Bývalý minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmytro Kuleba v interview pre taliansky denník Corriere della Sera Vyzýva ukrajinských spojencov, aby vytrvali v podpore, pretože by sa im to v budúcnosti nemuselo vyplatiť. Domnieva sa, že americká podpora neklesne významným spôsobom, pretože by tým Donald Trump ukázal svoju slabosť, čo pri jeho povahe a vystupovaní zrejme nehrozí. Kuleba vysvetlil dôvody, prečo sa ruský prezident Vladimir Putin vôbec pustil do vojny proti svojej susednej krajine.
Čítajte viac Vojna na Ukrajine trvá už 1000 dní, Zelenskyj v Európskom parlamente vyzval na sankcieJoe Biden vám teraz dáva zbrane, aby ste zasiahli hlboko do Ruska. Trochu neskoro?
Rozhodnutie o chvíľu oneskorené. Keď vám partner vysvetlí, prečo určitá dodávka zbraní nie je možná, viete, že skutočným problémom je vždy politická vôľa. A týka sa to všetkých našich partnerov, nielen USA. Teraz bude veľa závisieť od konkrétnych dodávok rakiet a od toho, ako ich budeme oprávnení používať. Ale musíme opustiť myšlienku, že jeden typ zbrane mení všetko.
Bude Rusko reagovať zvýšením jadrovej hrozby?
Je to obyčajný bluf. Budú čakať, ako sa tento krok v oblasti rakiet dlhého doletu zrealizuje, pretože vedia, že rozhodnutia oznámené našimi partnermi často nespôsobujú škody, ktoré by boli pre nich neznesiteľné. Budú reagovať konvenčnými prostriedkami. Navyše nechápem, ako sa môžu pustiť do ďalšej eskalácie, pretože to už aj tak robia stále. Majú jediný cieľ, zničiť Ukrajinu, to chcú.
Čítajte viac Biden povolil Ukrajine použitie amerických rakiet dlhého doletu proti RuskuMyslíte si, že Trump dokáže vyriešiť konflikt? Hovorí, že to urobí za deň.
Vojna je v podstate jednoduchá, muži a ženy sa navzájom zabíjajú. Ale čím vyššie stúpate po vojnovom rebríčku, tým je to komplikovanejšie. A keď vodca povie, že ukončí vojnu mihnutím oka, môžem vám povedať, že to tak nefunguje.
Podceňuje Trump cenu za opustenie Ukrajiny? Bolo by to vnímané ako jeho Afganistan, poníženie.
Absolútne. Traja hlavní hráči vo vojne, Trump, Zelenskyj a Putin, si nemôžu dovoliť prehrať alebo pôsobiť slabo. To je dôvod, prečo budú pokračovať v boji a stávky budú ďalej stúpať a v skutočnosti sme svedkami ďalšej eskalácie. Putin spustil ďalší masívny útok na našu civilnú infraštruktúru. Jeho jednotky pokračujú v postupe a on vrhá do boja všetko, čo má, aby získal lepšiu pozíciu na ihrisku pre potenciál, zdôrazňujem, potenciál, vyjednávanie.
Čítajte viac Poľsko po ďalšom mohutnom raketovom útoku Ruska na Ukrajinu aktivovalo svoje letectvoA Zelenskyj?
Zelenskyj sa nevzdáva. Naďalej hľadá spôsoby, ako vyvinúť tlak na Rusko a Trumpa. Nedávno povedal, že rýchle riešenie nebude. Teraz pokračuje v rozmiestňovaní všetkých síl, ktoré má v Kursku a Donbase, aby spomalil ruský postup. Oznámil, že Ukrajina vyrobila sto rakiet. Všetci aktéri idú cestou eskalácie vzhľadom na Trumpov príchod.
Potom Kyjev prijme prímerie výmenou za americké bezpečnostné záruky?
Čo treba urobiť pre ukončenie vojny, treba žiadať predovšetkým od Moskvy, nie od Kyjeva. Stále nechápem tých, ktorí chcú tlačiť Ukrajinu k ústupkom, namiesto toho, aby tlačili na Putina, aby prestal. Od roku 2014 táto stratégia nikdy nefungovala. Najmä ak sú záväzky len na papieri. V roku 1994 sme sa vzdali svojich jadrových zbraní výmenou za záruku, že nás nikdy nenapadnú. Nemyslím si, že Zelenskyj sa vzdá NATO a nemyslím si, že je nemožné doň vstúpiť, dokonca aj s Trumpom.
Čítajte viac Ruská služba BBC: Na fronte zomrelo viac ako 78 000 ruských vojakovPrečo sa v Európe šíri myšlienka blízkeho prímeria?
Sú to západní politici, ktorí chcú ukončiť vojnu samoúčelne, bez ohľadu na následky. Chcú len, aby sa následky nedostavili, kým budú vo vláde. A táto stratégia nevedie k mieru. Nanajvýš to môže viesť ku krátkej pauze, po ktorej sa vojna opäť rozhorí v inom rozsahu.
Čo v tomto scenári riskujú západné krajiny?
Ak dovolia Putinovi zvíťaziť, stratia nielen Ukrajinu. Stratia aj samotný Západ, pretože tí, ktorí sledujú túto vojnu v Číne, Afrike, Latinskej Amerike, uvidia, že Západ nie je schopný brániť svoje hodnoty slobody, demokracie a právneho štátu. A potom iní budú útočiť aj na západné záujmy vo svete, presvedčení o tom, že Západ už nie je tým, aký poznali.
Čítajte viac Na Ukrajine je naďalej väčšina ľudí proti územným ústupkom RuskuNa čo sa Putin v tejto fáze zameriava?
Kontrola území mu nestačí, chce stratu ukrajinskej štátnosti. Chce demonštrovať, že Ukrajina je neúspešný štát, ktorý nemôže existovať mimo tela ruského impéria. Koná tak, pretože pohŕda Ukrajinou a pretože hľadá svoje miesto v dejinách ruského impéria. Takto to zdôvodňuje: vidí, že cárovi Petrovi I. v roku 1709 alebo cárovnej Kataríne II v roku 1795 sa podarilo podmaniť si Ukrajinu. Myslí si teda, že ak túto bitku prehrá, bude zoči-voči histórii porazený. Západní lídri myslia na ďalšie voľby, on myslí na stáročia ruskej histórie pred ním a po ňom.
Aká by mohla byť víťazná stratégia pre Kyjev?
Západ musí akceptovať, že nemôže súčasne chcieť, aby Ukrajina vyhrala a Rusko neprehralo. Nefunguje to. Západ sa od roku 2022 snaží znížiť schopnosť Ruska bojovať, no nevie si predstaviť ruskú porážku. A v tom prípade vitajte v nekonečnej vojne. A musíme naďalej vyvíjať tlak na Putina, aby ho prinútil zmeniť svoje výpočty, namiesto toho, aby sme hľadali spôsoby, ako prinútiť Ukrajinu podriadiť sa. Putin je menej silný, ako sa tvári: prečo sa inak spolieha na vojakov a muníciu Pchjongjangu?
Na Ukrajine sa objavujú sťažnosti na centralizáciu rozhodnutí v rukách Zelenského a jeho pravej ruky Andrija Jermaka. Je to tak?
V čase vojny je potrebný určitý stupeň centralizácie: Zelenskyj je najvyšším veliteľom. Samozrejme, je to pravda, Ukrajina musí zostať demokraciou a musí prejsť každodenným testom rovnováhy medzi centralizáciou a rešpektovaním demokratických princípov a pravidiel.