Tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Sergej Šojgu navštívil Afganistan na pracovnej návšteve v pondelok 25. novembra 2024. Informuje o tom ruská agentúra TASS. V nóte sa uvádza, že Šojgu sa stretol s vrchným vedením krajiny, v ktorej vládne Taliban, a diskutoval o hospodárskych, dopravných a bezpečnostných otázkach s podpredsedami vlády a ministrami. „Rád by som povedal, že za ten čas, čo je afganská vláda pri moci, sa veľa zmenilo a vyjasnilo,“ cituje agentúra TASS bývalého ruského ministra obrany.
Taliban je v Rusku uznaný za teroristickú organizáciu od marca 2003 na základe rozhodnutia najvyššieho súdu. 15. augusta 2021 hnutie prevzalo moc v Afganistane. Od marca 2022 Ruská federácia nadviazala diplomatické vzťahy s Afganistanom s akreditáciou diplomata vlády vytvorenej Talibanom.
Agentúra Interfax cituje Šojguove slová o pripravenosti Ruska spolupracovať s Afganistanom vo všetkých smeroch: „Potvrdzujem svoju pripravenosť vybudovať konštruktívny politický dialóg medzi našimi krajinami, a to aj s cieľom dať impulz procesu vnútroafganského urovnania,“ dodal. „Ak tu nebude bezpečnosť, ani ten najodvážnejší človek sem nepovedie ľudí. Výsledky sú povzbudivé. Kolegovia tvrdia, že úroveň bezpečnosti… bude zabezpečená na vysokej úrovni. To naznačuje, že to robia vážne, dôkladne,“ povedal Šojgu, cituje agentúra RIA Novosti.
Čítajte viac Taliban vládne v Afganistane už tri rokyReprezentatívna ruská delegácia, v ktorej bol aj podpredseda vlády Alexander Overčuk, dnes absolvovala štyri stretnutia – s afganskými vicepremiérmi Mohammadom Abdulom Kabirom a Abdulom Ghanim Baradarom, ministrom obrany Mohammadom Yaqubom a ministrom vnútra Sirajuddinom Haqqanim.
Sirajuddin Haqqani, súčasný afganský minister vnútra, je syn Jalaluddina Haqqaniho, ktorý velil teroristickej organizácii Sieť Haqqani. Po jeho smrti Sirajuddin Haqani prevzal velenie najradikálnejšej povstaleckej skupiny pred rokom 2021. Americké ministerstvo zahraničných vecí ho vyhlásilo za mimoriadne nebezpečného medzinárodného teroristu.
Rusko môže odstrániť Taliban zo zoznamu teroristických organizácií
Afganský spravodajský portál Alemarah uviedol, že počas návštevy Kábulu Sergej Šojgu tiež „naznačil plány na odstránenie Islamského emirátu z ruskej čiernej listiny, aby v blízkej budúcnosti posilnil politické a ekonomické väzby“.
Čítajte viac Migranti z Afganistanu vytvárajú v Bosne ozbrojené zločinecké skupinyO plánoch Ruskej federácie na vyradenie Talibanu zo zoznamu teroristických organizácií hovoril začiatkom októbra 2024 aj osobitný predstaviteľ ruského prezidenta pre Afganistan Zamir Kabulov. „Ministerstvo zahraničných vecí spolu s FSB a množstvom ďalších ruských rezortov dokončuje právnu prácu na procese odstránenia Talibanu z ruského teroristického zoznamu. Nie je to vec túžby; zásadné rozhodnutie o tejto otázke urobilo najvyššie vedenie Ruska. Ale všetky procesy sa musia robiť v rámci ruského právneho rámca,” citovala ho vtedy agentúra TASS. Ešte v máji ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo spravodlivosti Ruskej federácie informovali prezidenta Vladimira Putina, že Taliban môže byť vylúčený zo zoznamu zakázaných organizácií. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vysvetlil, že Taliban je skutočnou silou v Afganistane a Rusku táto krajina nie je ľahostajná.
Čítajte viac Šojgu: Západ by mal začať rokovať o mieriBortnikov navrhol spoluprácu s Afganistanom v boji proti obchodovaniu s drogami
Riaditeľ FSB Alexander Bortnikov vyjadril názor, že Rusko by v niektorých otázkach mohlo nadviazať komunikáciu s Talibanom vládnucim v Afganistane (hnutie je v Ruskej federácii zakázané a uznávané ako teroristické). Na spoločný boj proti nedovolenému obchodovaniu so zbraňami a drogami je podľa neho potrebný dialóg.
Taliban je radikálna nábožensko-politická skupina, ktorá vládne na území Afganistanu od 15. augusta 2021, kde vyhlásila Afganský islamský emirát. Diplomaticky ich vládu zatiaľ neuznala žiadna krajina na svete. Ideovo je založená na kombinácii radikálneho islamu a paštúnskeho nacionalizmu. Väčšina ich prominentných členov patrí k váženým učiteľom na islamských náboženských školách, ktorých paštúnski študenti, bývalí aj súčasní, tvorili jadro ich stúpencov a ozbrojených síl. V rokoch 1996–2001 Taliban reálne vládol na väčšine územia Afganistanu, aj keď diplomatické uznanie získal len od Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Pakistanu. Vláda Talibanu bola zvrhnutá vďaka americkej okupácii, hnutie si však napriek tomu zachovalo kontrolu nad niektorými odľahlejšími oblasťami.
„Vzhľadom na opatrenia prijaté hnutím Taliban v boji proti Islamskému štátu (ISIS; teroristická organizácia zakázaná v Ruskej federácii) sa domnievam, že je možné nadviazať konštruktívnu interakciu s afganskými orgánmi a spravodajskými službami v tejto oblasti, ako aj v oblasti boja proti nezákonnému obchodovaniu so zbraňami a drogami,“ povedal Alexander Bortnikov na stretnutí šéfov bezpečnostných agentúr a spravodajských služieb Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ).