Rusko plánuje v druhej polovici roku 2025 rozmiestniť svoje novo vyvinuté hypersonické rakety Orešnik v Bielorusku, oznámil prezident Vladimir Putin počas stretnutia s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom v piatok 6. decembra 2024 v Minsku.
Čítajte viac Putin: Použitie najnovšej ruskej rakety bolo reakciou na kroky ZápaduBieloruská štátna tlačová agentúra Belta uviedla, že Lukašenko požiadal Putina, aby rozmiestnil raketový systém Orešnik na bieloruskej pôde. Lukašenko vyjadril znepokojenie nad situáciou pozdĺž západných hraníc Bieloruska a na susednej Ukrajine a povedal: „Chcem vás verejne požiadať, aby ste na bieloruskom území rozmiestnili nové zbraňové systémy, najmä Orešnik.“ Putin odpovedal: „Pokiaľ ide o možnosť rozmiestnenia, otvorene povedané, takých impozantných zbraní, ako je Orešnik na bieloruskom území, bude to možné, myslím, v druhej polovici budúceho roka.“ Dodal, že táto časová os je v súlade s ruskými plánmi „zvýšiť sériovú výrobu“ rakety.
Čítajte viac Rusko podľa Putina spustí sériovú výrobu rakiet OrešnikBielorusko, najbližší spojenec Moskvy, má už od roku 2023 na svojom území ruské taktické jadrové zbrane. Rozmiestnenie rakiet Orešnik by prehĺbilo vojenskú spoluprácu medzi obomi krajinami počas ruskej ofenzívy na Ukrajine.
Čítajte viac Lukašenko o dronoch nad Bieloruskom: zostreľujeme ich, nekritizujemeGenerál Valerij Gerasimov, vedúca osobnosť ruskej invázie na Ukrajinu, viedol 27. novembra 2024 nezvyčajný rozhovor s americkým predsedom Zboru náčelníkov štábov generálom Charlesom K. Brownom mladším, aby prediskutoval zvládnutie eskalácie medzi oboma krajinami, uviedol americký denník New York Times (NYT) s odvolaním sa na amerických predstaviteľov obrany a armády. Tento rozhovor prišiel krátko po tom, čo Rusko odpálilo svoju raketu Orešnik, schopnú niesť jadrovú hlavicu, na Ukrajinu. Putin tvrdil, že raketový útok bol reakciou na to, že Ukrajina použila západné zbrane, vrátane amerických a britských rakiet, na útoky na ruské územie. USA nekomentovali podrobnosti rozhovoru, pričom tlačová kancelária generála Browna odmietla poskytnúť podrobnosti. Zdroje citované NYT však odhalili, že Gerasimov informoval Browna, že rozhodnutie Ruska rozmiestniť raketu Orešnik bolo prijaté predtým, ako USA zrušili obmedzenia na útoky pomocou ATACMS.
Čítajte viac Lukašenko: Ukrajina a Rusko by mali začať rokovať o ukončení vojnyZatiaľ čo raketa bola počas svojho rozmiestnenia vybavená konvenčnou hlavicou, potenciál rakety niesť jadrové hlavice naznačuje schopnosť Ruska v prípade potreby eskalovať situáciu. Raketa, údajne variant balistickej rakety Rubež RS-26 prvýkrát testovanej v roku 2011, bola odpálená na zbrojársky podnik v Dnipre na Ukrajine, pričom prekonala približne 800 kilometrov. Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva uviedlo, že Rusko pravdepodobne vlastní len malý počet rakiet Orešnik a že raketa sa ešte nedostala do sériovej výroby. Orešnik je klasifikovaný ako balistická strela stredného doletu (IRBM) s dosahom 3 000 až 5 500 kilometrov, čo výrazne rozširuje schopnosť Ruska zasiahnuť. Raketa je navrhnutá tak, aby sa pohybovala nadzvukovou rýchlosťou presahujúcou 5 Mach (približne 6 175 km/h), čo je výrazne rýchlejšie ako bežné strely.
Čítajte viac Putin potvrdil novú doktrínu rozširujúcu možnosti nasadenia jadrových zbraníPodľa ministerstva obrany Spojeného kráľovstva ruský vývoj rakety Orešnik pravdepodobne začal pred odstúpením od Zmluvy o jadrových silách stredného doletu vo februári 2019, ktorá predtým zakazovala vývoj balistických rakiet stredného doletu. Cena a technologická vyspelosť rakety tiež naznačujú, že je drahšia ako iné systémy, ktoré Rusko použilo vo svojej prebiehajúcej vojne s Ukrajinou.