Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Kosovský premiér: Rusko má plány na rozšírenie vojen. Vrátane územia balkánskeho regiónu

Premiér čiastočne uznanej Kosovskej republiky Albin Kurti v rozhovore pre ukrajinský portál UNIAN hovoril o tom, ako vidí víťazstvo Ukrajiny vo vojne a ako môžu byť povojnové skúsenosti z Kosova užitočné.

02.10.2024 10:30
debata (14)

Albin Kurti je predsedom vlády Kosova od roku 2021. Podporoval Ukrajinu po rozsiahlej ruskej invázii a pokračuje v tom aj teraz, pretože chápe vysokú cenu, ktorú Ukrajinci platia za svoju slobodu. Pred viac ako štvrťstoročím bol Kurti študentským vodcom v boji za nezávislosť Kosova. Ukrajinský internetový portál UNIAN sa ho spýtal na pomoc, ktorú Kosovo poskytuje Ukrajine, ako si jeho krajina žije vedľa svojho nepriateľského suseda a či sa Rusko niekedy stane demokratickou krajinou. Ide o názory politika malého územia, ktoré sa nie príliš často objavujú v našich médiách. Umožňuje to pozerať sa na dianie na Ukrajine a v Rusku z ďalšieho uhla pohľadu.

Albin Kurti (nar. 24. marca 1975, Priština) je kosovskoalbánsky politik a aktivista, ktorý je od 22. marca 2021 predsedom vlády Kosova, predtým v tejto funkcii pôsobil od februára do júna 2020. Je dlhoročným predsedom strany Vetëvendosje!

Sledujete vojnu na Ukrajine?

Sledujeme udalosti na Ukrajine a sme pobúrení nezákonnou, nevyprovokovanou a neopodstatnenou vojenskou agresiou Ruska proti susednému štátu. Chceme, aby Ukrajina vyhrala. Toto víťazstvo z môjho pohľadu znamená oslobodenie celého územia krajiny od ruských vojsk, mier a bezpečnosť pre všetkých občanov, rešpektovanie štátnej suverenity a ľudských práv. Ukrajina je demokratická krajina a boj Ukrajiny je bojom za demokraciu, s ktorou sa stotožňujeme. Keď sa na Ukrajine začala vojna v plnom rozsahu, vrátili sa všetky spomienky z minulosti. Bolo to ťažké aj pre nás, pretože obyvatelia Kosova videli v agresii proti Ukrajine všetku hrôzu, ktorú zažili v rokoch 1998–1999 počas vojny vo svojej krajine. Ďalší dôvod našej podpory Ukrajine je viac politický, súvisí s možnými dôsledkami pre Balkán. Dá sa predpokladať, že Rusko má plány na rozšírenie vojen, ktoré vedie. Vrátane územia balkánskeho regiónu.

Zničená výšková obytná budova, ktorú zasiahol... Foto: SITA/AP, Andrii Marienko
Ukrajina Rusko Vojna Invázia, Charkov, útok na výškovú budovu Zničená výšková obytná budova, ktorú zasiahol útok ruskej armády v ukrajinskom meste Charkov v utorok 24. septembra 2024.

Počas oficiálnych podujatí pri príležitosti Dňa nezávislosti Ukrajiny ste povedali, že vojna na Ukrajine je európskou vojnou a vojnou o Európu. Robia podľa vás európski spojenci pre Ukrajinu dosť?

Kedysi sme si pri štúdiu geografie mysleli, že Európa siaha až po pohorie Ural. Teraz však vidíme, že Európa končí tam, kde prechádza frontová línia na oslobodenie Ukrajiny. V tomto zmysle je vojna ukrajinského ľudu vojnou nielen za demokraciu, ale aj za Európu, pretože Ruská federácia chce expandovať na úkor Európy. Domnievam sa, že členské krajiny Európskej únie preukázali vysokú úroveň pohostinnosti a vo všeobecnosti veľmi dobre prijíma ukrajinských utečencov. To však nestačí, pretože hovoríme len o humanitárnom aspekte. Nestačí jednoducho prijať utečencov – dôležité je pomôcť Ukrajine a Ukrajincom oslobodiť sa. Tvrdohlavo bojujú za svoju slobodu, pre tých, ktorí zostávajú na okupovaných územiach, je každý deň hrôzou a terorom. Stojí za to si to pripomenúť. Z môjho pohľadu Európska únia dosiahla najvyšší stupeň jednoty kvôli vojne na Ukrajine. Som však presvedčený, že pre váš boj za nezávislosť a slobodu by mohli urobiť viac. Počas vojny sa NATO rozšírilo o Švédsko a Fínsko. Teraz je potrebné, aby sa aj Európska únia rozšírila a ďalej pomáhala a podporovala oslobodzovací boj ukrajinského ľudu.

HIMARS Čítajte viac Ministerstvo zahraničných vecí USA: Ukrajina nepotrebuje povolenie USA na útoky hlboko v Rusku

Ukrajina doteraz neuznala nezávislosť Kosova. Existuje názor, že sa tak nestalo kvôli Krymu, ktorý v roku 2014 anektovalo Rusko. Sú podľa vás situácie podobné?

Pred pár rokmi sa ma jeden novinár spýtal: „Ak bola nezávislosť Kosova vyhlásená jednostranne a je interpretovaná ako realizácia práva na sebaurčenie, čo potom so sebaurčením Krymu, pretože tam bolo referendum? “ Odpovedal som, že sebaurčenie je demokratické a na krymskom referende som videl ruských vojakov, ktorí nesú urny. Nemôžeme predstierať, že ide o demokratický prejav vôle alebo zabezpečenie práva na sebaurčenie. Novinár už nemal žiadne otázky. Vo všeobecnosti sa bavíme o opačných prípadoch, pretože Krym okupoval cudzí štát – Ruská federácia, zatiaľ čo Kosovo bolo oslobodené. Na jeho území žije 92 % Albáncov, ktorí sa chceli oslobodiť od Srbska. Toto hnutie podporovali aj národnostné menšiny. Okrem toho tu chcú žiť aj mnohí Srbi, ktorí tvoria 4 % populácie Kosova a nepodliehať direktívam Belehradu. U nás sa v 90. rokoch (20. storočia) rozvinul ľudový boj za oslobodenie, ktorý viedla Kosovská oslobodzovacia armáda. V reakcii na to Srbsko začalo genocídu. A nebola prvou. Srbsko uskutočnilo cielené vyhladzovanie Albáncov na našom území koncom 19. storočia, potom počas balkánskych vojen, prvej a druhej svetovej vojny. Predstavte si, že v roku 1999 sa 19 členov NATO spoločne rozhodlo zbombardovať európsku krajinu – Srbsko. Dnes vidíme, že 19 krajín ani nemohlo prijať tlačovú správu o určitých otázkach. Vtedy spolu povedali – „áno, mali by sme ich bombardovať.“ Je to zlé, ale bol to jediný spôsob, ako zastaviť genocídu. Situácia bola taká, že oslobodenie Kosova bolo vzburou ľudu a oslobodzovacej armády. A intervenciu NATO nemožno porovnávať s okupáciou Krymu.

V Európskej únii Kosovo ako nezávislú krajinu neuznávajú Rumunsko, Slovensko, Grécko a Cyprus.

Máte kontakty s ukrajinskými orgánmi? Došlo k nejakému pokroku vo vzťahoch medzi lídrami Ukrajiny a Kosova?

Minulý rok som mal možnosť zúčastniť sa stretnutia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s balkánskymi lídrami v Aténach. Nemali sme žiadne samostatné stretnutie. Predtým som mal telefonický rozhovor s vtedajším ministrom zahraničných vecí Ukrajiny Dmitrijom Kulebom. Stretol som sa s ním aj počas Svetového ekonomického fóra v Davose, opäť spolu s ďalšími balkánskymi lídrami. Myslím si, že medzi ukrajinskými orgánmi existujú nejaké mylné analógie medzi situáciou v Donbase, na Kryme a v Kosove. Pokiaľ ide o mňa, ak existujú paralely, tak len medzi proruskými silami a nelegálnymi štruktúrami Ruska na Kryme a Donbase a srbskými štruktúrami, ktoré máme v Kosove, najmä na severe.

Marco Rubio - americký senátor Čítajte viac Americký senátor Rubio: Vojna na Ukrajine sa skončí rokovaniami

Napriek všetkému vaša krajina už teraz pomáha Ukrajine. Prečo? Čo je to za pomoc?

Sme súčasťou 22-člennej odmínovacej koalície, ktorú vedie Litva v rámci kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny. Kosovskí ženisti majú veľmi dobré skúsenosti s odmínovaním oblastí v povojnovom období. Teraz naša armáda, Kosovské bezpečnostné sily, vykonávajú výcvik pre ukrajinskú armádu vo výcvikovom stredisku pátrania a záchrany, ako aj kurzy chemickej, jadrovej a biologickej obrany. Viac ako 100 Ukrajincov bolo vyškolených v odmínovaní na výcvikoch MAT Kosovo (názov školiaceho strediska) v spolupráci s Kosovskými bezpečnostnými silami. Naše ministerstvo obrany spolu s ministerstvom obrany Spojeného kráľovstva v rámci spolupráce Interflex cvičí brancov Ozbrojených síl Ukrajiny v taktike boja. K dnešnému dňu bolo v rámci tejto operácie vycvičených už 34 000 vojakov. Okrem toho sme ukrajinským ozbrojeným silám dodali dva balíky vojenskej pomoci. Prvý zahŕňal vojenské taktické nákladné autá a iné vozidlá, druhý – 10 000 mínometných nábojov rôznych kalibrov. Hoci Kosovo nie je členom EÚ, dobrovoľne sa pripojilo k 13 balíkom sankcií EÚ voči Rusku, Bielorusku a ich zástupcom a podporilo aj všetky americké sankcie, ktoré zakazujú vstup osobám s ruskými pasmi alebo rezidentskými preukazmi. Existujú nejaké výnimky, napríklad pre diplomatov. Kosovské zhromaždenie prijalo rezolúciu o možnom prijatí až 5 000 utečencov z Ukrajiny. Vízový režim pre ukrajinských občanov bol jednostranne dočasne zrušený. Spolu s európskymi partnermi realizujeme program „Residence in Kosovo“, ktorý zabezpečuje prijatie a podporu 20 ukrajinských novinárov. Momentálne 14 z nich žije v Prištine a naďalej pracujú pre svoje médiá. Podporujeme Ukrajinu z dvoch dôvodov. Po prvé, z humanitárnej strany cítime, že je to naša povinnosť. Keď niekto potrebuje pomoc, musíme byť solidárni, pretože práve to nás robí ľuďmi. A po druhé, veríme, že ukrajinský ľud a ukrajinský štát sú na správnej strane dejín a bránia svoju nezávislosť. Preto ich podporujeme.

Francúzska stíhačka Mirage Čítajte viac Umerov: Kyjev má v úmysle zvýšiť počet stíhacích lietadiel

Tento rok uplynie 25 rokov od skončenia vojny v Kosove. Aké skúsenosti z vašej krajiny by boli užitočné pre Ukrajinu po vojne s Ruskou federáciou?

Vzhľadom na naše skúsenosti sa domnievam, že po ničivých vojnách je vždy dopyt po väčšej privatizácii a musíte pochopiť, že tento prístup vás môže ekonomicky zničiť. Pozor na veľké korporácie, ktoré chcú veľmi lacno kúpiť rozvojový potenciál – výrobné kapacity, pôdu či iné zdroje, pretože ste zničení. Túžba po privatizácii privádza veľké korporácie do povojnových zdevastovaných krajín, kde sú ľudia veľmi hladní po investíciách, a to sa dá zneužiť. Preto existuje pokušenie všetko predať a uskutočniť privatizáciu, ale to by bola veľká chyba. A po druhé, musíte koordinovať aktivity darcov v krajine a regulovať granty, ktoré dostávate. Musíte mať vlastný program so stratégiou, projektmi, podujatiami a potom poviete darcom, čo potrebujete, dopyt musí predbehnúť ponuku a nie naopak. Tu sú dve rady: nie veľkej privatizácii a vždy, keď sa nájde pomoc a darcovia, kontrolujte a pýtajte sa na to, čo presne potrebujete.

Zaporozska jadrova elektraren Čítajte viac Ukrajina stratila 70 percent svojej energetickej kapacity

Je podľa vás možné po vojne spravodlivo potrestať vojnových zločincov?

Musí to byť možné. Nemyslím si však, že to bude ľahké bez demokratických zmien v Ruskej federácii. Aj keď ruská armáda opustí Ukrajinu, nechápem, ako budú všetci vojnoví zločinci, ktorých ste identifikovali, čeliť spravodlivému procesu. Despotický ruský prezident Vladimir Putin bol obvinený, ale kto ho zatkne? Myslím si, že beztrestnosť bude veľkým sklamaním. V prvom rade je dôležité trestné činy dobre zdokumentovať. Ale postaviť vojnových zločincov pred súd bude trvať dlho a nebude to jednoduché, pokiaľ v Ruskej federácii nenastanú demokratické zmeny. A úprimne povedané, nevidím, že sa to tak skoro stane. Som presvedčený, že Moskva a ďalšie ruské archívy obsahujú všetky dôkazy o genocíde na Ukrajine. Pretože vraždy, ktoré vo vašej krajine pácha ruská armáda, nie sú výsledkom toho, že by nejakí bezohľadní vojaci a dôstojníci pili príliš veľa vodky. Toto sú všetky plány Kremľa a tieto plány sú v archívoch. Jedného dňa musia byť tieto archívy otvorené.

Volodymyr Zelenskyj, OSN Čítajte viac Zelenskyj v OSN: Rusko možno k mieru len prinútiť

Ako žiť vedľa suseda, ktorý ťa chce zabiť? Mám na mysli susedstvo Kosova a Srbska. Sú z tejto pozície nejaké odporúčania pre Ukrajincov, ktorí po vojne zostanú susedmi Rusov?

Neláskavý sused by mal zostať vo svojom dome. Nemôžeme zmeniť históriu, nemôžeme zmeniť geografiu, ale môžeme mať lepšiu budúcnosť. Ukrajina bude nepochybne potrebovať silnú armádu aj po oslobodení a kým sa Rusko nestane demokraciou, nikto nebude v bezpečí. To znamená, že sa pravdepodobne stane skôr republikou alebo federáciou republík ako ríšou 18. storočia. Nemôžete pokojne spávať, ak váš sused chce byť impériom. A to je problém, ktorý máme aj so Srbskom. Táto krajina sa nazýva republika, ale keď sa pozriete pozorne, správa sa a pôsobí ako monarchia, kde má prezident príliš veľkú moc na to, aby rešpektoval ľudské práva, pluralitu a všetky zákony.

Kursk / Armáda / Ťažká technika / Čítajte viac Rusko: Putin nariadil odvod 133 000 nových vojakov

Srbsko sa nepripojilo k protiruským sankciám a je jednou z európskych krajín, ktorá naďalej spolupracuje s Ruskom. Povedali ste, že je to malé Rusko na Balkáne, však?

Áno, myslím si, že Aleksandar Vučič je „malý Putin“. Srbsko a Rusko spolupracujú a obchodujú so zbraňami. Srbsko podpísalo s Ruskom dohodu o voľnom obchode. Ruská federácia je štvrtým najväčším obchodným partnerom Srbska po Nemecku, Číne a Taliansku. Okrem Gazpromu Srbsko spolupracuje s Lukoilom, Ruskými železnicami, BTB Bank, Rosatom, Roskosmos, Sberbank, čo sú sankcionované spoločnosti. Od februára do júna 2022 bolo v Srbsku zaregistrovaných 360 nových firiem a 960 podnikateľov z Ruskej federácie. Ruský internetový portál Yandex potvrdil, že v Srbsku otvorí novú kanceláriu s 2 000 zames­tnancami. Andrej Kirnov, vedúci ruskej obchodnej misie v Srbsku, oznámil, že kancelária sa stane hlavnou pobočkou spoločnosti v Európe.

Yandex N.V. je ruská nadnárodná korporácia špecializujúca sa na internetové služby. Spravuje najrozšírenejší webový vyhľadávač v Rusku s tržným podielom približne 65 %. Yandex bol v apríli roku 2012 ohodnotený ako štvrtý najpoužívanejší webový vyhľadávač na svete.

Belehrad sa tiež odmietol pripojiť k západným sankciám voči Rusku kvôli vojne na Ukrajine. Počas hlasovania o 11 rezolúciách Valného zhromaždenia OSN na podporu celistvosti a suverenity Ukrajiny, ako aj proti ruskej okupácii Krymu sa Srbsko postavilo proti 10 z nich a v jednom prípade sa hlasovania nezúčastnilo.

Ako môžete bojovať proti informačnej agresii? Veď Rusko neustále vedie informačnú vojnu proti Ukrajine a Srbsko robí to isté v Kosove.

V Kosove nemáme jediný zdroj destabilizácie, s ktorým by sme si nevedeli poradiť. Ale niektoré veci, ktoré prichádzajú zvonku, sú oveľa silnejšie a komplexnejšie. Preto spolu s našimi západnými partnermi robíme všetko pre to, aby sme bojovali proti dezinformáciám a dezinformačným kampaniam, ktoré sú základom hybridnej vojny. Posilňujeme aj našu kybernetickú bezpečnosť. Došlo k mnohým pokusom o hackerské útoky, ako sú útoky DDoS, ktoré spôsobujú vysokú mieru žiadostí, v dôsledku čoho bola naša vládna webová stránka pri niekoľkých príležitostiach nefunkčná. Napadnuté boli aj stránky rôznych ministerstiev. Moskva rozšírila svoju prítomnosť v Srbsku prostredníctvom spolupráce s ministerstvom vnútra, najmä s rozviedkou, a to má svoje dôsledky.

Kuleba, Stoltenberg Čítajte viac Stoltenberg odpovedal, či sa Ukrajina s okupovanými územiami môže stať členom NATO

Ako medzinárodné spoločenstvo zaručuje bezpečnosť Kosova? Ukrajina mala bezpečnostné záruky, myslím Budapeštianske memorandum, ale nefungovalo.

Mám veľkú dôveru v NATO. Myslím si, že naša generácia nemôže prísť s lepším bezpečnostným dáždnikom pre demokraciu a pokrok ako je Severoatlantická aliancia. Preto naozaj chcem, aby sa NATO posilňovalo na celom svete, ale najmä v Európe. A bezpečnostné záruky, ktoré potrebujeme, musia byť v rámci jeho aktivít.

Myslíte si, že toto je budúcnosť Ukrajiny a Kosova? A samozrejme Európska únia?

Áno. Oboje. Myslím si, že ak chcete sociálny blahobyt a demokratický pokrok, potom potrebujete EÚ. Ak chcete bezpečnosť a mier, je to NATO. Naše krajiny potrebujú členstvo v oboch organizáciách.

Ukrajinský systém Skynex v nasadení proti ruskej armáde
Video
Systém protivzdušnej obrany Skynex ukrajinských vzdušných síl. (september 2024) / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

A čo budúcnosť Ruska? Bude to demokratická krajina?

Teraz to vyzerá tak, že Ruská federácia sa nepozerá do budúcnosti, ale do minulosti. Rusi sa chcú vrátiť. Preto túto krajinu vedie človek, ktorý je na jednej strane podporuje nostalgiu za „zlatým vekom“ Ruskej ríše a na druhej strane má mimoriadne negatívny vzťah k Západu a k tomu, že Rusko kvôli svojmu vývoju už dávno nie je č.2 vo svete. V druhej polovici 20. storočia si užívali túto auru mierneho zaostávania za USA, ale teraz akosi klesajú v rebríčku výkonu a sily. Táto kombinácia nostalgie a negativizmu je podľa mňa dosť beznádejná. Nemôžeme povedať, že niektoré národy alebo ľudia sú zlí, ale okolnosti sa môžu vyvinúť tak, že vláda skĺzne do autoritárstva a oni to prijímajú. Naši starí rodičia bojovali proti nemeckému a talianskemu fašizmu a teraz naša generácia bojuje proti ruskému. Absolútna imunita pred fašizmom teda neexistuje. A teraz, žiaľ, obyvatelia Ruska s malou prestávkou prešli z jedného extrému do druhého – od komunizmu k fašizmu.

© Autorské práva vyhradené

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Srbsko #Kosovo #Ukrajina #vojna na Ukrajine #Albin Kurti