Posilnenie spolupráce v zbrojárskom priemysle a spoločnú výrobu munície dnes prerokovali vo Varšave česká ministerka obrany Jana Černochová a jej poľský náprotivok Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Napísala to agentúra PAP. České ministerstvo obrany v tlačovej správe uviedlo, že politici rokovali o skúsenostiach s obstaraním lietadiel F-35 či rozvoji spolupráce v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO).
Černochová na tlačovej konferencii pripomenula českú muničnú iniciatívu, ktorá získava delostreleckú muníciu pre Ukrajinu brániacu sa už tretí rok ruskej vojenskej agresii. Upozornila, že krajiny NATO aj Európskej únie sa stretávajú s nedostatkom munície, píše PAP. „Keď sa skončí vojna na Ukrajine, budeme musieť vytvoriť zásoby munície, a teda zriadiť závody na jej výrobu v našich krajinách,“ uviedla podľa poľskej tlačovej agentúry česká ministerka. Kľúčová je v tomto ohľade podľa nej spolupráca so súkromnými firmami. "Dnes sme sa s pánom ministrom dohodli, že oslovíme súkromné subjekty, ktoré sa chcú na výrobe munície podieľať. Obrátili sme sa na popredné firmy v Česku, ktoré by nám mohli pomôcť s muníciou kalibru 155 mm (štandardný delostrelecký kaliber NATO) a ďalšími typmi,“ uviedla Černochová.

„Sme rozhodnutí, máme spoločný postoj,“ povedal poľský minister podľa PAP s ohľadom na spoluprácu obranných priemyslov oboch krajín. „Požiadal som šéfa dozornej rady (poľského zbrojného koncernu) PGZ, ktorý sa na rokovaní zúčastnil, aby zo strany PGZ urýchlene nadviazal kontakt s českými firmami,“ uviedol Kosiniak-Kamysz.

Pokračujúca ruská agresia a výsledok amerických prezidentských volieb podľa Černochovej vyžaduje aktívnejšie členstvo v NATO, témou stretnutia v Poľsku bola schopnosť zásobovania spojeneckých síl palivom a ich zabezpečenie hostiteľským štátom. „Táto schopnosť predstavuje pre ČR jednu zo základných úloh v Aliancii,“ uviedlo české ministerstvo. „Dôležitou témou mojej návštevy je výmena skúseností s realizáciou programu F-35. Poľsko je v tejto veci o niekoľko rokov napred a jeho skúsenosti sú pre nás veľmi cenné. Poľskí piloti sa už v USA školia na poľských lietadlách F-35, nás to čaká až v roku 2029,“ povedala ďalej ministerka. Ocenila ochotu poľských partnerov zdieľať informácie o skúsenostiach s obstaraním lietadiel F-35 a ich zavádzaním do výzbroje.

Poľsko si objednalo 32 kusov lietadiel piatej generácie F-35. Prvé lietadlo, určené pre výcvik poľských pilotov v USA, už dostalo. Česká vláda schválila nákup 24 amerických lietadiel F-35A Lightning II na konci vlaňajšieho septembra, v januári ho potvrdila podpisom memoranda. Celkovo za ne zaplatí 150 miliárd korún (približne 60 miliárd eur), ide o najdrahší český armádny nákup. Prvé majú byť hotové v roku 2029, českí piloti na nich začnú výcvik v Spojených štátoch. Do ČR by mali prvé stroje priletieť v roku 2031, všetky dorazia do roku 2035.

Černochová po rokovaní navštívila leteckú základňu Lask, kde bude časť poľských F-35 dislokovaná. „Mám so sebou kolegov, ktorí sa na projekte F-35 v Česku podieľajú. Cieľom je podrobnejšie sa oboznámiť s poľským prístupom k budovaniu pozemnej infraštruktúry, ktorá je pre zavedenie lietadla F-35 kľúčová,“ uviedla ministerka.

„Poľsko a jeho zodpovedný prístup k zabezpečeniu obrany pre nás môže byť inšpiráciou. Poľsko vynaloží v tomto roku na obranu percentuálne najviac z krajín NATO, a to 4,2 percenta HDP. V budúcom roku vzrastú výdavky na obranu dokonca na 4,7 percenta HDP,“ uviedla Černochová na sieti X. Česko plní od tohto roka záväzok výdavkov na obranu vo výške dvoch percent HDP a bude ho spĺňať aj v ďalších rokoch, povedal v máji premiér Petr Fiala. Kosiniak-Kamysz na rovnakej sociálnej sieti poďakoval za pomoc českých vojakov počas záchranných operácií pri nedávnych povodniach v Poľsku a pri likvidácii následkov prírodnej katastrofy.