Je možná jadrová vojna medzi Ruskom a Spojenými štátmi, existujú nejaké komunikačné kanály pre núdzové situácie medzi dvoma hlavnými jadrovými mocnosťami sveta, čo Rusko hľadá na Ukrajine, aké by mali byť podmienky mierovej dohody a ďalšie otázky položil americký televízny novinár Tucker Carlson ministrovi zahraničných vecí Ruskej federácie Sergejovi Lavrovovi. V čase, keď Trump vyhral voľby v USA a sľúbil čo najrýchlejšie ukončenie konfliktu na Ukrajine, Carlson opäť prišiel do Moskvy, aby zistil, čo si Rusko myslí o podmienkach možného mieru, píše ruský server Argumenty i fakty.
Ďakujem, že ste súhlasili s rozhovorom. Veríte, že USA a Rusko sú teraz vo vojne?
Lavrov: To by som nepovedal. V každom prípade to nie je to, čo chceme. Samozrejme, že by sme chceli mať normálne vzťahy so všetkými našimi susedmi. Vo všeobecnosti so všetkými krajinami, najmä s takou veľkou krajinou, akou sú USA. Ruský prezident Vladimir Putin opakovane vyjadril svoju úctu americkému ľudu, histórii Spojených štátov a americkým úspechom vo svete. Nevidíme dôvod, prečo by Rusko a Spojené štáty nemohli spolupracovať.
Ale USA financujú konflikt, do ktorého je zapojené Rusko. Teraz povoľujú útoky na ruské územie. Nie je toto vojna?
Oficiálne proti sebe nebojujeme. Niektorí ľudia nazývajú to, čo sa deje na Ukrajine, hybridná vojna. Aj ja by som to tak nazval. Je zrejmé, že Ukrajinci by nemohli robiť to, čo robia s pokročilými zbraňami dlhého doletu bez priamej účasti amerického vojenského personálu. Je to nebezpečné. O tom niet pochýb. Nechceme situáciu zhoršovať. Ale keďže proti Rusku sa používajú ATACMS a iné zbrane s dlhým dosahom, vysielame signály. Dúfame, že ten posledný (pred pár týždňami) od nového systému Orešnik bol braný vážne. Vieme tiež, že niektorí predstavitelia v Pentagóne a v iných organizáciách, vrátane NATO, začali v posledných dňoch hovoriť, že blok je obranná aliancia, ale niekedy, ako hovoria, môžete udrieť ako prvý, pretože najlepšia obrana je útok. Predstaviteľ Strategického veliteľstva amerického ministerstva obrany kontradmirál T. Buchanan uviedol, že pripúšťa možnosť výmeny obmedzených jadrových úderov. Tieto typy hrozieb sú dôvodom na obavy. Ak sa riadia logikou, ktorú v poslednej dobe vyjadrujú niektorí Západniari, že neveria, že Rusko má „červené čiary“, áno, oznámili ich, ale tieto „červené čiary“ sa opäť pohybujú, potom je to veľmi vážna chyba. To je to, čo by som chcel povedať v odpovedi na túto otázku.
My sme vojnu nezačali. Ruský prezident Putin opakovane povedal, že sme spustili špeciálnu vojenskú operáciu na ukončenie vojny, ktorú kyjevský režim viedol proti svojim ľuďom na Donbase. Vo svojom najnovšom vyhlásení jasne uviedol, že sme pripravení na akýkoľvek vývoj udalostí. Uprednostňujeme mierové urovnanie prostredníctvom rokovaní na základe rešpektovania legitímnych bezpečnostných záujmov Ruska, rešpektovania ruského ľudu žijúceho na Ukrajine, jeho základných práv, jazykových a náboženských práv, zničených množstvom zákonov prijatých ukrajinským parlamentom. Začalo to dávno pred špeciálnou vojenskou operáciou. Od roku 2017 bola prijatá legislatíva zakazujúca vzdelávanie v ruštine, prácu ruských médií na Ukrajine a potom ukrajinských médií v ruštine. Podnikli sa aj kroky na zrušenie akýchkoľvek kultúrnych podujatí v ruštine. Ruské knihy sú vyhadzované z knižníc a ničené. Posledným krokom bolo prijatie zákona o zákaze kánonickej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.
Je zvláštne, že na Západe hovoria, že chcú, aby sa tento konflikt vyriešil na základe Charty OSN a rešpektovania územnej celistvosti Ukrajiny a Rusko by podľa nich malo „odísť“. Generálny tajomník OSN A. Guterres hovorí podobné veci. Jeho hovorca nedávno zopakoval, že konflikt treba riešiť na základe medzinárodného práva, Charty OSN a rezolúcií Valného zhromaždenia pri rešpektovaní územnej celistvosti Ukrajiny. Toto je nesprávny prístup. Ak chcete rešpektovať Chartu OSN, musíte ju rešpektovať ako celok. Pripomínam, že v tomto dokumente sa okrem iného uvádza, že všetky krajiny musia rešpektovať rovnosť štátov a právo národov na sebaurčenie. Západniari spomínajú aj rezolúcie Valného zhromaždenia OSN. Očividne majú na mysli tie, ktoré prijali po začatí špeciálnej vojenskej operácie, ktorá odsúdila Rusko a obsahovala výzvy, aby sa Rusko „stiahlo“ z územia Ukrajiny k hraniciam z roku 1991. Ale sú aj iné rezolúcie Valného zhromaždenia OSN, o ktorých sa nehlasovalo – boli prijaté konsenzom. Patrí medzi ne aj Deklarácia zásad medzinárodného práva o priateľských vzťahoch a spolupráci medzi štátmi v súlade s Chartou Organizácie Spojených národov. Jednoznačne konsenzom hovorí, že každý musí rešpektovať územnú celistvosť štátov, ktorých vlády rešpektujú právo národov na sebaurčenie a teda zastupujú celú populáciu žijúcu na danom území. Je absolútne zbytočné argumentovať, že ľudia, ktorí sa dostali k moci v dôsledku vojenského prevratu vo februári 2014, predstavovali Krymčanov alebo obyvateľov východnej a južnej Ukrajiny. Krymčania odmietli prevrat. Žiadali, aby ich nechali na pokoji. Uviedli, že s týmito ľuďmi nechcú mať nič spoločné. Donbas urobil to isté. Krymčania usporiadali referendum a pripojili sa k Rusku. Donbas bol vyhlásený za teroristický pučistami, ktorí sa dostali k moci. Bol ostreľovaný a napadnutý delostrelectvom. Začala sa vojna, ktorá bola zastavená vo februári 2015.
Minské dohody boli podpísané. Mali sme úprimný záujem to zastaviť, ale aby sa tak stalo, bolo potrebné, aby sa plne implementovali. Ale sabotovala ich vláda vytvorená po prevrate na Ukrajine. Bolo dohodnuté, že táto vláda by mala vstúpiť do priameho dialógu s ľuďmi, ktorí neprijali prevrat a podporovať rozvoj ekonomických vzťahov s touto časťou Ukrajiny. Nič z toho nebolo urobené. Kyjevský režim vyhlásil, že s nimi nikdy nebude hovoriť priamo. A to aj napriek tomu, že požiadavku hovoriť s nimi priamo schválila Bezpečnostná rada OSN. Kyjevský režim ich nazval teroristami, povedal, že preto s nimi budú bojovať, sú silnejší, a oni zomrú v pivniciach. Nebyť prevratu vo februári 2014 a ak by sa zrealizovala dohoda uzavretá deň predtým medzi vtedajším prezidentom a opozíciou, Ukrajina by bola stále jednotná a Krym by bol jej súčasťou. To je zrejmé. Túto dohodu nedodržali. Namiesto toho zorganizovali prevrat. Dohoda z februára 2014 počítala aj s vytvorením vlády národnej jednoty a uskutočnením predčasných volieb, ktoré by vtedajší prezident V. F. Janukovyč prehral. Každý to vedel. Ale boli netrpezliví a na druhý deň ráno obsadili vládne budovy. Išli na Majdan a oznámili, že vytvorili „vládu víťazov“. Porovnajte to: „vláda národnej jednoty“ pre prípravu volieb a „vláda víťazov“.
Ako budú ľudia, ktorí boli podľa ich názoru porazení, rešpektovať úrady v Kyjeve? Viete, že právo národov na sebaurčenie je medzinárodným právnym základom dekolonizačného procesu, ktorý prebehol v Afrike na základe zodpovedajúceho princípu Charty OSN. Ľudia v kolóniách sa nikdy nesprávali ku koloniálnym mocnostiam, „pánom“, ako k tým, ktorí ich zastupovali a ktorých chceli vidieť v štruktúrach, ktoré riadia tieto krajiny. Rovnako ľudia na východe a juhu Ukrajiny, v Donbase a Novorusku nepovažujú režim V. A. Zelenského za zastupovanie ich záujmov. Ako ich môžu reprezentovať, keď ich kultúra, jazyk, tradície, náboženstvo – to všetko je zakázané. Ak hovoríme o Charte OSN, rezolúciách, medzinárodnom práve, tak hneď prvý článok Charty OSN, ktorý si Západ v ukrajinskom kontexte nikdy nepamätá, hovorí: Ľudské práva musia byť rešpektované bez ohľadu na rasu, pohlavie, jazyk alebo náboženstvo. Vezmite si akýkoľvek konflikt, USA, Veľká Británia, Európska únia zasiahnu, hovoria, že ľudské práva boli hrubo porušované a že musia „obnoviť ľudské práva na takom a takom území“. Na Ukrajine nikdy nehovoria o „ľudských právach“, pretože vidia, že tie isté ľudské práva pre rusky hovoriace obyvateľstvo sú zákonom úplne zakázané. Preto, keď nám hovoria, riešme konflikt na základe Charty OSN, áno, súhlasíme, ale nesmieme zabúdať, že Charta OSN nie je len o územnej celistvosti, ktorú treba rešpektovať len vtedy, ak vládne legitímne a ak rešpektuje práva svojho ľudu.
Čítajte viac Lavrov označil prímerie na Ukrajine za cestu nikamChcel by som sa vrátiť k téme, o ktorej ste hovorili predtým, o použití hypersonického balistického systému, ktorý ste nazvali „signálom na Západ“. Čo je to za signál? Myslím, že veľa Američanov ani nevie, že sa to stalo. Akú správu ste vyslali tým, že ste ho ukázali svetu?
Odkazom je, že Spojené štáty a ich spojenci, ktorí dodávajú kyjevskému režimu zbrane s dlhým doletom, musia pochopiť, že budeme ochotní použiť akékoľvek prostriedky potrebné na to, aby sme zabránili Západu uspieť a spôsobiť nám „strategickú porážku“. Západniari bojujú o udržanie svojej hegemónie vo svete, v ktorejkoľvek krajine, regióne, na akomkoľvek kontinente. My bojujeme za naše legitímne bezpečnostné záujmy. Západniari hovoria o hraniciach z roku 1991. Americký senátor L. Graham, ktorý pred časom navštívil Kyjev, za prítomnosti V. A. Zelenského priamo uviedol, že Ukrajina je bohatá na vzácne kovy. Toto bohatstvo nemôžeme nechať Rusom. Musíme ho prevziať. Bojujú za režim, ktorý je pripravený predať alebo rozdať všetky prírodné a ľudské zdroje Západu. Bojujeme za ľudí žijúcich na týchto pozemkoch, ktorých predkovia ich po stáročia rozvíjali, stavali mestá a továrne. Záleží nám na ľuďoch, nie na prírodných zdrojoch, ktoré by si niekto v USA chcel vziať pre seba a chcel by mať Ukrajincov ako sluhov „sediacich“ na týchto prírodných zdrojoch. Odkaz, ktorý sme chceli odovzdať testovaním tohto hypersonického systému v reálnych podmienkach, je, že budeme pripravení urobiť všetko pre ochranu našich legitímnych záujmov.
Neuvažujeme o vojne so Spojenými štátmi, ktorá by mohla mať jadrovú povahu. Naša vojenská doktrína hovorí, že najdôležitejšie je vyhnúť sa jadrovej vojne. Dovoľte mi pripomenúť, že sme to boli my, ktorí v januári 2022 iniciovali spoločné vyhlásenie vedúcich predstaviteľov piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, v ktorom sa uvádza, že urobíme všetko pre to, aby sme sa vyhli konfrontácii medzi nami, pričom uznávame a rešpektujeme záujmy a obavy o bezpečnosť. To bola naša iniciatíva. Ale ruské bezpečnostné záujmy boli úplne ignorované, keď bol odmietnutý (približne v rovnakom čase) návrh našej krajiny na uzavretie zmluvy o záruke bezpečnosti. Bol odmietnutý náš návrh na uzavretie dohody o bezpečnostných zárukách pre Rusko aj Ukrajinu, pre ich spolunažívanie a o tom, že Ukrajina nikdy nebude členom NATO ani iného vojenského bloku. Návrhy týchto dokumentov boli predložené Západu, NATO a Spojeným štátom v decembri 2021. Niekoľkokrát sme o nich diskutovali. Dokonca som mal stretnutie s americkým ministromu zahraničných vecí A. Blinkenom v januári 2022. Tieto návrhy boli zamietnuté. Samozrejme, radi by sme predišli prípadným nedorozumeniam. Ale keďže sa zdá, že niektorí jednotlivci v Londýne a Bruseli neposudzujú situáciu celkom správne, sme pripravení poslať ďalšie „správy“, ak nevyvodia potrebné závery.
Čítajte viac Lavrov: Sme stále veľmi ďaleko od politického a diplomatického urovnania krízy na UkrajineTo, že sa vôbec bavíme o možnej výmene jadrových útokov, je neskutočné. Nikdy som si nemyslel, že to príde až sem. V tejto súvislosti vyvstáva otázka, aký intenzívny je dialóg cez „uzavreté kanály“ medzi Ruskom a Spojenými štátmi? Diskutovalo sa o niečom za posledného dva a pol roka? Prebiehajú v tejto veci nejaké rokovania?
Existuje niekoľko „kanálov“, ale podieľajú sa najmä na výmene osôb vo výkone trestu v Rusku a Spojených štátoch. Takýchto výmen bolo niekoľko. Existujú aj „kanály“, ktoré sa nezverejňujú, ale v podstate cez ne Američania sprostredkúvajú to isté, čo hovoria verejne: „musíme prestať“, „musíme akceptovať potreby Ukrajiny a jej pozície“. Podporujú tento absolútne nezmyselný „mierový plán V. A. Zelenského“, ktorý bol nedávno doplnený o „plán víťazstva“. Západniari mali niekoľko sérií stretnutí, konferenciu v Kodani, summit v Bürgenstocku. Chvália sa, že v prvej polovici budúceho roka zvolajú ďalšiu konferenciu a tentoraz na ňu „láskavo pozvú“ Rusko. A hovoria, že potom bude Rusku predložené ultimátum. Toto všetko sa s plnou vážnosťou opakuje rôznymi dôvernými kanálmi. Teraz počujeme niečo iné, vrátane vyjadrení samotného V. A. Zelenského, že vraj môžeme zastaviť na línii kontaktu; hovoria, že Ukrajina bude prijatá do NATO, ale v tejto fáze sa záruky aliancie budú vzťahovať len na územie kontrolované vládou a zvyšok bude predmetom rokovaní. Konečným výsledkom týchto „rokovaní“ by však malo byť skutočné úplné „stiahnutie“ Ruska z ukrajinského územia, ponechanie ruského ľudu napospas nacistickému režimu, ktorý zničil všetky práva rusky hovoriacich občanov.
Rád by som sa vrátil k otázke výmeny jadrových útokov. Ak tomu dobre rozumiem, neexistuje mechanizmus, ktorým by sa lídri Ruska a Spojených štátov mohli medzi sebou rozprávať, aby sa predišlo nedorozumeniam, ktoré by mohli viesť k smrti stoviek miliónov ľudí?
Máme „kanál“, ktorý sa automaticky zapne, keď je odpálená balistická strela. Pokiaľ ide o hypersonickú balistickú raketu stredného doletu Orešnik, systém poslal správu do Spojených štátov 30 minút pred štartom. Vedeli, že sa to stane, a nepovažovali to za niečo väčšie a skutočne nebezpečné.
Myslím si, že tento systém je veľmi nebezpečný.
To bol skúšobný test.
Áno, rozumiem, že hovoríte o testovacom vypustení. Nakoľko vás však znepokojuje, že (vzhľadom na to, že sa medzi týmito dvoma krajinami zrejme veľa nerokuje) v súvislosti s rečami o vzájomnom vyhladzovaní sa veci môžu v krátkom čase vymknúť spod kontroly? A nikto to nedokáže zastaviť. Vyzerá to neuveriteľne bezohľadne.
Nehovoríme o vyhladzovaní kohokoľvek populácie. My sme túto vojnu nezačali. Roky sme varovali, že približovanie sa NATO k našim hraniciam spôsobí problém. V. V. Putin to už roky vysvetľuje na medzinárodných platformách ľuďom, ktorí snívali o „konci dejín“ a ich „nadvláde“. Keď sa na Ukrajine odohral štátny prevrat, Američania sa netajili tým, že stoja za ním. Existuje záznam rozhovoru medzi vtedajšou námestníčkou ministra zahraničných vecí USA W. Nulandovou a vtedajším veľvyslancom USA v Kyjeve J. Pyattom, keď diskutujú o ľuďoch, ktorí budú po prevrate zaradení do novej vlády. Údaj 5 miliárd dolárov vynaložených na Ukrajinu po vyhlásení nezávislosti bol oznámený ako záruka, že všetko bude tak, ako si to Američania želali. Nemáme v úmysle zničiť ukrajinský ľud. Sú to bratia a sestry ruského ľudu.
Koľko ľudí už zomrelo na oboch stranách?
Ukrajinci tieto informácie nezverejňujú. V. A. Zelenskyj povedal, že na ukrajinskej strane je to menej ako 80 000 ľudí. Existuje však ešte jeden porovnateľný údaj. Po tom, čo Izraelčania spustili operáciu v reakcii na teroristický útok, ktorý sme odsúdili a nadobudol povahu kolektívneho trestu (čo je aj v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom), do jedného roka od začiatku operácie v Palestíne, počet zabitých palestínskych civilistov sa odhaduje na 45 000 ľudí. To je takmer dvojnásobok počtu civilistov na oboch stranách ukrajinského konfliktu, ktorí zahynuli za desať rokov od prevratu. Jeden rok a desať rokov. Na Ukrajine sa deje tragédia. V Palestíne katastrofa. Ale naším cieľom nikdy nebolo zabíjať ľudí. Na rozdiel od ukrajinského režimu. Vedúci kancelárie V. A. Zelenského raz povedal, že sa „postarajú“, aby mestá ako Charkov a Mykolajiv zabudli, čo je ruský jazyk. Iný predstaviteľ úradu povedal, že Ukrajinci musia Rusov zničiť zákonom alebo v prípade potreby aj fyzicky. Bývalý veľvyslanec Ukrajiny v Kazachstane P. Ju. Vrublevskyj sa preslávil poskytovaním rozhovorov a pri pohľade do kamery, ktorá rozhovor nahrávala a odvysielala, povedal, že ich hlavnou úlohou bolo „zabiť čo najviac Rusov, aby ich naše deti mohli zabiť čo najmenej." Takéto výroky sú súčasťou slovníka celého režimu.
Koľko ruských občanov zomrelo od februára 2022?
Nie je v mojej kompetencii zverejňovať tieto informácie. Počas bojovej činnosti existujú špeciálne pravidlá. Ministerstvo obrany Ruskej federácie to sleduje. Je zvláštne, že keď V. A. Zelenskyj vystupoval 5. apríla 2014 na koncertoch v Gorlovke a Donecku, po začatí ukrajinskej vojenskej operácie v Donbase, horlivo obhajoval ruský jazyk. Povedal, že všetci hovoríme rovnakým jazykom, čítame rovnaké knihy, že sme bratskí ľudia, máme rovnakú krv. Povedal, že ak chcú ľudia na východe a na Kryme hovoriť po rusky, musíme sa odstúpiť do úzadia a dať im možnosť hovoriť ich rodným jazykom. Keď sa stal prezidentom, rýchlo sa zmenil. Pred vypuknutím bojových akcií poskytol v septembri 2021 rozhovor. V tom čase viedol vojnu proti Donbasu v rozpore s dohodami z Minska. Pýtali sa ho, čo si myslí o ľuďoch na druhej strane styčnej línie. Odpovedal, že existujú ľudia a sú „jednotlivci“. Potom povedal, že ak niekto žijúci na Ukrajine cíti spojenie s ruskou kultúrou, radí mu, aby sa kvôli budúcnosti svojich detí a vnúčat presťahoval do Ruska. Ak predsa len chce tento človek vrátiť ľudu ruskej kultúry pod svoju územnú celistvosť, ako tvrdí, tak ho považujem za neadekvátneho.
Za akých podmienok Rusko zastaví bojovú činnosť?
Pred desiatimi rokmi, vo februári 2014, sme hovorili o potrebe realizovať dohodu medzi prezidentom V. F. Janukovyčom a opozíciou, vytvoriť vládu národnej jednoty a uskutočniť predčasné voľby. Dohoda bola podpísaná. Hovorili sme o potrebe implementácie. Ale tí, ktorí vykonali prevrat, boli absolútne netrpezliví a agresívni. Nemám najmenšie pochybnosti o tom, že Američania na nich vyvíjali tlak. Ak sa vtedajšia námestníčka ministra zahraničných vecí USA V. Nulandová a americký veľvyslanec v Kyjeve J. Payette dohodli na zložení „vlády“, prečo potom čakať päť mesiacov na predčasné voľby? Neskôr sme sa opäť začali baviť o potrebe niečo urobiť, keď sa podpisovali dohody z Minska. Bol som tam. Tieto rokovania trvali 17 hodín. V tom čase už bol pre nich Krym stratený. Konalo sa tam referendum. Nikto na Západe, vrátane môjho kolegu Johna Kerryho, ktorý sa s nami zúčastnil stretnutia, nenastolil otázku Krymu. Všetci sa sústredili na Donbas. Minské dohody zabezpečovali územnú celistvosť Ukrajiny (okrem Krymu). Išlo o udelenie osobitného štatútu malej časti Donbasu (ani nie celému územiu) a nie celému územiu Novoruska. Podľa dohôd z Minska, odobrených Bezpečnostnou radou OSN, časť Donbasu by mala mať právo hovoriť a študovať po rusky, vyučovať ruštinu, mať miestne orgány činné v trestnom konaní (ako v štátoch USA), mali byť konzultované pri menovaní sudcov a prokurátorov a mali mať o niečo jednoduchšie ekonomické väzby so susednými regiónmi Ruska. To je všetko. Prezident E. Macron sľúbil, že to isté dá aj Korzike a pokiaľ viem, stále zvažuje, ako to urobiť.
Tieto dohody boli sabotované od samého začiatku. Najprv P. A. Porošenkom a potom V. A. Zelenským. Obaja sa, mimochodom, stali prezidentmi pod heslom mieru. A obaja klamali. Vtedy sme uvideli, že sa sabotujú dohody z Minska a boli sme svedkami pokusov zmocniť sa tejto časti Donbasu násilím. Práve v tomto čase sme navrhli návrh zmluvy o bezpečnostných zárukách medzi NATO a Spojenými štátmi. Bol odmietnutý. A keď Ukrajina a jej sponzori spustili plán B, snažiac sa násilím dobyť túto časť Donbasu, vtedy sme spustili špeciálnu vojenskú operáciu. Ak by implementovali dohody z Minska, Ukrajina by bola jedným celkom (okrem Krymu). Potom, čo sme spustili špeciálnu vojenskú operáciu, Ukrajinci navrhli rokovania. Dohodli sme sa. V Bielorusku a Istanbule sa uskutočnilo niekoľko kôl rokovaní. V Turecku dala ukrajinská delegácia na stôl dokument, na základe ktorého bola pripravená rokovať. Súhlasili sme s nimi.
Čítajte viac Lavrov: USA a Rusko sa potácajú na pokraji priameho vojenského stretuHovoríte o dohodách z Minska?
Nie, o Istanbule. Bolo to v apríli 2022. Princípy tohto dokumentu hovorili o nevstúpení Ukrajiny do NATO, ale za účasti viacerých krajín a Ruska by jej boli poskytnuté bezpečnostné záruky. Tieto bezpečnostné záruky sa nebudú vzťahovať na Krym ani východnú Ukrajinu. Toto bol ich návrh. Iniciovali to oni. Vedúci ukrajinskej delegácie v Istanbule D. G. Arachamia, ktorý je stále predsedom frakcie V. A. Zelenského v ukrajinskom parlamente, nedávno v rozhovore potvrdil, že je to skutočne tak. Boli sme pripravení vypracovať zmluvu založenú na týchto princípoch.
Bol to Boris Johnson, ktorý hovoril v mene…
Bol to D. G. Arachamia, ktorý viedol ukrajinskú delegáciu v Istanbule, povedal, že prišiel vtedajší britský premiér B. Johnson a povedal im, aby pokračovali v boji. B. Johnson to poprel. Ale D. G. Arachamia, ktorý bol na rokovaniach, tvrdil, že to bol Boris Johnson. Iní hovoria, že to bol V. V. Putin, kto zničil dohodu kvôli „masakru“ v Buči. Ale z nejakého dôvodu už nikdy nespomínajú masaker v Buči. Hovorím o tomto. Rozprávali sme sa. V istom zmysle sa „bránia“. Niekoľkokrát som vystupoval v Bezpečnostnej rade OSN, na Valnom zhromaždení, keď som sedel pri stole s generálnym tajomníkom OSN A. Guterresom, dva roky som nastoľoval otázku Buče. Povedal som, že je zvláštne, že mlčíte o Buči. Všetci ste hovorili nahlas, keď bol tím BBC na ulici, kde našli telá. Zaujímalo by ma, či je možné zistiť mená ľudí, ktorých telá boli zobrazené na BBC? Odpoveďou bolo úplné ticho. A. Guterresa som oslovil osobne v prítomnosti členov BR OSN. Ale on neodpovedal. V septembri 2023 na tlačovej konferencii v New Yorku po skončení zasadnutia Valného zhromaždenia som oslovil všetkých korešpondentov slovami: „Ste novinári. Možno nie ste investigatívni novinári, ale novinári majú vo všeobecnosti záujem zistiť pravdu.“ Správy o Buči, ktoré sa „točili“ vo všetkých médiách, v ktorých bolo Rusko odsudzované, nikoho nezaujímajú – ani politikov, ani predstaviteľov OSN a dnes už ani novinárov. Keď som s nimi hovoril v septembri tohto roku, požiadal som ich ako profesionálov, aby zistili mená tých, ktorých telá ukázali v Buči. Neexistuje žiadna odpoveď.
Rovnako ako neexistuje odpoveď na otázku, kde sú výsledky lekárskych testov nedávno zosnulého A. A. Navaľného, ktorý sa na jeseň 2020 liečil v Nemecku. Vtedy mu v lietadle nad Ruskom prišlo nevoľno, lietadlo okamžite pristálo. Ošetrovali ho lekári v Omsku, no Nemci ho chceli odviezť. Okamžite sme povolili pristátie ich lietadlu. Vyzdvihli ho a za necelých 24 hodín bol v Nemecku. Nemci naďalej tvrdili, že sme ho otrávili, že otravu potvrdili testy. Požiadali sme o výsledky testov. Povedali nám, že ich odovzdajú OPCW. Potom sme sa obrátili na túto organizáciu. Ako jej člen sme požiadali, aby nám ich ukázali, pretože ide o nášho občana a sme obvinení z jeho otrávenia. Bolo nám povedané, že Nemecko požiadalo, aby nám ich nedali. Na civilnej klinike sa nič nenašlo a vyhlásenie o otrave bolo urobené po tom, čo bol ošetrený vo vojenskej nemocnici Bundeswehru.
Ako teda zomrel A. A. Navaľnyj?
Zomrel počas výkonu trestu v Rusku. Občas sa vraj necítil dobre. To bol ďalší dôvod, prečo sme stále žiadali Nemcov, aby nám ukázali výsledky jeho testov, ktoré našli. Nenašli sme to, čo našli. Neviem, čo s ním urobili.
Čo mu urobili Nemci?
Áno, pretože nikomu, vrátane nás, nič nevysvetľujú. Možno sa to Američanom vysvetlí. Možno sú dôveryhodní. Nikdy nám však nepovedali, ako sa k nemu správali, čo našli a aké metódy použili.
Čo myslíte, prečo teda zomrel?
Nie som lekár. Ale na to, aby sme mohli robiť domnienky, aby lekári mohli niečo povedať, sú potrebné informácie. Ak človeka po otrave odvezú na liečenie do Nemecka, výsledky jeho testov nemožno utajiť. O osude S. V. Skripaľa a jeho dcéry Julie sa nám stále nič nepodarilo zistiť. Tieto informácie sa nám neposkytujú. A je naším občanom rovnako ako jeho dcéra. Podľa dohovorov, ktorých je Spojené kráľovstvo zmluvnou stranou, máme plné právo získavať informácie.
Čítajte viac Lavrov: Európski lídri sú stále pripravení brániť takzvané hodnoty nacizmuPrečo si myslíte, že bývalý britský premiér Boris Johnson zastavil mierový proces v Istanbule? V mene koho to urobil?
Stretol som ho párkrát. Neprekvapilo by ma, keby ho viedla chvíľková túžba alebo nejaká dlhodobá stratégia. Nie je veľmi predvídateľný.
Myslíte si, že konal v mene vlády USA, Bidenovej administratívy?
Neviem. A nebudem hádať. Je však zrejmé, že túto situáciu ovládajú Američania a Briti. Je jasné, že v niektorých hlavných mestách vládne únava. Hovorí sa, že Američania by radi prenechali tento „biznis“ Európanom a sústredili sa na dôležitejšie veci. Ale nebudem hádať. Posúdime podľa konkrétnych krokov. Je zrejmé, že Bidenova administratíva by chcela zanechať takéto „dedičstvo“ Trumpovej administratíve. Je to podobné tomu, čo prezident B. Obama urobil D. Trumpovi. (Stalo sa to počas prvého nástupu D. Trumpa k moci na konci decembra 2016.) B. Obama vyhostil ruských diplomatov práve na samom konci decembra. 120 ľudí vrátane rodinných príslušníkov. Urobil to zámerne a požadoval, aby odišli v deň, keď do Moskvy nelieta priamy let z Washingtonu. Do New Yorku by museli ísť autobusmi so všetkou batožinou a deťmi. Barack Obama zároveň oznámil zhabanie ruského diplomatického majetku. Stále sa nám nepodarilo overiť stav ruského majetku.
Čo je to za majetok?
Boli to diplomatické budovy. Nikdy nám nedovolili prísť sa pozrieť na náš majetok, napriek všetkým konvenciám. Američania tvrdia, že diplomatická imunita už na tieto budovy neplatí. Ide o ich jednostranné rozhodnutie, ktoré nemá oporu v žiadnom medzinárodnom práve.
Myslíte si, že Bidenova administratíva urobí niečo podobné opäť s nastupujúcou Trumpovou administratívou?
Táto epizóda s vyhostením a konfiškáciou majetku nevytvorila sľubné „dôvody“ na nadviazanie vzťahov s administratívou D. Trumpa. Myslím, že si myslia to isté.
Tentoraz bol prezident D. Trump zvolený vďaka jednoznačnému sľubu ukončiť vojnu na Ukrajine. Opakoval to vo všetkých svojich prejavoch. Ak áno, zdá sa, že existuje nádej na riešenie. S akými podmienkami by ste súhlasili?
O týchto podmienkach hovoril ruský prezident V. V. Putin vo svojom prejave na ruskom ministerstve zahraničia 14. júna tohto roku. Potvrdil, že sme pripravení rokovať na základe princípov, ktoré boli dohodnuté v Istanbule a odmietnuté bývalým britským premiérom B. Johnsonom vo vyhlásení vedúceho ukrajinskej delegácie D. G. Arachamiu. Kľúčovým princípom je nezúčastnený štatút Ukrajiny. Boli sme pripravení vstúpiť do skupiny krajín, ktoré by poskytovali záruky za kolektívnu bezpečnosť Ukrajiny.
Žiadne NATO?
Žiadne NATO. Žiadne vojenské základne, vojenské cvičenia na ukrajinskej pôde za účasti cudzích vojsk. Toto zopakoval. V. V. Putin povedal, že to platilo k aprílu 2022, odvtedy uplynul čas. Bude potrebné vziať do úvahy realitu „na zemi“. A oni – to nie je len styčná línia, ale aj zmeny v Ústave Ruskej federácie po referende v Doneckej a Luhanskej republike, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Teraz sú už súčasťou Ruska podľa našej ústavy. Toto je realita. Nemôžeme tolerovať situáciu, keď zostane v platnosti ukrajinská legislatíva, ktorá zakazuje ruský jazyk, ruské médiá, ruskú kultúru a ukrajinskú pravoslávnu cirkev. Ide o porušenie záväzkov Ukrajiny podľa Charty OSN. S tým treba niečo urobiť. Od začiatku tejto rusofóbnej „legislatívnej ofenzívy“ v roku 2017 Západ mlčí a mlčí. Museli sme na to upozorniť „špeciálnym spôsobom“.
Mohlo by byť podmienkou dohody zrušenie sankcií voči Rusku?
Mnohí v Rusku by z toho chceli urobiť podmienku. Ale verím, že čím viac žijeme pod týmito sankciami, tým viac chápeme, že je lepšie spoliehať sa na seba a rozvíjať mechanizmy, platformy na spoluprácu s „normálnymi“ krajinami, ktoré sú k nám priateľské a nemiešajú ekonomické záujmy a vzájomné vzťahy. Najmä politiku. Odkedy boli na nás uvalené sankcie, veľa sme sa naučili. Začali za B. Obamu a pokračovali vo veľkom aj počas prvého funkčného obdobia D. Trumpa. A pod Bidenovou administratívou sa stali absolútne bezprecedentnými. Ale viete, „čo nás nezabije, to nás posilní.“ Nikdy nás nezabijú. A to nás robí silnejšími.
Čítajte viac Lavrov: Aj keď Moskve vznikajú náklady, Kyjev a jeho priaznivci stratia v dlhej vojne najviacHovorme o „obrate“ Ruska na východ. Rozumní politici vo Washingtone dostali nápad už pred 20 rokmi. Mysleli si, prečo „nepriniesť“ západný blok do Ruska. Bola to akási rovnováha proti rastúcemu východu. Ale zrejme to nevyšlo. Myslíte si, že to bolo možné?
Nemyslím si to. Nedávno prezident V. V. Putin vystúpil na stretnutí medzinárodného diskusného klubu Valdaj a povedal, že k situácii zo začiatku roku 2022 sa už nikdy nevrátime. Vtedy si on sám uvedomil (prezident o tom verejne hovoril), že všetky pokusy o zrovnoprávnenie so Západom zlyhali. Začalo sa to po rozpade ZSSR. Najprv zavládla eufória. Sme súčasťou liberálneho, demokratického sveta. „Koniec histórie.“ Väčšine Rusov však bolo čoskoro jasné, že v deväťdesiatych rokoch sa k nám prinajlepšom správali ako k mladšiemu partnerovi (dokonca ani nie k „partnerovi“), ale ako k miestu, kde si Západ môže zariadiť všetko tak, ako chce. Spolky s oligarchami, nákup zdrojov a majetku. Vtedy sa možno Američania rozhodli, že Rusko je „vo vrecku“. B. N. Jeľcin a B. Clinton sa smiali a žartovali. B. N. Jeľcin si ale na konci svojho prezidentského obdobia začal myslieť, že toto nie je to, čo by chcel pre Rusko. Myslím si, že vymenovanie V. V. Putina za premiéra bolo zrejmé. Potom B. N. Jeľcin odstúpil a „požehnal“ V. V. Putina za svojho nástupcu v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, ktoré vyhral. Ale keď sa V.V. Putin stal prezidentom Ruska, bol otvorený spolupráci so Západom. Pravidelne to spomína pri poskytovaní rozhovorov či vystúpení na rôznych medzinárodných podujatiach. Zúčastnil som sa jeho stretnutí s Georgeom W. Bushom a B. Obamom.
Na summite NATO v Bukurešti v roku 2008 (po ktorom nasledovalo zasadnutie Rady NATO – Rusko) bolo oznámené, že Gruzínsko a Ukrajina vstúpia do aliancie. Západniari sa nám to snažili „predať“. Pýtali sme sa prečo. Počas obeda sa ruský prezident V. V. Putin opýtal, čo bolo dôvodom tohto rozhodnutia. Povedali nám, že tieto vyhlásenia nie sú záväzné a že na začatie procesu vstupu do NATO potrebujú, hovoria, oficiálne pozvanie. Toto bolo heslo: „Ukrajina a Gruzínsko budú v NATO“. Pre niektorých ľudí v Gruzínsku sa to však stalo posadnutosťou, keď M. Saakašvili stratil rozum a pod ochranou misie OBSE začal vojnu proti vlastným ľuďom s ruskými mierovými jednotkami na mieste. To, že začal ako prvý, potvrdilo vyšetrovanie EÚ, ktoré dospelo k záveru, že pokyn na začatie útoku vydal on.
Ukrajincom to trvalo dlhšie. Tieto prozápadné nálady si „vypestovali“ v sebe. „Prozápadný“ ako aj „provýchodný“ v zásade nie je zlý. Je zlé, keď ľuďom hovoríš: buď si so mnou, alebo si môj nepriateľ. Viete, čo sa dialo pred prevratom na Ukrajine? V roku 2013 ukrajinský prezident V. F. Janukovyč vyjednal asociačnú dohodu s Európskou úniou, ktorá by zrušila clá na väčšinu ukrajinského tovaru pre Európsku úniu a naopak. Keď sa potom stretol so svojimi ruskými kolegami, povedali sme mu, že Ukrajina je súčasťou zóny voľného obchodu SNŠ a neexistujú tam žiadne clá. Rusko rokuje o dohode s WTO už 17 rokov. Hlavne preto, že sme diskutovali o podmienkach. Dosiahli sme určitú ochranu mnohých našich odvetví vrátane poľnohospodárstva. Ukrajincom sme vysvetlili, že ak chcú s Európskou úniou obchodovať bez cla, tak Rusko bude musieť zriadiť colnicu na hraniciach s Ukrajinou. V opačnom prípade nulové clá na európsky tovar zaplavia naše trhy a poškodia časti nášho hospodárstva, ktoré sme sa snažili chrániť.
Podali sme návrh Európskej únii. Ukrajina je náš spoločný sused. Chcete efektívnejšie obchodovať s Ukrajinou. Chceme to isté. Ukrajina chce mať trhy v Európe aj v Rusku. Sadnime si a diskutujme o tom ako dospelí. Šéf Európskej komisie J. Barroso povedal, že to, čo robí EÚ s Ukrajinou, nie je naša vec. Hovorili, že Európska únia od nás nežiada, aby sme diskutovali o ruskom obchode s Kanadou. To bola absolútne arogantná odpoveď. Vtedy prezident Ukrajiny V. F. Janukovyč zvolal svojich expertov, ktorí povedali, že by nebolo veľmi dobré, keby otvorili hranicu s EÚ, a uzavreli colnú hranicu s Ruskom a ruská strana by skontrolovala všetok tovar, aby ruský trh nebol poškodený. V novembri 2013 V. F. Janukovyč oznámil, že dohodu nemôže okamžite podpísať a požiadal Európsku úniu, aby ju odložila na budúci rok. To bol spúšťač „Majdanu“, ktorý bol okamžite zorganizovaný a skončil sa prevratom. Pre nich to bolo buď/alebo. Prvý štátny prevrat sa uskutočnil na Ukrajine v roku 2004, keď po druhom kole prezidentských volieb zvíťazil V. F. Janukovyč. Západ vytvoril škandál a vyvinul tlak na Ústavný súd Ukrajiny, aby rozhodol, že by malo byť tretie kolo. Ústava Ukrajiny uvádza, že sú možné len dve kolá. A Ústavný súd Ukrajiny pod tlakom Západu po prvý raz porušil ústavu krajiny. Bol vybraný prozápadný kandidát. Keď sa toto všetko ešte dialo a „vrelo“, európski lídri verejne povedali, že ľudia na Ukrajine by sa mali rozhodnúť, s kým budú – s EÚ alebo Ruskom?
Čítajte viac Lavrov: Aj keď Moskve vznikajú náklady, Kyjev a jeho priaznivci stratia v dlhej vojne najviacÁno, presne takto sa správajú veľké krajiny. Existujú určité „orbity“. Napríklad BRICS je teraz proti NATO, USA sú proti Číne. Znie to, ako keby ste hovorili, že rusko-čínske spojenectvo je trvalé.
Sme susedia. Geografia je veľmi dôležitá.
Rusko je však aj susedom západnej Európy. V skutočnosti ste jej súčasťou.
Západná Európa sa chce k našim hraniciam priblížiť cez Ukrajinu. Mali plány (hovorilo sa o nich takmer otvorene) umiestniť britské námorné základne v Azovskom mori, „pozerali sa pozorne“ na Krym a snívali o vytvorení základne NATO na ňom. S Fínskom sme mali priateľské vzťahy. A cez noc sa Fíni vrátili do prvých rokov budovania druhej svetovej vojny, keď boli najlepšími Hitlerovými spojencami. Všetky priateľstvá, spoločné chodenie do sauny, hokej – všetko sa odrazu vytratilo. Možno im to „sadlo“ hlboko do srdca a zavážila ich neutralita a priateľskosť, neviem.
Môžete rokovať s V. A. Zelenským? Povedali ste, že prekročil svoje funkčné obdobie a už nie je demokraticky zvoleným prezidentom Ukrajiny. Považujete ho za vhodného partnera na rokovania?
Ruský prezident V. V. Putin sa k tejto téme opakovane vyjadril. V. A. Zelenskyj v septembri 2022 (v prvom roku špeciálnej vojenskej operácie) v presvedčení, že bude Západu diktovať podmienky, podpísal dekrét o zákaze akýchkoľvek rokovaní s vládou V. V. Putina. Keď sa na verejných podujatiach po tejto epizóde ruského prezidenta V. V. Putina pýtali, prečo nie je Rusko pripravené na rokovania, odpovedal, že netreba všetko prevracať hore nohami. Povedal, že Rusko je pripravené na rokovania, s výhradou zohľadnenia rovnováhy záujmov, no V. A. Zelenskyj podpísal dekrét o zákaze rokovaní, a najprv by mal navrhnúť, aby ho verejne zrušil. Bol by to signál, že V. A. Zelenskyj chce rokovania. Namiesto toho prišiel s vlastným „mierovým plánom“. Potom sa k tomu pridal „plán víťazstva“. Vieme, čo hovoria, keď sa stretávajú s veľvyslancami EÚ v iných formátoch. Stále hovoria: „Neexistuje žiadna dohoda, pokiaľ dohoda nie je podľa našich podmienok.“ Teraz plánujú druhý summit založený na tomto „mierovom pláne“. A nehanbia sa povedať, že pozvú Rusko, aby ho konfrontovalo s tým, že sa už dohodli so Západom.
Vyhlásenie našich západných „kolegov“ „nič o Ukrajine bez Ukrajiny“ v podstate neznamená „nič o Rusku bez Ruska“. Diskutujú o tom, aké podmienky by sme mali prijať. Nedávno tento koncept porušili. Takéto informácie prichádzajú. Poznajú našu pozíciu. Nehráme dvojitú hru. Účelom špeciálnej vojenskej operácie je to, čo povedal ruský prezident V. V. Putin. Je spravodlivá a plne v súlade s Chartou OSN. V prvom rade jazykové a náboženské práva, práva národnostných menšín. To je plne v súlade so zásadami OBSE. Táto organizácia stále žije. Vo výsledkoch jej viacerých summitov bolo jasne povedané, že bezpečnosť musí byť nedeliteľná, nikto by nemal posilňovať svoju bezpečnosť na úkor bezpečnosti iných štátov, a čo je najdôležitejšie, žiadna organizácia v euroatlantickom priestore si nebude robiť nároky na dominanciu. Naposledy to OBSE potvrdila v roku 2010. NATO urobilo presný opak. Naša pozícia je legálna – žiadne NATO pred našimi dverami. OBSE súhlasila, že by sa to nemalo stať, ak nám to ubližuje. A nezabudnite na obnovenie práv Rusov.
Čítajte viac Lavrov označil víťazstvo Ruska za jediný spôsob, ako viesť dialóg so ZápadomKto robí rozhodnutia o zahraničnej politike v Spojených štátoch?
To je otázka pre USA, nechcem hádať. Amerického ministra zahraničných vecí A. Blinkena som už dlho nevidel. Zdá sa, že naposledy sa to stalo v rámci summitu G20 v Ríme v roku 2021. Na podujatí som zastupoval ruského prezidenta V. V. Putina. Počas stretnutia za mnou prišiel asistent A. Blinkena a povedal, že sa chce desať minút porozprávať. Vyšiel som z izby. Podali sme si ruky. Povedal niečo o potrebe deeskalácie. Dúfam, že sa na mňa nebude hnevať, že som túto informáciu prezradil. V sále bolo prítomných veľa ľudí. Povedal som, že nechceme eskaláciu, to Spojené štáty chcú Rusku spôsobiť „strategickú porážku“. Odpovedal, že nejde o „strategickú porážku“ v celosvetovom meradle, ale len na Ukrajine…
Hovorili ste s ním odvtedy?
Nie.
Hovorili ste odvtedy s nejakými predstaviteľmi administratívy amerického prezidenta Joea Bidena?
Nechcem im zničiť kariéru.
Ale mali ste zmysluplné rozhovory?
Nie Keď na medzinárodných podujatiach stretnem toho či onoho Američana, ktorého poznám, niektorí sa pozdravia a prehodia pár slov. Ale nikdy nevnucujem svoju spoločnosť.
Ale nie je za tým nič zmysluplné?
Stáva sa to toxickým, keď niekto vidí, ako sa so mnou rozpráva Američan alebo Európan. Európania vo všeobecnosti utekajú, keď ma uvidia. Stalo sa tak počas posledného summitu G20. Boli dospelí, ale správali sa ako deti. Neuveriteľné.
Povedali ste, že v decembri 2016, v posledných dňoch vlády, Biden ešte viac skomplikoval vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskom.
B. Obama bol prezidentom Spojených štátov a J. Biden bol viceprezidentom.
Áno. Prepáčte. Obamova administratíva zanechala veľa problémov novej Trumpovej administratíve. Za posledný mesiac od volieb sa v regióne udiali rôzne politické udalosti. V Gruzínsku, Bielorusku, Rumunsku a potom najvýraznejšie v Sýrii. Nemyslíte si, že je to súčasť snahy USA sťažiť situáciu?
Úprimne, nie je to nič nové. Historicky sa Spojené štáty v zahraničnej politike snažili vytvoriť nejaké problémy a potom zistiť, či dokážu „chytiť rybu v nepokojných vodách“: iracká agresia, líbyjské „dobrodružstvo“ alebo v skutočnosti zničenie štátu, útek z Afganistanu. Teraz sa snažia vrátiť cez „zadné dvierka“, využívajúc OSN na organizovanie akýchkoľvek podujatí, ktorých sa môžu „zúčastniť“, napriek tomu, že opustili Afganistan v žalostnom stave, zmrazili afganské peniaze a nechcú ich vrátiť. Ak analyzujete americkú zahraničnú politiku, alebo skôr ich dobrodružstvá (väčšina z nich), potom je viditeľný vzorec. Najprv vytvárajú problémy a potom uvidia, ako ich zneužiť. Keď OBSE pozorovala voľby v Rusku, správy boli vždy mimoriadne negatívne. To isté sa stalo v Bielorusku a Kazachstane. Pozorovateľská misia OBSE tentoraz v Gruzínsku predložila pozitívnu správu. Keď sa vám páčia výsledky volieb a potrebujete schválenie postupov, potom ich akceptujete. Ak sa vám nepáčia výsledky volieb, ignorujete ich.
Je to podobné, ako keď Spojené štáty americké a ďalšie západné krajiny uznali jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova a vyhlásili, že uplatňuje právo na sebaurčenie. V Kosove nebolo referendum. Došlo k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti. Mimochodom, potom sa Srbi odvolali na Medzinárodný súdny dvor. Obyčajne nie sú jej predstavitelia vo svojich úsudkoch veľmi konkrétni, ale tu sa rozhodli, že ak časť územia vyhlási nezávislosť, tak sa to s úradmi nemusí dohodnúť. O niekoľko rokov neskôr usporiadali Krymčania vlastné referendum. Pozvaný bol veľký počet medzinárodných pozorovateľov. Neboli z medzinárodných organizácií, ale poslanci z Európy, Ázie a postsovietskeho priestoru. Západniari povedali, že to nemôžu akceptovať, pretože ide o porušenie územnej celistvosti. Viete, je to ako „vybrať si to, čo chcem“. Charta OSN nie je „menu“. Musíte ju rešpektovať celú.
Čítajte viac Lavrov: Nikdy sme nechceli územie niekoho inéhoKto platí rebelom, ktorí dobyli časť Aleppa? Hrozí pád vlády B. Asada? Čo presne sa podľa vás deje v Sýrii?
Keď vypukla kríza v Sýrii, mali sme dohodu. Zorganizovali sme „formát Astana“ za účasti Ruska, Turecka a Iránu. Pravidelne sa stretávame. Ďalšie stretnutie je naplánované do konca tohto alebo budúceho roka, aby sa prediskutovala situácia na mieste. Pravidlá hry majú pomôcť Sýrčanom zmieriť sa a zabrániť nárastu separatistických hrozieb. To je to, čo robia Američania vo východnej Sýrii, keď kŕmia časť kurdských separatistov ziskom z predaja ropy a obilia, zdrojov, ktoré využívajú. Formát Astana je užitočné združenie účastníkov. Sme dosť znepokojení. Po všetkom, čo sa stalo v Aleppe a jeho okolí, som hovoril s ministrom zahraničných vecí Turecka H. Fidanom, ako aj s mojím iránskym kolegom A. Arakčím. Dohodli sme sa, že sa pokúsime stretnúť tento týždeň. Dúfam, že sa budeme môcť stretnúť v Dauhe v rámci medzinárodnej konferencie. Radi by sme prediskutovali potrebu návratu k prísnej implementácii dohôd z Idlibu, pretože zóna deeskalácie Idlibu sa stala miestom, odkiaľ sa teroristi sťahovali, aby dobyli Aleppo. Dohody dosiahnuté v rokoch 2019 a 2020 umožnili našim tureckým priateľom kontrolovať situáciu v zóne deeskalácie Idlibu a oddeliť Hajat Tahrír al-Šam (predtým Džabhat al-Nusra) od opozície, ktorá nie je teroristická a spolupracuje s Tureckom. Zjavne sa tak ešte nestalo. Ďalším bodom je otvorenie diaľnice M5 z Damašku do Aleppa, ktoré je teraz tiež úplne dobyté teroristami. Radi by sme (ako ministri zahraničných vecí) o situácii diskutovali. Dúfam, že sa mi to podarí budúci piatok. Vojenský a bezpečnostný personál zo všetkých troch krajín je vo vzájomnom kontakte.
Kto podporuje tieto teroristické islamistické skupiny, o ktorých ste práve hovorili?
V tejto veci máme informácie. Radi by sme to prediskutovali so všetkými našimi partnermi v tomto procese, ako zablokovať kanály ich financovania a zbraní. Informácie vo verejnej sfére uvádzajú najmä Američanov, Britov a niektorých ďalších. Niektorí tvrdia, že Izrael má záujem na tom, aby sa situácia zhoršila, aby pásmo Gazy nebolo pod takýmto drobnohľadom. Je to ťažká hra. Zapojených je veľa aktérov. Dúfam, že stretnutia plánované na tento týždeň pomôžu situáciu stabilizovať.
Čo si myslíte o zvolenom prezidentovi USA D. Trumpovi?
Viackrát som sa s ním stretol, keď sa stretol s ruským prezidentom V. V. Putinom. Dvakrát ma prijal aj v Oválnej pracovni, keď som prišiel na bilaterálne rokovania. Myslím si, že je to silný človek, ktorý chce dosahovať výsledky a nerád veci odkladá na neskôr. Toto je môj dojem. V rozhovore je celkom priateľský. To však neznamená, že D. Trump je proruský. Niektorí ľudia sa snažia, aby to vyzeralo takto. Počet protiruských sankcií zavedených za Trumpovej administratívy bol veľmi vysoký. Rešpektujeme akúkoľvek voľbu ľudí pri hlasovaní. Rešpektujeme voľbu amerického ľudu. Ako povedal prezident V. V. Putin, sme otvorení (vždy sme boli otvorení) kontaktom so súčasnou vládou. Všetko uvidíme, keď sa D. Trump ujme úradu. Ako povedal V. V. Putin, „lopta je na ich strane“. Nikdy sme neprerušili naše kontakty, väzby v oblasti ekonomiky, obchodu, bezpečnosti atď.
Čítajte viac Putin: Rusko nestraší jadrovými zbraňami, robí politiku jadrového odstrašovaniaAko úprimne vás znepokojuje eskalácia konfliktu medzi Ruskom a Spojenými štátmi?
Začali sme touto otázkou.
Myslím, že toto je hlavná otázka.
Európania si medzi sebou „šepkajú“, hovoria, že nie je na V. A. Zelenskom, aby diktoval podmienky rokovaní, to je údelom Spojených štátov a Ruska. Nemyslím si, že by sme mali naše kontakty prezentovať tak, že vraj dvaja rozhodujú za každého. V žiadnom prípade. Toto nie je náš štýl. Radšej konáme rovnako ako v BRICS a ŠOS (Šanghajská organizácia spolupráce). Princíp suverénnej rovnosti štátov zakotvený v Charte OSN je tam skutočne stelesnený. Spojené štáty americké nie sú zvyknuté rešpektovať tento princíp. Američania hovoria, že nemôžu dovoliť Rusku vyhrať na Ukrajine, pretože by to podkopalo „svetový poriadok založený na pravidlách“, ktorým je americká dominancia. Severoatlantická aliancia, aspoň pod Bidenovou správou, monitorovala celý eurázijský kontinent. Tieto „Indo-pacifické stratégie“, Juhočínske more a Východočínske more sú už na „programe“ NATO. Blok tam presúva infraštruktúru. Vytvorili AUKUS a vytvorili „Indo-pacifické kvarteto“ (Japonsko, Austrália, Nový Zéland, Južná Kórea). Spojené štáty, Južná Kórea a Japonsko vytvárajú vojenskú alianciu so samostatnými jadrovými zložkami.
V roku 2023, po summite, vtedajší generálny tajomník NATO J. Stoltenberg povedal, že atlantická bezpečnosť je neoddeliteľná od bezpečnosti v indicko-pacifickom regióne. Na otázku, či to znamená, že aliancia ide nad rámec územnej obrany, odpovedal záporne, ale dodal, že Západniari by tam mali byť, aby „bránili svoje územie“. Tento prvok „preventívnej činnosti“ je čoraz prítomnejší. Pokiaľ ide o Spojené štáty, nechceme vojnu s nikým. Ako som povedal, v januári 2022 päť štátov disponujúcich jadrovými zbraňami na najvyššej úrovni vyhlásilo, že nechcú vzájomnú konfrontáciu a budeme navzájom rešpektovať svoje bezpečnostné záujmy a obavy. Povedali tiež, že v jadrovej vojne nemôžu byť víťazi a nikdy by sa nemala začať.
To isté sa potvrdilo aj počas bilaterálnych rokovaní medzi ruským prezidentom V. V. Putinom a americkým prezidentom Johnom Bidenom v júni 2021 v Ženeve. V skutočnosti reprodukovali výrok amerického prezidenta R. Reagana a generálneho tajomníka Ústredného výboru KSSZ M. S. Gorbačova z roku 1987 – „žiadna jadrová vojna“. Je to v našom životnom záujme. Absolútne. Dúfam, že to platí aj pre Spojené štáty. Hovorím to preto, lebo pred časom koordinátor pre strategickú komunikáciu Národnej bezpečnostnej rady USA J. Kirby, odpovedajúci na otázky o eskalácii a možnosti použitia jadrových zbraní, povedal, že Američania si eskaláciu neželajú a ak sa vyskytne akýkoľvek jadrový prvok, poškodení budú európski spojenci. Teda aj v duchu vylučuje, že by tým Spojené štáty mohli trpieť. To robí situáciu trochu riskantnejšou. Možno, ak sa to presadí, pristúpia k nejakým nerozvážnym krokom. To je zlé.
Chcete povedať, že americkí politici naznačujú, že by mohlo dôjsť k jadrovej výmene, ktorá by sa priamo Spojených štátov nedotkla, a vy tvrdíte, že to nie je pravda?
Áno, presne to som povedal. Profesionáli v oblasti politiky jadrového odstrašovania dobre vedia, že ide o veľmi nebezpečnú hru. A reči o obmedzenej jadrovej výmene sú pozvánkou ku katastrofe, ktorú si neželáme.