Dodávať zbrane taiwanskej administratíve znamená povzbudzovať prívržencov „nezávislosti“ ostrova, čo by mohlo viesť k vojne. Na brífingu to uviedol oficiálny predstaviteľ čínskeho ministerstva obrany Wu Ťien, ktorý komentoval rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena vyčleniť 567 miliónov dolárov na dodávky zbraní a vojenskú pomoc Taiwanu.

„Je potrebné zdôrazniť, že cieľom vyzbrojovania Taiwanu je povzbudiť podporovateľov ‚nezávislosti Taiwanu‘. ‚Nezávislosť Taiwanu‘ znamená vojnu. Pokusy využiť Taiwan na zadržiavanie Číny budú vždy viesť k negatívnym dôsledkom,“ povedal predstaviteľ čínskej armády.

Čína reaguje na to, že americký prezident Joe Biden nariadil 29. septembra 2024 vyčleniť 567 miliónov dolárov na dodávky zbraní a ďalšiu vojenskú pomoc Taiwanu. Nariadenie bolo zverejnené v tlačovej správe zverejnenej na webovej stránke Bieleho domu. „Na základe právomocí, ktoré mi ako prezidentovi udeľuje ústava a zákony Spojených štátov, nariaďujem ministrovi zahraničných vecí… nasmerovať prostriedky až do výšky 567 miliónov dolárov na obranné produkty a služby Pentagonu a vojenské vzdelávanie a výcvik s cieľom pomôcť Taiwanu,“ uvádza sa v dokumente. V roku 2023 pridelili Spojené štáty Taiwanu vojenskú pomoc vo výške 345 miliónov dolárov.

Spojené štáty americké ešte v júni 2024 schválili možný predaj bezpilotných lietadiel ALTIUS 600M-V Taiwanu za 300 miliónov dolárov. Schválili aj predaj protipechotného a pancierového raketového systému Switchblade 300 za 60,2 milióna dolárov a jeho vybavenia. Informovala o tom webová stránka americkej Agentúry pre obrannú bezpečnostnú spoluprácu. Podľa ministerstva predaj „pomôže zvýšiť bezpečnosť príjemcu a podporí politickú stabilitu, vojenskú rovnováhu a ekonomický pokrok v regióne.“ Schválené transakcie sú „v súlade s právom a politikou USA“ a údajne budú slúžiť aj „národným záujmom, ekonomike a bezpečnosti“ Spojených štátov. Dodávky zbraní ešte podliehali schváleniu Kongresom.

Čínsky prezident Si Ťin-pching varoval amerického prezidenta Joea Bidena, že otázka Taiwanu je pre Peking červenou čiarou. V máji 2024 Čína označila tri americké spoločnosti za nespoľahlivé pri predaji zbraní Taiwanu. Obmedzenia ovplyvnili General Atomics Aeronautical Systems, General Dynamics Land Systems a Boeing Defense, Space & Security. Majú zakázané vykonávať dovozné a vývozné aktivity s Čínou a investovať v Číne.
Taiwan je riadený vlastnou administratívou od roku 1949, keď tam po porážke v čínskej občianskej vojne utiekli zvyšky Kuomintangských síl vedených Čankajškom (1887–1975). Peking považuje Taiwan za jednu z provincií Čínskej ľudovej republiky. Spojené štáty prerušili diplomatické vzťahy s Taiwanom v roku 1979 a nadviazali ich s Čínskou ľudovou republikou. Hoci Washington uznáva politiku „jednej Číny“, zároveň pokračuje v udržiavaní kontaktov s administratívou v Tchaj-peji. USA sú hlavným dodávateľom zbraní pre Taiwan. Podľa čínskeho ministerstva zahraničia celkové množstvo amerických vojenských dodávok na ostrov v priebehu niekoľkých rokov presiahlo hodnotu 70 miliárd dolárov.