Ministri obrany Nemecka, Francúzska, Poľska, Talianska a Spojeného kráľovstva, ktorí tvoria skupinu E5, sa stretli v pondelok 25. novembra v Berlíne, aby potvrdili svoju podporu Ukrajine a prediskutovali európske obranné iniciatívy. Kyjev sa pripravuje na tretiu zimu vojny, a táto nadchádzajúca sľubuje, že bude nejasná, po víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách a v prítomnosti pretrvávajúcej neistoty týkajúcej sa budúcej podpory Spojených štátov Ukrajine. „Francúzsky minister obrany Sébastien Lécornu a ja sme sa počas nášho stretnutia 6. novembra, dvanásť hodín po výsledkoch amerických volieb, dohodli, že zavedieme tento formát,“ oznámil novinárom nemecký minister obrany Boris Pistorius v Berlíne.
K dvom ministrom sa preto pripojil poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, britský minister obrany John Healey a Isabella Rautiová, štátna tajomníčka talianskeho ministerstva obrany. Toto stretnutie nasleduje po stretnutí ministrov zahraničných vecí skupiny E5 – na ktorom sa zúčastnilo aj Španielsko – ktoré sa konalo minulý týždeň v Poľsku a počas ktorého financovanie obranných projektov EÚ prostredníctvom euroobligácií postavilo Berlín a Varšavu proti sebe.
Čítajte viac Európa musí zvýšiť výdavky na obranu a zbrojný priemysel, tvrdí grécky premiérNa pondelkovom stretnutí sa skupina E5 opätovne zaviazala podporiť Kyjev v jeho boji proti agresii vedenej Moskvou, keď Rusko zintenzívnilo svoje útoky proti ukrajinskej civilnej infraštruktúre. Isabella Rautiová oznámila, „že sa pripravuje desiaty balík vojenskej pomoci, ktorý sa pridáva k deviatim balíkom v hodnote 2,5 miliardy eur, ktoré už boli dodané. Wladyslaw Kosiniak-Kamysz vyzval Európu, aby zvýšila svoje výdavky na obranu, pretože „bez bezpečnosti všetko ostatné nemá zmysel“. Varšava sa zaviazala zvýšiť svoj rozpočet na obranu na 4,7 % HDP v roku 2025, čo je najviac v Európe.
Čítajte viac Poľsko plánuje nové nákupy HIMARS a domácu výrobu munície pre NATOSébastien Lecornu oznámil, že financovanie vojenskej pomoci Ukrajine bude založené na „inovatívnych prístupoch“ s cieľom upokojiť európskych daňových poplatníkov, napríklad zmrazených ruských aktívach. Ako Francúzsko oznámilo začiatkom novembra, tieto výnimočné zisky umožnia financovať systémy protivzdušnej obrany, ako je Mistral, a rakety dlhého doletu, ako je SCALP.
Čítajte viac Ministri obrany krajín G7 podporujú „nezvratnú cestu“ Ukrajiny k úplnej euroatlantickej integrácii vrátane členstva v NATOOkrem Ukrajiny ministri skupiny E5 širšie diskutovali o potrebách obrany kontinentu. Boris Pistorius sa zameral na iniciatívu ESSI (European Sky Shield Initiative), ktorej cieľom je posilniť protivzdušnú obranu, a na program ELSA (European Long Strike Approach), ktorý zabezpečuje spoločné získavanie systémov leteckých útokov a pokročilé pozemné operácie na veľké vzdialenosti, v ktorých sa zúčastňuje všetkých päť štátov. Zatiaľ čo väčšina účastníkov ELSA má riadené strely odpaľované z mora alebo zo vzduchu, Turecko je jediným členom NATO s konvenčnou raketou odpaľovanou zo zeme s dosahom väčším ako 300 kilometrov – čo je rozdiel v spôsobilostiach, ktorý dáva Rusku značnú výhodu.
Čítajte viac Kubilius: Európska únia musí vynaložiť viac prostriedkov na obranuSkupina E5 tiež vyzvala budúceho európskeho komisára pre obranu Andriusa Kubiliusa – Borisom Pistoriusom prezývaného „komisár pre vyzbrojovanie“, aby zaručil rovnaký prístup obranného priemyslu na finančné trhy, pričom kľúčovú úlohu v tomto smere zohráva Európska investičná banka. Očakáva sa tiež, že Poľsko sa stane plnoprávnym členom Organizácie pre spoločnú spoluprácu v oblasti vyzbrojovania (OCCAR) so sídlom v Bonne s cieľom posilniť svoju úlohu v európskej obrannej architektúre. „Táto „skupina piatich“ nie je exkluzívny kruh. Môže a bude sa rozširovať, no dnešné stretnutie znamenalo začiatok nových diskusií,“ dodal Boris Pistorius s tým, že formát zostane zachovaný. Ďalšie stretnutie sa uskutoční v Poľsku začiatkom budúceho roka, oznámil Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.