India, jadrová veľmoc, 17. novembra 2024 oznámila, že otestovala svoju prvú hypersonickú strelu. „India dosiahla významný míľnik úspešným testovaním hypersonickej strely dlhého doletu,“ uviedol vo vyhlásení minister obrany Rádžnát Singh.
Čítajte viac USA, India, Japonsko a Austrália rokovali o námornej a kybernetickej obraneKrajina zverejňuje, že vlastní túto ultrarýchlu high-tech zbraň niekoľko dní po tom, čo jej čínsky rival predstavil svoje najnovšie pokroky vo vojenskom letectve. Hypersonické strely lietajú nižšie a je ich ťažšie odhaliť ako balistické strely. Môžu dosiahnuť ciele rýchlejšie a môžu meniť ciele počas letu.
Čítajte viac Kašmír zasiahla vlna útokov: Indická armáda vyslala posily po štvrtom útoku za dva týždneSpojené štáty, Rusko, Čína a Severná Kórea už testovali hypersonické rakety a niekoľko ďalších krajín túto technológiu vyvíja. Oznámenie Naí Dillí prichádza len niekoľko dní po tom, ako sused Indie – konkurenčná Čína predstavila svoje rastúce letecké schopnosti na leteckej šou, kde predstavili „neviditeľnú“ stíhačku J-35A a útočné drony.
Čítajte viac Rusko: Indický premiér nalieha na Putina, aby ukončil vojnu na UkrajineIndická raketa odštartovala v sobotu z ostrova Abdul Kalam na východnom pobreží. Zábery zverejnené indickou organizáciou pre výskum a vývoj obrany (DRDO – Defence Research and Development Organisation) ukázali, že na nočnej oblohe vybuchla tenká strela, po ktorej nasledoval príval plameňov. „Je to historický moment a tento významný úspech zaradil našu krajinu do skupiny vybraných krajín, ktoré majú kritické a pokročilé vojenské technológie,“ vyhlásil indický minister obrany.
Naí Dillí v posledných rokoch posilnilo svoju obrannú spoluprácu so západnými krajinami, najmä v rámci QUAD, aliancie, ktorá zahŕňa Spojené štáty, Japonsko a Austráliu. India tiež nakupuje ruské vojenské vybavenie vrátane systémov protiraketovej obrany S-400, a to aj napriek hrozbe amerických sankcií v súvislosti s multimiliardovou dohodou medzi oboma krajinami.