Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Policajtky v Afganistane čelia hrozbám a násiliu po nástupe Talibanu k moci

Bývalé afganské policajtky žijú v neustálom strachu a sú vystavené násiliu zo strany Talibanu, ukazuje správa HRW.

11.10.2024 14:08
Afganistan / Taliban / Kábul / Foto:
Americká vojačka kráča s afganskou rodinou do lietadla amerických vzdušných síl Boeing C-17 Globemaster III počas evakuácie na medzinárodnom letisku Hamída Karzaja v Kábule
debata

Bývalé afganské policajtky žijú v neustálom strachu a sú vystavené hrozbám, odkedy sa v Afganistane dostal znova k moci Taliban, uviedla ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) vo svojej správe zverejnenej vo štvrtok. Policajtky údajne dostávali výhražné telefonáty a islamisti im násilne prehľadávali domy.

Dvadsaťšesťstranová správa s názvom „Dvojitá zrada: Zneužívanie afganských policajtiek, minulosť a súčasnosť“ opisuje vyhrážky od predstaviteľov afganského vládneho hnutia Taliban, v dôsledku ktorých sa mnoho bývalých policajtiek muselo ukryť zo strachu, že budú rozpoznané.

Meryl Streepová (vľavo) na tlačovej konferencii... Foto: SITA/AP, Julia Demaree Nikhinson
UN General Assembly Meryl Streepová (vľavo) na tlačovej konferencii v New Yorku po podujatí, ktoré sa venovalo ťažkému postaveniu žien v Afganistane.

Správa HRW poukazuje aj na to, že policajtky boli vystavené vyhrážkam aj pred tým, než sa Taliban opäť chopil moci. HRW zaznamenalo systematické sexuálne obťažovanie voči policajtkám počas predchádzajúcej vlády podporovanej Západom. „Afganské policajtky zradili dvakrát, najprv to bola afganská vláda, ktorá dovolila, aby závažné sexuálne zneužívanie žien pokračovalo bez akejkoľvek kontroly, a potom to boli krajiny, ktoré toto zneužívane ignorovali a neboli ochotné ženy, ktoré žiadali o ochranu, presídliť alebo im poskytnúť azyl,“ povedala výskumná pracovníčka HRW pre Afganistan Fereshta Abbasiová.

Na archívnej snímke z 23. mája 2023 bojovník... Foto: TASR/AP, Ebrahim Noroozi
Afganistan OSN Taliban ženy nevydaté pohyb obmedzovanie Na archívnej snímke z 23. mája 2023 bojovník afganského vládneho radikálneho hnutia Taliban stojí pred ženami, ktoré čakajú prídel potravín, ktorý rozdáva skupina humanitárnej pomoci v Kábule v Afganistane.

Okrem výhražných telefonátov a prehliadok domov hlásili ženy aj rastúcu mieru násilia v rodinách, pretože príbuzní boli proti tomu, aby pracovali ako policajtky.

HRW dodáva, že pri vláde Talibanu sú policajtky nasadené len v niekoľkých oblastiach, ako napríklad na kontrolných stanovištiach alebo v ženských väzniciach. Mnoho bývalých policajtiek utieklo do iných častí Afganistanu alebo do susedných krajín. Len malé množstvo z nich prijali západné krajiny, ktoré po roku 2002 financovali nábor a výcvik afganských policajtiek.

Malála Júsufzajová, držiteľka Nobelovej ceny za... Foto: SITA/AP, Jerome Delay
foto roka 2023, Malala Yousafzai Malála Júsufzajová, držiteľka Nobelovej ceny za mier za rok 2014, pózuje na fotografii po rozhovore s agentúrou Associated Press v Johannesburgu v Juhoafrickej republike v utorok 5. decembra 2023. Yousafzaiová vyzvala svet, aby uznal „rodový apartheid“ voči ženám a dievčatám v Afganistan pod vedením Talibanu a vyzval na kolektívne a naliehavé opatrenia.

Afganské hnutie Taliban od svojho návratu k moci v auguste 2021 zaviedlo mnoho pravidiel, ktorými napríklad zakázal ženám a dievčatám vstup do verejných parkov a na univerzity, zakázal im spievať na verejnosti, nahlas čítať poéziu, prikázal im zakrývať si tvár či chodiť len v sprievode muža. OSN tieto obmedzenia označila ako „rodový apartheid“.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Afganistan #polícia #Taliban