Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ministri obrany krajín G7 podporujú „nezvratnú cestu“ Ukrajiny k úplnej euroatlantickej integrácii vrátane členstva v NATO

V NATO sú veľmi odlišné názory na pozvanie na Ukrajinu. Podľa holandského ministra obrany Brekelmansa by sa mali spojenci dohodnúť na jasných kritériách, ktoré by Ukrajina musela splniť, aby získala pozvanie, a ďalších požiadavkách, aby sa následne mohla stať členom.

21.10.2024 11:30
debata

V minulých dňoch priťahovali pozornosť verejnosti vyhlásenia svetových politikov k budúcnosti Ukrajiny a jej možnému členstvu v NATO. Nižšie sú uvedené názory, ktoré dokazujú, že zatiaľ v tejto oblasti neexistuje úplná zhoda. Nižšie je uvedené, aké názory na túto tému majú:

  • Skupina siedmich krajín (G7)
  • Gerry Connelly, predseda Parlamentného zhromaždenia NATO
  • Sebastien Lecornu, francúzsky minister obrany
  • Ruben Brekelmans, holandský minister obrany
  • Robert Fico, predseda vlády Slovenskej republiky
Rutte, Zelenskyj Čítajte viac Rutte: Štáty NATO poskytli Ukrajine v prvom polroku pomoc za 20,9 miliardy eur

Ministri obrany krajín Skupiny siedmich (G7) podporujú „nezvratnú cestu“ Ukrajiny k úplnej euroatlantickej integrácii vrátane členstva v NATO. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení šéfov rezortov obrany krajín G7 po stretnutí v Neapole (Taliansko). Dokument konštatuje najmä podporu práva Ukrajiny na sebaobranu a opätovne potvrdzuje záväzok Ukrajiny k dlhodobej bezpečnosti, a to aj prostredníctvom plnenia bilaterálnych bezpečnostných záväzkov.

Mark Rutte a Boris Pistorius Čítajte viac Rutte: NATO sa pred ruskými hrozbami nezľakne

"Opätovne potvrdzujeme dôležitosť synergie a súdržnosti medzi podporou poskytovanou NATO, EÚ a na bilaterálnej či multilaterálnej báze. … Zdôrazňujeme zámer pokračovať v poskytovaní pomoci Ukrajine, vrátane vojenskej pomoci v krátkodobom a dlhodobom horizonte. Podporujeme Ukrajinu, pokiaľ ide o nezvratnosť jej cesty k plnej euroatlantickej integrácii, vrátane členstva v NATO,“ uvádza sa vo vyhlásení. Ministri obrany G7 tiež opätovne potvrdili svoju neochvejnú podporu Ukrajine pri jej obrane proti ruskej brutálnej a rozsiahlej nezákonnej dobyvačnej vojne a odsúdili Ruskú federáciu, ktorá „zaviedla postoj konfrontácie a destabilizácie v globálnom meradle, pričom sa uchýlila aj k hybridnej vojne a nezodpovednému používaniu jadrovej rétoriky.

Stíhačka / F-16 / Čítajte viac NATO oznámilo začiatok každoročného jadrového cvičenia v Európe

Signatári tiež čo „najdôraznejšie“ odsúdili hrubé porušenie medzinárodného práva, vrátane Charty OSN, Ruskom a jeho opakované a úmyselné útoky na civilnú a kritickú infraštruktúru. „Sme presvedčení, že ruská agresia proti Ukrajine predstavuje hrozbu pre medzinárodnú bezpečnosť, ciele a princípy Charty OSN a pravidlá medzinárodného poriadku. Príjmy získané zo zmrazených ruských suverénnych aktív držaných v EÚ a iných jurisdikciách sa použijú na podporu Ukrajiny, ako aj na vojenskú, rozpočtovú a rekonštrukčnú pomoc v krátkodobom a dlhodobom horizonte,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Mark Rutte a Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac Zelenskyj rokoval v Kyjeve s Ruttem o situácii na bojisku

Gerry Connolly vysvetlil, prečo Ukrajina ešte nebola pozvaná do Aliancie

Ukrajina je na „nevyhnutnej ceste“ k vstupu do Aliancie. Prekážkou v tom je však najmä prebiehajúca vojna na jej území. Uviedol to predseda Parlamentného zhromaždenia NATO Gerry Connolly, informuje Rádio Svoboda. „Myslím si, že to musíme vyriešiť, musíme obnoviť suverenitu Ukrajiny nad jej územiami a potom sa uistiť, že cesta do NATO je otvorená,“ zdôraznil Connolly. Poznamenal tiež, že NATO aj vláda USA podporujú ašpirácie Ukrajiny na členstvo.„NATO veľmi jasne naznačilo a vláda mojej krajiny, Spojených štátov, tiež jasne naznačila, že vítame myšlienku vstupu Ukrajiny do NATO. Hovoríme tomu ‚nezvratná cesta‘ k tomuto členstvu,“ povedal.

HIMARS Čítajte viac Ministerstvo zahraničných vecí USA: Ukrajina nepotrebuje povolenie USA na útoky hlboko v Rusku

Connolly tiež priznal, že Ukrajinci pociťujú určitú netrpezlivosť v súvislosti s členstvom v NATO, no situácia na bojisku je naďalej zložitá. „Ale na území Ukrajiny máme, samozrejme, zložitú a tragickú situáciu. A to je prítomnosť ruských vojsk tam a ruská okupácia. Toto sa musí vyriešiť,“ dodal. Connolly zdôraznil, že vstup Ukrajiny do NATO by sa mal týkať celého jej územia vrátane okupovaných častí. „Nevieme, aký bude výsledok tohto boja, vieme, v aký výsledok dúfame. A preto NATO a vláda USA vyčlenili veľké zdroje a nadviazali partnerstvo s našimi bratmi a sestrami na Ukrajine, aby mohli vydržať a obnoviť plnú suverenitu na celom svojom území,“ povedal Connolly.

zelenskyj Čítajte viac Zelenskyj: Navrhujeme, aby sa partneri vyjadrili, ako vidia koniec vojny

V odpovedi na otázku o možnosti pozvať Ukrajinu do NATO pred koncom prezidentského obdobia Joea Bidena Connolly poznamenal, že tento proces si vyžaduje konzultácie s ostatnými členmi Aliancie. „Prezident Biden bol – a je – naklonený ukrajinským ašpiráciám vrátane členstva v NATO. A mal by k tomu pozitívny postoj. Ale či sa uchýli ku konkrétnym akciám bez konzultácie s ostatnými spojencami NATO – to by bolo nemožné. Je zameraný na priority,“ zdôraznil Connolly. Hlavnou prioritou je momentálne podľa neho ukončenie násilia, ktoré ruské jednotky páchajú na ukrajinských územiach. Samostatne sa Connolly vyjadril k vzťahu medzi USA a Nemeckom ohľadom členstva Ukrajiny v NATO. „Nemecko je dobrý spojenec. Viete, skepticizmus prichádza a odchádza. Môžem vám to povedať na základe rozhovorov s kancelárom Olafom Scholzom. Veľmi pevne podporuje ciele NATO a nemecké ašpirácie sa úplne zhodujú s americkými cieľmi týkajúcimi sa Ukrajiny,“ poznamenal.

Marco Rubio - americký senátor Čítajte viac Americký senátor Rubio: Vojna na Ukrajine sa skončí rokovaniami

Sebastien Lecornu: Paríž nie je proti vstupu Ukrajiny do NATO, ale je tu jedna nuansa

Francúzsko nie je proti vstupu Ukrajiny do NATO, táto otázka však závisí od budúcej americkej administratívy. V rozhovore pre La Tribune to uviedol francúzsky minister obrany Sebastien Lecornu. V komentári k Mierovému plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zdôraznil, že niektoré jeho aspekty sú zaujímavé. „V prvom rade tento plán ukazuje, že Ukrajina sa pripravuje na možné rokovania. Našou úlohou je pomôcť jej sadnúť si za rokovací stôl s priaznivým pomerom síl… Netreba zabúdať na otázku: aké bezpečnostné záruky vieme poskytnúť poskytnúť Ukrajine?“ – povedal Lecornu.

Mirage 2000-5, francúzska stíhačka Čítajte viac Francúzsko stále myslí na možné dodanie stíhačiek Mirage Ukrajine

Podľa šéfa francúzskeho ministerstva obrany, ak niekedy dôjde k prímeriu, potom si človek nemôže byť istý, že Rusko znova nezaútočí, a preto je potrebné hľadať prostriedky na dosiahnutie trvalo udržateľného mieru. „Musíme mať na pamäti jednu otázku: aké bezpečnostné záruky môžeme Ukrajine ponúknuť? Nepochybne, je to členstvo v NATO, ale môžeme tiež urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli Ukrajine vytvoriť silnú armádu schopnú udržať Rusko v dlhodobom horizonte,“ zdôraznil Lecornu.

Kuleba, Stoltenberg Čítajte viac Stoltenberg odpovedal, či sa Ukrajina s okupovanými územiami môže stať členom NATO

Ruben Brekelmans: V NATO sú veľmi odlišné názory na pozvanie na Ukrajinu

Holandský minister obrany Ruben Brekelmans, ktorého krajina je jedným z 32 členov NATO, uviedol, že v aliancii sú na túto otázku „veľmi odlišné názory“. Na dosiahnutie potrebného konsenzu by sa podľa neho mali spojenci dohodnúť na jasných kritériách, ktoré by Ukrajina musela splniť, aby získala pozvanie, a ďalších požiadavkách, aby sa následne mohla stať členom. „Ak to nebude dopredu jasné, nemyslím si, že 32 spojencov bude súhlasiť s udelením pozvania,“ povedal novinárom po stretnutí ministrov obrany NATO v Bruseli. Na otázku, aké podmienky by mohla Ukrajina splniť, Brekelmans uviedol boj proti korupcii. „Ak chcete modernizovať ukrajinské ozbrojené sily a zapojiť ďalšie krajiny, viem si predstaviť, že chcete zhodnotiť aj pokrok, ktorý Ukrajinci dosiahli v tejto dimenzii,“ povedal.

vojna na Ukrajine, drony Čítajte viac Holandsko investuje do spoločného vývoja dronov s Ukrajinou

Robert Fico: Prijatie Kyjeva do Aliancie je nápadom, ktorý je dobrý pre tretiu svetovú vojnu

Slovensko je proti vstupu Ukrajiny do NATO. Povedal to predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico v rozhovore pre televíziu ta3 o nedávnom summite EÚ. Podľa jeho slov si je vedomý vyhlásenia ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského, že buď budú na Ukrajine umiestnené jadrové zbrane ako odstrašujúci účinok proti Rusku, alebo Ukrajina vstúpi do Aliancie. "S pánom Zelenským som nekomunikoval, oficiálne sme si podali ruky len pri fotení. Vystúpil som v debate, on mi odpovedal v debate. Nebol to osobný rozhovor. Hovorím to všade a hovorím to verejne za seba a za moju politickú reprezentáciu. Nesúhlasíme s tým, aby bola Ukrajina členom NATO,“ zdôraznil Fico.

Fico: Hovorím nie Ukrajine v NATO. Myslím si, že Zelenskyj to pochopil
Video
Premiér Robert Fico o možnom členstve Ukrajiny v NATO. (18. októbra 2024) / Zdroj: TV Pravda

Je tiež zástancom deeskalácie vo vojne Ruska proti Ukrajine, pretože „teraz sú Slovania nezmyselne zabíjaní a je zrejmé, že Európska únia, podobne ako pán Zelenskyj, tiež nemá žiadny plán“. „Jediný plán je pokračovať vo vojne, čo stále odmietam. To je celý príbeh, ktorý tam bol. Nič sa nezmenilo. Dovoľte mi ešte raz pripomenúť, že toto je vojna, ktorá vznikla v dôsledku porušenia medzinárodného práva Ruskom. To je pravda. S tým absolútne súhlasím, ale dnes túto vojnu podporuje Západ, pretože si myslia, že touto vojnou dostanú Rusko na kolená. Realita je však iná,” hovorí slovenský premiér. Zdôraznil, že myšlienka vstupu Ukrajiny do NATO je presne tá myšlienka, ktorá je dobrá pre tretiu svetovú vojnu. "Verím, že prijatie Ukrajiny do NATO nie je veľmi dobré, pretože to ohrozuje celý svet. Ukrajina musí zostať neutrálna a dostať bezpečnostné záruky,“ povedal.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Nemecko #Slovensko #Robert Fico #Francúzsko #USA #NATO #Holandsko #Ukrajina #G7 #Sébastien Lecornu #Ruben Brekelmans #Gerry Connolly #Parlamentné zhromaždenie NATO