Rusko sa naďalej pripravuje na skutočnú vojenskú konfrontáciu so západnými krajinami, ale predtým sa môže pokúsiť o vytvorenie nejednoty medzi členmi Severoatlantickej aliancie (NATO), hovorí Bruno Kahl, riaditeľ Federálnej spravodajskej služby (BND). Úplnému ruskému útoku budú predchádzať miestne operácie, ktorých cieľom je otestovať silu zmluvy NATO, povedal Kahl v stredu 27. novembra na podujatí organizovanom Nemeckou spoločnosťou pre zahraničnú politiku.
Ide o to, že Moskva sa bude snažiť podkopať záväzky poskytovať priamu vojenskú pomoc členom NATO, zakotvené v článku 5 charty obrannej aliancie. Vysokí ruskí predstavitelia zvažujú, ako vytvoriť „núdzovú situáciu“ pre jednu z krajín NATO, v ktorej by ostatní členovia aliancie „nereagovali podľa nej,“ vysvetlil Kahl. Ako príklad uviedol šéf BND možný „krátkodobý útok“ na nórske súostrovie Špicbergy za účelom „vyčistenia územia“. Rusko má na Špicbergoch zvláštne práva, no zároveň sa politika Osla voči cudzincom na súostroví v posledných rokoch sprísnila.
Čítajte viac Šéf nemeckej tajnej služby: Ruská špionáž zvyšuje agresivituĎalšou možnosťou lokálneho zásahu Ruskej federácie je podľa Bruna Kahla konflikt s pobaltskými krajinami pod zámienkou ochrany miestnych rusky hovoriacich menšín. Ak sa v takýchto konfliktoch nepoužije článok 5, NATO ako obranná aliancia zlyhá – to je cieľ, ktorý sleduje Ruská federácia, domnieva sa šéf BND. „Ak sa prísľub pomoci ukáže ako neúčinný, Rusko by mohlo rozšíriť svoj vplyv v Európe prostredníctvom agresívnej mocenskej politiky,“ varoval.
Čítajte viac Lavrov: USA a Rusko sa potácajú na pokraji priameho vojenského stretuRusko bude pripravené na vojnu so Západom do roku 2030
Šéf nemeckej spravodajskej služby zopakoval, že do konca tohto desaťročia bude mať Rusko dostatok zdrojov na priamu vojenskú konfrontáciu so západnými krajinami. Prvýkrát tento názor vyjadril pri vystúpení v októbri v Bundestagu na stretnutí venovanom monitorovaniu činnosti spravodajských služieb v Nemecku.
Kremeľ ovplyvňuje politické sily pravého a ľavého krídla v Nemecku, ktoré „naivne opakujú to, čo prichádza z Moskvy,“ poznamenal Kahl. Posťažoval sa, že to neovplyvňuje len voľby na rôznych úrovniach v Nemecku, v ktorých v roku 2024 dosiahli úspech pravicoví a ľavicoví populisti, ale prehlbuje to aj rozdelenie na politickej scéne Nemecka.