výrobcov obrany na svete – dcérske spoločnosti Lockheed Martin, Raytheon a General Dynamics.
Čítajte viac Na Taiwan dorazila prvá várka amerických bojových tankov M1A2 AbramsVo vyhlásení, ktoré vydalo čínske ministerstvo obchodu, bolo všetkých desať amerických firiem zaradených na pekinský „zoznam nespoľahlivých subjektov“ za „účasť na predaji zbraní Taiwanu“. Ďalej uviedlo, že týmto spoločnostiam budú odteraz „zakázané všetky dovozné a vývozné aktivity“ v krajine. Nebude im ani dovolené investovať v Číne. Ich vrcholovému manažmentu bol tiež zakázaný vstup do krajiny, uviedla čínska vláda. Najnovšia akcia proti americkým korporáciám prišla len šesť dní po tom, čo bolo podobným spôsobom sankcionovaných sedem ďalších spoločností. Medzi nimi bola dcérska spoločnosť Boeing Defense s názvom Insitu.
Čítajte viac Čína uvalila sankcie na zbrojárske firmy USA po podpore TaiwanuTaiwan, oficiálne známy ako Čínska republika, je bodom vzplanutia medzi Pekingom a Washingtonom. Peking si nárokuje celý ostrovný štát ako súčasť Číny. Taiwan sa považuje za nezávislý národ. Kým Čína je komunistická krajina, Taiwan je demokraciou. Čína nevylúčila použitie sily na ovládnutie krajiny. Dokonca aj vo svojom silvestrovskom príhovore k národu čínsky prezident Si Ťin-pching vyhrážal Taiwanu a varoval každého, kto sa to pokúsi zastaviť. Čína tiež uskutočnila tri kolá veľkých vojenských cvičení, odkedy sa v májových demokratických voľbách na Taiwane dostal k moci prezident Laj Čching-te.
Čítajte viac Číne sa nepáčia dodávky amerických zbraní na TaiwanPre Washington je Taiwan strategickým spojencom v Ázii a Spojené štáty americké sú tiež najväčším dodávateľom zbraní pre Tchaj-pej. Obrana demokracie pred komunizmom bola tiež principiálnym rozhodnutím Spojených štátov – studená vojna s Ruskom bola úplne založená na tomto principiálnom postoji. Americký prezident Joe Biden, ktorý dal svoj záväzok brániť Taiwan, pred necelým mesiacom prikývol na obrannú pomoc Taiwanu vo výške 571 miliónov dolárov. Zatiaľ čo Čína aj Taiwan si nárokujú suverenitu nad ostrovným štátom, Peking uviedol, že „takéto akcie (amerických firiem) zasahujú do vnútorných záležitostí Číny a podkopávajú suverenitu a územnú celistvosť Číny“.