Ukrajina nevyvíja ani nemá v úmysle získať jadrové zbrane, uviedol na sieti X hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia Heorhij Tychyj v reakcii na článok denníka The Times. Ten napísal, že Ukrajina by v prípade zastavenia americkej vojenskej pomoci mohla byť počas niekoľkých mesiacov schopná vyrobiť jednoduchú jadrovú bombu podobnú tej, ktorú na sklonku druhej svetovej vojny zvrhli Spojené štáty na japonské Nagasaki. Odvolával sa pritom na dokument s armádou spájaného think-tanku.
„Ukrajina sa zaviazala k NPT (Zmluve o nešírení jadrových zbraní); nevlastníme, nevyvíjame ani nemáme v úmysle získať jadrové zbrane,“ zdôraznil na sociálnej sieti Tychyj. „Ukrajina úzko spolupracuje s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) a je plne transparentná s ohľadom na monitorovanie, ktoré vylučuje použitie jadrových materiálov na vojenské účely,“ doplnil hovorca ukrajinskej diplomacie.
Čítajte viac NATO oznámilo začiatok každoročného jadrového cvičenia v EurópeThe Times v článku netvrdí, že Ukrajina vyvíja alebo plánuje vyvinúť jadrové zbrane, upozornila stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe. Britský denník píše, že Ukrajina, ktorá sa už tretí rok bráni rozsiahlej ruskej agresii a spolieha sa na pomoc západných partnerov v dodávkach zbraní, by podľa tvrdenia dokumentu teoreticky mohla byť schopná v prípade prerušenia americkej pomoci jednoduchú atómovú bombu vyrobiť počas niekoľkých mesiacov.
Čítajte viac Naryškin: Varovanie Ruska o jadrovom odstrašovaní bolo na Západe počuťVzhľadom na to, že Ukrajina nemá v čase vojny čas na stavbu a prevádzku rozsiahlych zariadení na obohacovanie uránu, musela by sa spoľahnúť na plutónium získané z vyhorených palivových tyčí z ukrajinských jadrových reaktorov, uvádza materiál, ktorý bol podľa The Times adresovaný ukrajinskému ministerstvu obrany. Reaktorov má teraz v prevádzke deväť a krajina disponuje tiež značnými skúsenosťami s technológiami v oblastiach jadrovej energetiky.
Čítajte viac Rusko: Putin priblížil navrhované zmeny ruskej jadrovej doktrínyVznik dokumentu vypracovaného vplyvným ukrajinským armádnym think-tankom Centrum štúdií armády, konverzie a odzbrojenia (CDAKR) vláda v Kyjeve nepodporila, jeho predstavenia sa však podľa The Times mali zúčastniť predstavitelia ministerstva obrany a strategického priemyslu. Podľa denníka by neskôr mohol poslúžiť ako základ na to, aby Ukrajina odstúpila od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní. „Porušenie (Budapeštianskeho) memoranda zo strany Ruskej federácie, ktorá disponuje jadrovými zbraňami, je formálnym dôvodom na odstúpenie od zmluvy o nešírení jadrových zbraní a morálnym dôvodom na prehodnotenie rozhodnutia nevlastniť jadrové zbrane urobené začiatkom roku 1994,“ stojí v dokumente.
Čítajte viac Ukrajina varuje pred ruským útokom na jadrové zariadenia a žiada zásah MAAEUkrajina sa po rozpade Sovietskeho zväzu zriekla jadrových zbraní rozmiestnených na jej území výmenou za prísľuby bezpečnosti a rešpektovania územnej celistvosti obsiahnuté v takzvanom Budapeštianskom memorande, ktorého signatárom bolo okrem Ukrajiny, USA a Británie aj Rusko. To ale pod vedením prezidenta Vladimira Putina záväzky nedodržalo, keď na jar 2014 anektovalo ukrajinský Krym a podporilo povstanie separatistov v ukrajinskom Donbase v reakcii na zvrhnutie proruského prezidenta Viktora Janukovyča v Kyjeve.
Čítajte viac MAAE vyzýva na zastavenie útokov na mesto pri Záporožskej jadrovej elektrárniSúčasný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v októbri uviedol, že vtedajšiemu republikánskemu prezidentskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi pri osobnom stretnutí povedal, že Ukrajina, ak nebude mať na svoju ochranu jadrové zbrane, sa musí stať členom NATO. Neskôr svoje slová vysvetlil tým, že Ukrajina o jadrové zbrane neusiluje – chcel vraj povedať, že memorandum z Budapešti Ukrajine potrebnú ochranu nezabezpečilo. Západní experti sa domnievajú, že vývoj jadrovej zbrane a vhodného nosiča by Ukrajine zabral najmenej päť rokov. Riaditeľ inštitútu CDAKR Valentyn Badrak tvrdí, že Ukrajina je menej ako rok od výroby vlastných balistických rakiet.