Jemenskí povstalci húsíovia sa z lokálnej ozbrojenej skupiny stali mocnou vojenskou organizáciou. A to za pomoci Iránskych revolučných gárd, libanonského šiitského hnutia Hizballáh a irackých odborníkov. Uvádza to podľa agentúry Reuters dôverná správa adresovaná Bezpečnostnej rade OSN. Dokument nezávislého panelu odborníkov, ktorí monitorujú jemenské sankcie, tvrdí, že sa húsíovia zúčastňujú na vojenských a technických výcvikoch v zahraničí, pričom cestujú na falošné iránske, libanonské a iracké pasy.
Čítajte viac Armáda USA zlikvidovala plavidlá húsíov a stiahla lietadlovú loď z Červeného mora„Početné svedectvá, ktoré odborný panel zhromaždil od vojenských expertov, jemenských činiteľov a dokonca aj osôb blízkych húsíom, naznačujú, že húsíovia nie sú bez zahraničnej podpory schopní vyvíjať a vyrábať komplexné zbraňové systémy,“ cituje Reuters zo správy. Zbraňové systémy, ktoré húsíovia používajú, sú údajne podobné tým, ktoré vyrába a prevádzkuje Irán a ozbrojené skupiny patriace do takzvanej „Osi odporu“, neformálnej koalície vedenej Teheránom, ktorá sa stavia proti Izraelu a americkému vplyvu na Blízkom východe.
Čítajte viac Útok bezpilotným lietadlom poškodil nákladnú loď v Červenom moriNa húsíov je od roku 2015 uvalené zbrojné embargo OSN. Irán opakovane poprel, že by tejto skupine dodával zbrane. Správa tiež upozorňuje na zvyšujúcu sa spoluprácu húsíov a miestnej odnože teroristickej siete Al-Káida. „Obe skupiny ukončili vzájomné strety a koordinujú svoje útoky proti jemenskej vláde,“ cituje Reuters.
Čítajte viac Jemenskí povstalci podpaľujú lodné trasy, dvojicu lodí pri pobreží zasiahli strelyHusíovia ovládajú sever Jemenu a jeho pobrežie Červeného mora. V roku 2014 sa zmocnili hlavného mesta Saná, odkiaľ vyhnali medzinárodne uznanú vládu. Od začiatku vojny v Pásme Gazy, ktorá začala po útoku palestínskej teroristickej organizácie Hamas na Izrael, húsíovia pomocou dronov a rakiet útočia na plavidlá v Červenom mori a niekoľkokrát týmito zbraňami zaútočili aj na Izrael.