Po vypuknutí rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 Európsky parlament schválil vytvorenie nástroja na umožnenie spoločného obstarávania obrany (EDIRPA). Cieľom projektu, ktorý je dotovaný 300 miliónmi eur, je finančne pomôcť členským štátom doplniť ich zásoby prostredníctvom spoločných nákupov produktov vyrábaných prevažne na európskom kontinente. Na týchto nákupoch sa podieľa dvadsať štátov Európskej únie, oznámila vo štvrtok 14. novembra Európska komisia, a to najmä akvizíciou systémov protivzdušnej a protiraketovej obrany, obrnených vozidiel a munície.
Čítajte viac Ukrajina sa snaží ničiť ruskú protivzdušnú obranu„Je to prvýkrát, čo využívame rozpočet EÚ na podporu členských štátov pri spoločnom obstarávaní v oblasti obrany,“ povedala podpredsedníčka Európskej komisie Margrethe Vestagerová. Niektoré ďalšie programy boli zaradené do zálohy, aby mohli byť financované z možných budúcich programov, ako je napríklad program európskeho obranného priemyslu (EDIP), dodala Komisia. Vybrané položky sa považujú za „spotrebný tovar“, pretože boli masívne používané na ukrajinskom bojisku.
Čítajte viac Slovensko má šancu vstúpiť do spoločného nákupu tankov Leopard 2A8Systémy protivzdušnej obrany veľmi krátkeho dosahu Mistral francúzskej výroby kúpia napríklad Belgicko, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Maďarsko, Slovinsko, Španielsko a Rumunsko. Nemecko, Rakúsko, Bulharsko, Estónsko, Lotyšsko a Slovinsko kúpia systémy protivzdušnej obrany stredného dosahu IRIS-T SLM nemeckej výroby ako súčasť projektu Spoločná iniciatíva protivzdušnej obrany v Európe – JAMIE (Joint Air Missile Defence Initiative in Europe). „Ide o systémy na ochranu pred vzdušnými hrozbami, ako sú bojové lietadlá, útočné vrtuľníky a bezpilotné vzdušné systémy,“ uviedla Komisia vo svojej tlačovej správe.
Rôzne typy 155 mm delostreleckej munície si budú objednávať aj dve skupiny krajín, jedna pozostáva zo šiestich a druhá zo štyroch členských štátov. EDIRPA tiež podporí nákup spoločného systému obrnených vozidiel (CAVS – Common Armoured Vehicle System) pre Nemecko, Fínsko, Lotyšsko a Švédsko. CAVS je nový obrnený transportér 6×6, ktorý vyvinuli tieto štyri členské štáty. Každá z piatich nákupných operácií vybraných Komisiou dostane sumu 60 miliónov EUR.
Čítajte viac Náboj pre tanky už za minútu a pol. VOP Nováky otvorili unikátnu linku na plnenie munícieSpoločný nákup ako vektor integrácie
Rozpočet EÚ bude pokrývať aj administratívne náklady spojené s nákupom členskými štátmi spoločne, a nie jednotlivo. Za posledné dva roky Európska komisia navrhla niekoľko fondov a programov na povzbudenie štátov EÚ k spoločnému nákupu zbraní a obranného vybavenia. Podľa Komisie väčšie objednávky umožnia európskemu obrannému priemyslu dosiahnuť úspory a poskytnú mu dlhodobú perspektívu a predvídateľnosť, aby sa umožnilo rozbehnutie výroby. To by malo podporiť vytvorenie nezávislejšieho vojensko-priemyselného komplexu, dodáva exekutíva. Členské štáty v súčasnosti diskutujú o navrhovanom programe Európskeho obranného priemyslu (EDIP), ktorého cieľom je pripraviť obranný priemysel kontinentu na prípadnú vojnu v nasledujúcich rokoch.
Čítajte viac Holandsko a Rakúsko využijú spoločný nákup lietadiel od EmbraeruNový komisár EÚ pre obranu a vesmír Andrius Kubilius
V septembri predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pri predstavovaní nových kandidátov do Európskeho parlamentu poznamenala, že ako európsky komisár pre obranu a vesmír bude Andrius Kubilius „pracovať na rozvoji Európskej obrannej únie a zvýši investície do priemyselných kapacít“. Brusel dúfa, že novému komisárovi sa podarí dôsledne vyriešiť problémy, ktoré bránia EÚ vo zvyšovaní zbrojnej výroby, aby mohla Ukrajine, ktorá bojuje proti ruskej agresii, poskytnúť vojenskú pomoc včas a v požadovanom objeme.
Kubilius bude dohliadať na implementáciu Programu európskeho obranného priemyslu (s rozpočtom 1,5 miliardy eur, schválený Európskou komisiou v marci. EÚ musí zvýšiť výdavky, „ale nie preto, že to požaduje prezident Trump, ale kvôli Putinovi,“ domnieva sa Kubilius. „Ak sa chceme brániť, musíme do roku 2028 minúť na obranu najmenej 10 miliárd eur,“ povedal kandidát na post eurokomisára. Kubiliusa do funkcie odporučili príslušné výbory a zástupcovia všetkých frakcií Európskeho parlamentu, informoval Politico.