Jemenskí povstalci húsíovia sa z lokálnej ozbrojenej skupiny stali mocnou vojenskou organizáciou. A to za pomoci Iránskych revolučných gárd, libanonského šiitského hnutia Hizballáh a irackých odborníkov. Uvádza to podľa agentúry Reuters dôverná správa adresovaná Bezpečnostnej rade OSN. Dokument nezávislého panelu odborníkov, ktorí monitorujú jemenské sankcie, tvrdí, že sa húsíovia zúčastňujú na vojenských a technických výcvikoch v zahraničí, pričom cestujú na falošné iránske, libanonské a iracké pasy.

„Početné svedectvá, ktoré odborný panel zhromaždil od vojenských expertov, jemenských činiteľov a dokonca aj osôb blízkych húsíom, naznačujú, že húsíovia nie sú bez zahraničnej podpory schopní vyvíjať a vyrábať komplexné zbraňové systémy,“ cituje Reuters zo správy. Zbraňové systémy, ktoré húsíovia používajú, sú údajne podobné tým, ktoré vyrába a prevádzkuje Irán a ozbrojené skupiny patriace do takzvanej „Osi odporu“, neformálnej koalície vedenej Teheránom, ktorá sa stavia proti Izraelu a americkému vplyvu na Blízkom východe.

Na húsíov je od roku 2015 uvalené zbrojné embargo OSN. Irán opakovane poprel, že by tejto skupine dodával zbrane. Správa tiež upozorňuje na zvyšujúcu sa spoluprácu húsíov a miestnej odnože teroristickej siete Al-Káida. „Obe skupiny ukončili vzájomné strety a koordinujú svoje útoky proti jemenskej vláde,“ cituje Reuters.

Husíovia ovládajú sever Jemenu a jeho pobrežie Červeného mora. V roku 2014 sa zmocnili hlavného mesta Saná, odkiaľ vyhnali medzinárodne uznanú vládu. Od začiatku vojny v Pásme Gazy, ktorá začala po útoku palestínskej teroristickej organizácie Hamas na Izrael, húsíovia pomocou dronov a rakiet útočia na plavidlá v Červenom mori a niekoľkokrát týmito zbraňami zaútočili aj na Izrael.