Irán nie je v priamom kontakte s novým vedením Sýrie, uviedol dnes podľa agentúry AFP hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí. Sýria sa podľa neho nesmie stať útočiskom terorizmu. Režim zvrhnutého sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada bol blízkym iránskym spojencom, pričom Irán sýrske územie používal pre zásobovanie libanonského hnutia Hizballáh. „Náš principiálny postoj smerom k Sýrii je úplne jasný: zachovanie suverenity a celistvosti krajiny a umožnenie sýrskemu ľudu, aby o svojej budúcnosti rozhodol bez vonkajšieho zasahovania,“ povedal hovorca ministerstva Esmáíl Bagháj.

V nedeľu sa nový faktický vládca Sýrie a líder islamistického zoskupenia Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Ahmad Šara v Damasku stretol s tureckým ministrom zahraničných vecí Hakanom Fidanom. Pred desiatimi dňami sa stretol so Šarou tiež šéf tureckej spravodajskej služby MIT Ibrahim Kalin.

Turecko si v Sýrii udržiavalo dlhoročný vplyv medzi povstalcami, ktorí začiatkom decembra zvrhli vládu prezidenta al-Asada. Mnohí ministri novej sýrskej prechodnej vlády študovali na tureckých univerzitách a Turecko významne investovalo vo vtedajšej takzvanej deeskalačnej zóne Idlib, teda na území, ktoré bolo z veľkej časti po niekoľko rokov pod správou HTS. Proturecká Sýrska národná armáda (SNA) na severe Sýrie aj naďalej bojuje s koalíciou Sýrskych demokratických síl (SDF), ktorej vedúcou silou sú kurdské milície YPG. Tie Turecko považuje za teroristickú organizáciu a odnož separatistickej Kurdskej strany pracujúcich (PKK).

Irán cez Sýriu dopravoval zbrane pre Hizballáh v susednom Libanone a na jej území pôsobili príslušníci iránskych revolučných gárd. Irán a proiránske šíitske milície vrátane libanonského Hizballáhu boli významnou podporou režimu sýrskeho prezidenta al-Asada v priebehu sýrskej občianskej vojny.

Asadov režim sa zrútil 8. decembra 2024 po tom, ako islamistickí povstalci zo zoskupenia HTS, ktoré vzišlo zo sýrskej pobočky teroristickej siete Al-Káida, na konci novembra začali proti vládnym vojskám ofenzívu. Al-Asad funkciu prezidenta Sýrie prevzal v roku 2000 po smrti svojho otca Háfiza Asada, ktorý v krajine vládol od roku 1971. V krajine bola zriadená prechodná vláda pod vedením HTS, ktorá má vládnuť do 1. marca 2025.