Americké ministerstvo obrany odporučilo administratíve prezidenta Joea Bidena, aby poskytla Ukrajine muníciu s bielym fosforom, no Biely dom túto myšlienku niekoľkokrát odmietol.
Pentagón tiež odporučil, aby do najnovších balíkov vojenskej pomoci Ukrajine bola zahrnutá fosforová munícia. Bidenova administratíva to odmietla s poukázaním na „stigmu“ spojenú s použitím bieleho fosforu vo vojne vo Vietname a obavy z následkov pre civilistov.
Ak bude tento návrh nakoniec schválený, munícia s bielym fosforom by mohla byť odoslaná na Ukrajinu v tajnosti.
Čítajte aj Rusko: Putin priblížil navrhované zmeny ruskej jadrovej doktrínyAmerická armáda používa muníciu s bielym fosforom na vytváranie dymových clon alebo na osvetlenie bojiska. Je však vysoko horľavá a môže spôsobiť vážne popáleniny.
V marci 2022 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na stretnutí s lídrami krajín NATO obvinil Rusko z používania fosforovej munície pri útokoch na civilné ciele na Ukrajine, dôkazy však nepredložil. Pentagón použitie fosforovej munície Ruskom nemohol potvrdiť.
Čítajte aj Sikorski: Čína by mohla byť kľúčovým hráčom v ukončení vojny na UkrajineRuské ministerstvo obrany koncom februára 2022, krátko po začiatku invázie na Ukrajinu, takisto obvinilo Ukrajinu z nasadenia munície s bielym fosforom. Malo k tomu dôjsť neďaleko letiska Hostomeľ nachádzajúceho sa na predmestí metropoly Kyjev.
Dodatkový protokol k Ženevským dohovorom z roku 1949 a Dohovor OSN o zákazoch alebo obmedzeniach použitia určitých konvenčných zbraní z roku 1980 zakazujú používanie munície s bielym fosforom proti vojenským cieľom umiestneným v oblastiach, kde je sústredené civilné obyvateľstvo. Jeho použitie na vytvorenie dymovej clony však nie je zakázané. Spojené štáty protokol k Ženevským dohovorom nepodpísali. Urobil tak bývalý Sovietsky zväz, za ktorého právneho nástupcu sa považujú Rusko aj Ukrajina.